اذعان نشریه آمریکایی به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران

به گزارش آقای ابوالفضلی، نشریه آمریکایی نشنال اینترست با اشاره به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا در برابر ایران نوشت: زمان آن رسیده که یک تغییر قابل توجه و معقول در سیاست آمریکا در قبال ایران صورت بگیرد.

اذعان نشریه آمریکایی به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران

به گزارش آقای ابوالفضلی به نقل از نشریه آمریکایی نشنال اینترست، بیش از یک سال و نیم از شروع کمپین حداکثر فشار دولت ترامپ علیه ایران گذشته است و واشنگتن هنوز هم نتوانسته این کشور را تحت فرمان خود درآورد یا قرارداد بهتری با تهران ببندد. ترامپ باید این واقعیت را قبول کند که با تحریم های بیشتر، منزوی کردن یا راه های نظامی مسائل با ایران قابل حل نیست. زمان آن رسیده که این استراتژی شکست خورده حداکثر فشار را کنار بگذارد و رو به یک دیپلماسی واقع بینانه بیاورد.

منطق پشت سیاست فشار حداکثری بسیار ساده بود: واشنگتن با صفر کردن صادرات نفت ایران، تهدید کسب وکارهای خارجی به سرمایه گذاری در بازار ایران و جدا کردن ایران از سیستم مالی دنیای، سران سیاسی تهران را وادار می نماید خواهان یاری مالی شوند.

آمریکا به عنوان قدرت برتر مالی دنیا هیچ شکی نداشت که می تواند اقتصاد ایران را نابود کند.

صادرات نفت ایران از 2.8 میلیون بشکه در روز در بهار 2018 به کمتر از 500 هزار بشکه در روز در ماه سپتامبر امسال میلادی رسید یعنی بیش از 80 درصد کاهش. صندوق بین المللی پول پیش بینی می نماید اقتصاد ایران تا سرانجام سال بیش از 9 درصد کوچکتر گردد. این رقم بدون شک نرخ بیکاری را تشدید می نماید.

ولی تمام این ارقام آمریکا را به هدفش نمی رساند. علی رغم فشار بر اقتصاد تهران، سیاست فشار حداکثری تأثیری خلاف انتظار داشته است.

درست است که دولت ایران پول از دست می دهد ولی زندگی مردم عادی این کشور هم درنتیجه این سیاست آمریکا سخت تر شده است. ارزش پول ایران کاهش یافته که باعث شده کالاها در این کشور گرانتر شوند. قشر فقیر ایران سختی بیشتری را متحمل می شوند و تحریم های آمریکا یکی از مقصرهای این شرایط است.

با توجه به این نتایج ضعیف، درد مالی را که آمریکا بر مردم ایران تحمیل نموده به سختی می توان توجیه کرد. از زمانی که دولت آمریکا از قرارداد برجام بیرون آمده و تحریم های مالی را وضع نموده، به نظر نمی رسد رفتار ایران در برابر خواسته های آمریکا تغییر نموده باشد. ایران به جای فرستادن نمایندگانش به اتاق مذاکره و رسیدن به یک توافق طبق خواسته های واشنگتن، فشار حداکثری را با حداکثر مقاومت پاسخ داده است.

ایران در اقدامی تلافی جویانه تعهدات خود طبق قرارداد برجام را زیر پا گذاشته و غنی سازی اورانیوم را شروع نموده است. ایران در ماه نوامبر گفت غنی سازی اورانیوم در سایت فردو را از سر می گیرد. اگر این شرایط ادامه یابد، احتمال قطع همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی وجود دارد.

به طورکلی، با توجه به تمام مواردی که ذکر شد به علاوه وقایعی که یک سال گذشته در خلیج فارس اتفاق افتاده، به نظر می رسد استدلال های سیاست فشار حداکثری کاملاً اشتباه بوده اند.

زمان آن رسیده که یک تغییر قابل توجه و معقول در سیاست آمریکا در قبال ایران صورت بگیرد. ترامپ باید واقع گرایی را در سیاست خارجی آمریکا حفظ کند و قراردادهای محکمی به نفع امنیت ملی آمریکا ببندد، این کاری است که ترامپ باید به جای نزدیک شدن به درگیری های ضروری انجام دهد. ترامپ باید فوراً مجوز مذاکرات تازه با ایران را صادر کند.

ضروری است واشنگتن و تهران برای داشتن یک مذاکرات تازه و موفقیت آمیز، ترتیبات واقع گرایانه ای در کوتاه مدت ایجاد نمایند: به ازای بازگشت ایران به تعهداتش طبق قرارداد برجام، آمریکا باید معافیت های جدیدی صادر کند تا تهران بتواند نفت خود را در بازار بفروشد. واشنگتن باید سیاست فشار حداکثری را کنار بگذارد و به شرایط قبل از خروج از برجام بازگردد. حسن روحانی رئیس جمهور ایران بارها تأکید نموده که این تغییرات او را بر سر میز مذاکره با واشنگتن بازمی گرداند.

شاید چنین تغییر رویه ای برای رئیس جمهور آمریکا بسیار سخت باشد ولی اهمیت مزایای دیپلماتیک و امنیتی این تغییر سیاست بیشتر از هزینه های سیاسی آن است. ترامپ با متعادل کردن شرایط نه تنها از تکرار درگیری های خطرناک تابستان گذشته جلوگیری نموده بلکه فرصتی برای حلو فصل صلح آمیز مناقشات بین ایران و آمریکا به وجود آورده است.

35+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اذعان نشریه آمریکایی به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اذعان نشریه آمریکایی به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید