شرط بزرگترین پالایشگر هندی برای خرید نفت ایران

به گزارش آقای ابوالفضلی، خبرنگاران - شرکت ایندین اویل که بزرگترین پالایشگر نفت هند است، اعلام نمود اگر تحریمهای واشنگتن علیه تهران برطرف گردد، خرید نفت ایران را از سر خواهد گرفت.

شرط بزرگترین پالایشگر هندی برای خرید نفت ایران

به گزارش آقای ابوالفضلی اس کی گوپتا، مدیر فاینانس شرکت ایندین اویل در یک جلسه با تحلیلگران گفت: ما پیش از تحریمها نفت ایران را خریداری می کردیم و اگر تحریمها برطرف شوند، درباره خرید نفت ایران در آینده تردیدی ندارم زیرا مناسب سیستم پالایش هند است بنابراین ما قطعا نفت ایران را خریداری خواهیم کرد.

هند که سومین مصرف کننده و واردکننده نفت دنیا است، خرید نفت ایران را در سال 2019 در پی عدم تمدید معافیتها از تحریمهای آمریکا متوقف کرد. دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 به صورت یکجانبه از توافق 2015 برجام خارج شد و تحریمهای ضد ایرانی را دوباره وضع کرد. اکنون دولت جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا و ایران سرگرم مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام هستند که میتواند به برچیده شدن تحریمها علیه صادرات نفت ایران منتهی گردد.

یک مقام اتحادیه اروپا که مذاکرات برای احیای برجام را راهنمایی می نماید، روز چهارشنبه اظهار کرد: مطمئن است توافقی حاصل خواهد شد. هر چند دیپلماتهای اروپایی گفته اند موفقیت تضمین شده نیست زیرا مسائل بسیار متفاوتی به قوت خود باقی مانده اند.

ایسنا نوشت: پالایشگاه های هندی با انتظار برای برطرف تحریمهای آمریکا، قصد دارند خرید محموله های تکی نفت را در نیمه دوم سال کاهش دهند تا فضا برای ازسرگیری واردات نفت ایران فراهم گردد.

ام کی سورانا، رییس هیات مدیره شرکت دولتی هندوستان پترولیوم اظهار کرد: عرضه نفت از سوی ایران توازن بیشتری در بازار ایجاد می نماید که به نفع کشورهای مصرف کننده خواهد بود. وی گفت: اگر تحریمها برطرف شوند، شرکت هندوستان پترولیوم خرید نفت از ایران را آنالیز خواهد نمود و امیدوار است که ایران همچنان در فروش و حمل نفت تخفیف دهد.

سورانا گفت: این امر همیشه بر مبنای مذاکرات دو جانبه میان دو طرف بوده است. صادرکنندگان ایرانی در گذشته شرایط پرداخت و شرایط حمل بار بهتری به ما عرضه می کردند و انتظار می رود که شرایط مذکور همچنان حفظ شوند.

گوپتا همچنین گفت: شرکت ایندین اویل ممکن است به کاهش فراوری پالایشگاهی تا سرانجام ماه جاری ادامه دهد. این شرکت که با ظرفیت 96 درصد در آوریل فعالیت کرد، فراوریش را به دلیل قرنطینه که فعالیتهای صنعتی و مصرف سوخت را محدود نموده، به طور متوسط به 84 درصد کاهش داده است. وی پیش بینی کرد حاشیه سود و تقاضا برای سوخت به دلیل پیشرفت برنامه های واکسیناسیون در سراسر دنیا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بهبود پیدا خواهد نمود.

بر اساس گزارش رویترز، دستکم یک پالایشگاه اروپایی هم مذاکراتی را با شرکت ملی نفت ایران برای ازسرگیری خرید داشته است. تا پیش از بازگشت مجدد تحریمها، اروپا و ترکیه حدود 500 هزار بشکه در روز نفت ایران را مصرف می کردند.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "شرط بزرگترین پالایشگر هندی برای خرید نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط بزرگترین پالایشگر هندی برای خرید نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید