شبکه های اجتماعی خستگی و بی حوصلگی را برطرف می نمایند؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، بسیاری از ما وقتی حوصله مان سر می رود یا احساس خستگی و کسالت می کنیم سر در موبایل و گوشی تلفن همراه نموده به شبکه های اجتماعی سرک می کشیم تا به خیال خود حالمان خوب گردد و ذهنمان آرام بگیرد. اما واقعاً این طور است؟ آیا شبکه های اجتماعی ما را آرام می نمایند؟ مطالعات نو علمی عکس این را می گویند.

شبکه های اجتماعی خستگی و بی حوصلگی را برطرف می نمایند؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، سواد زندگی نوشت: اگر می خواهید کسالت و بی حوصلگی را از بین ببرید و فکر خود را آرام کنید، به شما توصیه می شود یک مداد و کاغذ بردارید تا این که به تلفن همراه و شبکه های اجتماعی مراجعه کنید. همه ما گاهی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت سراغ گوش های تلفن همراه می رویم. ما به اعلان ها، پیغام ها، نظرات، عکس ها، اخبار فوری و غیره نگاه می کنیم. در واقع تمایل داریم با این کار لحظاتی فکر خود را از استرس پاک کنیم. با این حال تازه ترین مطالعات علمی به ما می گویند که شبکه های اجتماعی کسالت و بی حوصلگی را از بین نمی برند.

در حقیقت، اغلب اوقات کانال ها و صفحات پر از افرادی است که بر سر یکدیگر فریاد می زنند. بعضی از توئیت ها در فکر شما حک شده و باعث استرس شما می شوند. چنین اتفاق های مشابهی در شبکه های دیگر هم می افتد. شما برای دقایقی به قصد تفریح وارد می شوید؛ در حالی که اغلب احساس می کنید بیشتر آزرده خاطر شده اید تا آرام.

با توجه به عوارض ناسالم شبکه های اجتماعی، بعضی از کاربران لغو اشتراک می نمایند یا سراغ سم زدایی دیجیتال می فرایند. با این حال چشمگیرترین مسائل استفاده از شبکه های اجتماعی مربوط به جوانان است؛ چرا که بر اساس مطالعات، جوانان به طور فزاینده ای نسبت به احساس کسالت و بی حوصلگی، بی تحمل شده اند. در حقیقت بسیاری از جوانان وقتی صفحه نمایشگری جلوشان نیست، اضطراب زیادی را تجربه می نمایند.

نسلی که نمی تواند بی حوصلگی خود را تحمل کند، نسلی از مردان کوچک است، مردانی که بی علت از فرایند آهسته طبیعت جداشده اند، مردانی که در آنها هر انگیزه حیاتی به آرامی پژمرده می شود؛ گویی که در گلدان، گل هایشان را چیده اند. (برتراند راسل)

چرا شبکه های اجتماعی کسالت و بی حوصلگی را از بین نمی برند؟

شبکه های اجتماعی نه تنها کسالت و بی حوصلگی ما را از بین نمی برند بلکه سلامت روانی مان را هم به مخاطره می اندازند. این مسأله را تحقیقی که به وسیله موسسه علوم عصبی و روانشناسی کالیفرنیا در سال 2020 انجام شده، تأیید نموده است.

با این وجود به نظر می رسد که این تأثیر در سراسر دنیا یکسان نیست. در حقیقت کسانی هستند که از شبکه های اجتماعی به خوبی استفاده می نمایند و از مزایای لذت بخش آن برخوردار می شوند. با این حال ارقام مربوط به ناراحتی و استرس ناشی از استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی قابل توجه و چشمگیر است.

به اسم مثال بعضی از افراد به این شبکه ها معتاد شده اند. در واقع فضای مجازی برای آنها به اسم دوپامین عمل می نماید.

بعضی دیگر زندگی را فقط به وسیله دنیا دیجیتال درک می نمایند. آنها خود را در این دنیا مجازی با دیگران مقایسه می نمایند و نمی توانند هیچ پیغام، استوری یا تصویر و عکسی را از دست بدهند؛ وگرنه گرفتار استرس و اضطراب ناشی از حس عقب ماندن می شوند.

بسیاری از این موارد قبلاً برای ما شناخته شده بود. علم قبلاً به تأثیرات کوتاه مدت شبکه های اجتماعی پرداخته بود. به این که شبکه های اجتماعی به ما یاری می نماید تا خودمان را سرگرم کنیم و استرس یا کسالت های گاه وبیگاه مان را در محل کار، در زمان استراحت یا در مترو و اتوبوس با رجوع به شبکه های اجتماعی برطرف کنیم. امروز اما علم می گوید نه. شبکه های اجتماعی حتی در کوتاه مدت هم به برطرف خستگی و کسالت ما یاری نمی نمایند.

گشت وگذار کوتاه مدت در موبایل باعث بهبود روحیه شما نمی شود

دانشگاه رادبود در هلند مطالعهٔ جالبی را انجام داد. هدف این بود دریابند که آیا شبکه های اجتماعی همان طور که همه به آن اعتقاد دارند، به افراد یاری می نماید تا هنگام استرس یا در زمان فراغت، فکر خود را پاک و آرام نمایند؟ نتایج این تحقیق در مجله Royal Society Open Science منتشر شده است.

بعضی از نتایج جالب این تحقیق به این شرح است:

1- شبکه های اجتماعی کسالت و بی حوصلگی را از بین نمی برند بلکه باعث می شود افراد احساس کسالت و بی حوصلگی و استرس بیشتری نمایند.

2- شما فقط در مواقع استراحت یا زمانی که کمی وقت آزاد دارید از تلفن همراه استفاده نمی کنید. در واقع، استفاده از تلفن همراه نوعی اوقات فراغت نیست، بلکه بیشتر یک شیوه زندگی است. علاوه بر این شما حتی در غیر قابل شرح ترین شرایط از موبایل استفاده می کنید. بنابراین، تمایز لحظات استراحت از لحظات کار سخت می شود.

3- ما از تلفن های همراه خود استفاده مداوم و ناسالم می کنیم. ما شبکه های اجتماعی را بدون توجه به شرایط آنالیز می کنیم. این می تواند باعث شود ما در طول کار بیشتر استرس داشته باشیم و حتی زمانی که باید در حال استراحت باشیم، دچار استرس بیش از حد شویم.

احساس فوریت؛ احتیاج به آنالیز مداوم تلفن همراه خود

این احساس که شما مجبورید مدام موبایل خود را چک کنید، تصادفی نیست. در واقع این واقعیت که شبکه های اجتماعی کسالت و بی حوصلگی شما را برطرف نمی نمایند، به هدفی خاص برمی شود. این واقعیتی است که هر برنامه و اپلیکیشن در پی چیزی بسیار خاص است: این که شما مرتب از آنها بهره ببرید.

همه این سیستم عامل ها از تکنیک های بسیار پیچیده ای استفاده می نمایند تا شما را به آنها متصل نگه دارند: احساس فوریت. این ایده که اگر نگاهی به تلفن همراه خود نکنید چیزی را از دست می دهید، یک اتفاق مکرر است.

در حقیقت، دنیا دیجیتال برای کاهش کسالت یا برطرف بی حوصلگی یا تفریح شما طراحی نشده است. آن چه شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها دنبال می نمایند اعتیاد شما و استفاده مداوم شما از آن است.

برای برطرف بی حوصلگی راه های دیگری پیدا کنید

راه های زیادی برای مقابله با کسالت و بی حوصلگی وجود دارد. با این حال مهم ترین چیز این است که یاد بگیرید کسالت و بی حوصلگی را تحمل کنید.

در واقع کاری که باید انجام دهید این است که منابع دیگری را پیدا کنید که با آنها سرگرم شوید و استفاده از شبکه های اجتماعی را بگذارید برای امور ضروری یا انجام کارهایتان اگر این موارد را به خوبی انتخاب کنید، می توانند هم غنی نماینده و هم مفید باشند.

خواندن، گوش دادن به موسیقی یا تمرین بعضی از فعالیت های هنری همه منابع استثنایی برای فکر و سلامت روان شما هستند. آنها احساسات را هماهنگ می نمایند، استرس را تنظیم می نمایند و خلاقیت را افزایش می دهند.

اگر کوشش کنید، به زودی متوجه می شوید که دنیا های شگفت انگیزی فراتر از صفحه نمایش تلفن همراه و سروصدای بی وقفه شبکه های اجتماعی وجود دارد که تا امروز از آنها غافل بوده اید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شبکه های اجتماعی خستگی و بی حوصلگی را برطرف می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه های اجتماعی خستگی و بی حوصلگی را برطرف می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید