کشف دلیل سرخوردن روی یخ به وسیله دانشمندان

به گزارش آقای ابوالفضلی، نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داد که سطح یخ یک لایه روان کننده منحصر به فرد دارد که خود ترمیم شونده است.

کشف دلیل سرخوردن روی یخ به وسیله دانشمندان

به گزارش فارس به نقل از سایتک دیلی، تیمی تحقیقاتی، به رهبری دانشگاه کمپلوتنسه مادرید از شبیه سازی های کامپیوتری برای مطالعه حرکت یک جامد روی یخ)در سطح اتمی) استفاده نموده است. شبیه سازی وجود یک لایه خود روان کننده روی سطح یخ را تایید می نماید.

بر اساس تحقیقات سطح یخ در تماس با یک جسم جامد ذوب می گردد و یک لایه روان کننده ایجاد می نماید. این لایه یخ را لغزنده تر می نماید و در نتیجه احتمال بروز تصادفات را افزایش می دهد.

این مطالعه که در هفته نامه Proceedings of the National Academy of Science منتشر شد، شامل استفاده از شبیه سازی کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل حرکت اجسام جامد بر روی سطح یخ در سطح اتمی بود.

از خواص لغزنده یخ در بعضی موارد برای اهداف تفریحی (مانند اسکیت روی یخ) و در موارد دیگر به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده شده است. از یافته های این تحقیق می توان برای طراحی روان کننده های بهتر در صنایع مختلف استفاده کرد.

درک منشأ این خاصیت شناخته شده یخ، هم برای بهبود عملکرد ورزشکاران المپیک و هم برای اطمینان از ایمنی وسایل نقلیه در طول زمستان مهم است.

دانشمندان سالها را صرف این سوال نموده اند که چرا یخ لغزنده است و چه چیزی باعث ایجاد لایه مایع در بالای آن می گردد. در طول دهه ها، چهره هایی از جمله مایکل فارادی و جیمز تامسون با فرضیه های متفاوتی روبرو شده اند. اصول کلیدی ماهیت لغزنده یخ، پدیده ذوب سطحی است که به وسیله فارادی پیشنهاد شده است.

بیش از نیمی از انرژی فراوری شده در سراسر دنیا به وسیله اصطکاک از دست می رود. بنابراین فرآیندهای روان کنندگی بهبود یافته به معنای صرفه جویی در سوخت، پول و اثرات زیست محیطی است. نتایج این مطالعه می تواند علاوه بر پیشگیری از حوادث ورزشی و رانندگی، در طراحی روان کننده های بهتر در سایر سیستم ها نیز کاربرد داشته باشد.

منبع: فرارو

به "کشف دلیل سرخوردن روی یخ به وسیله دانشمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دلیل سرخوردن روی یخ به وسیله دانشمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید