راهنمای سفر به اصفهان ، فلورانس ایران

به گزارش آقای ابوالفضلی، اصفهان به عنوان سومین شهر ایران از نظر بزرگی و جمعیت، همیشه در کانون توجه قرار گرفته است. بخش مهمی از تاریخ ایران در این شهر رقم خورده و به علت موقعیتی که دارد، برای گردشگران از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مقاله از مجله گردشگری خبرنگاران یک راهنمای سفر به اصفهان را به شما ارایه می دهیم تا با کاملترین اطلاعات مسافرت خود را شروع کنید. بدون شک سفر به اصفهان را می توان از جنبه های مختلف مورد آنالیز قرار داد، ولی در این مطلب تنها به موارد بسیار مهمی اشاره می کنیم که کاربردی تر خواهد بود.

راهنمای سفر به اصفهان ، فلورانس ایران

آنچه در ادامه می خوانید... پنهان

معرفی شهر اصفهان

برترین زمان سفر به اصفهان

هزینه سفر به اصفهان

راه های سفر به اصفهان

معرفی برترین اقامتگاه ها و هتل های اصفهان

بازدید از برترین جاهای دیدنی اصفهان

خرید سوغاتی های اصفهان

مراکز خرید اصفهان

آشنایی با برترین رستوران های اصفهان

حمل و نقل عمومی اصفهان

معرفی شهر اصفهان

اصفهان شهری نیمه کویری در استان پهناور اصفهان است و در ناحیه مرکزی ایران قرار گرفته است. این شهر در طول تاریخ و در سلسله های مختلف، بارها و بارها به عنوان مرکز ایران انتخاب شده و زمان هایی که مرکز نبوده هم همچنان اهمیت بالای خود را در زمینه های مختلف حفظ نموده است. این شهر نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز از جنبه های مختلف معروفیت دارد. در ادامه راهنمای جامع سفر به اصفهان را بخوانید.

خرید بلیط اصفهان با برترین قیمت

برترین زمان سفر به اصفهان

همانطور که پیش تر نیز اشاره کوتاهی داشتیم، اصفهان شهری نیمه کویری است و دو کویر معروف مرنجاب و ورزنه در نزدیکی این شهر قرار دارند. با توجه به این موقعیت جغرافیایی، آب و هوای اصفهان نیز در طول سال خشک خواهد بود. همین خشکی هوا باعث می شود که سرما و گرمای هوا زیاد احساس شود.

تابستان های بسیار گرم و خشک و زمستان هایی که سرمای هوا گاهی تا مغز استخوان شما نفوذ خواهد نمود، باعث می شود برترین فصل برای سفر به اصفهان فصل بهار و پاییز باشد و اگر باز هم بخواهید دقیق تر بدانید، برترین زمان سفر به اصفهان اردیبهشت ماه است.

هزینه سفر به اصفهان

البته در بعضی تعطیلات رسمی مانند عید نوروز، این شهر مملو از جهانگرد می شود، بنابراین وقت شما در ترافیک و در صف بازدید از اماکن دیدنی تلف خواهد شد. در این زمان ها، هزینه سفر به اصفهان نیز به علت حضور تعداد بیشتری از جهانگردان، بالاتر خواهد بود.

اگر در پی راهنمای سفر مقرون به صرفه به اصفهان هستید، یکی از توصیه ها برای رسیدن به این هدف این است که در فصل زمستان به این شهر سفر کنید، چرا که هزینه ها به طور محسوسی پایین تر هستند. از طرفی امکان بازدید از بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان همچنان برای شما مهیا است، فقط از سرسبزی و زیبایی طبیعت در فصل زمستان اثری نیست.

راه های سفر به اصفهان

علاوه بر اینکه می توانید با خودروی شخصی و یا سیستم حمل و نقل جاده ای به این شهر سفر کنید. فرودگاه اصفهان و ایستگاه راه آهن اصفهان نیز در دسترس شما هستند و می توانید به وسیله سفر هوایی و یا ریلی برای رسیدن به این شهر بهره ببرید. به علت خشک و بیابانی بودن جاده ها و زمانبر بودن سفر با قطار، برترین و راحت ترین راه سفر، خرید بلیط هواپیما اصفهان است.

معرفی برترین اقامتگاه ها و هتل های اصفهان

اگر تا اینجای مطلب همراه ما بوده اید، پس اطلاعات مناسبی درباره زمان سفر و نحوه رسیدن به اصفهان در اختیار دارید. نکته مهم بعدی که پیش از راهی شدن باید به دقت درباره آن برنامه ریزی کرد، محل اقامت در اصفهان است.

برای رزرو برترین هتل های اصفهانکار سختی در پیش نداریم، چرا که با توجه به توریستی بودن شهر و خصوصیات فرهنگی و مالی آن، امکانات متنوع بسیاری برای اقامت مسافران اصفهان در نظر گرفته شده است. می توان گفت در اصفهان برای هر سلیقه و هدف و بودجه ای، اقامتگاهی مناسب وجود دارد و به راحتی می توانید از میان گزینه های مختلف دست به انتخاب بزنید.

اگر در پی سفر لوکس به این شهر هستید، سراغ هتل های 5 ستاره اصفهان بروید که در صدر لیست آن ها هتل عباسی اصفهان قرار گرفته است و از دیگر موارد می توان به هتل پارسیان کوثر اشاره نمود. در میان هتل های 4 ستاره اصفهان نیز می توان به هتل پیروزی اصفهان، هتل عالی قاپو اصفهان و هتل آسمان اصفهان اشاره نمود. در مقابل می توانید با هزینه ای بسیار پایین تر از هتل ها، یکی از هاستل های اصفهان را رزرو نموده و تقریبا همان مقدار رفاه را با هزینه ای کمتر در اختیار داشته باشید.

بازدید از برترین جاهای دیدنی اصفهان

حال که در خصوص محل اقامتمان هم تصمیم گرفتیم، زمان آن رسیده است که برای گشت و گذار در اصفهان برنامه ریزی کنیم. برنامه ریزی برای بازدید از جاهای دیدنی اصفهان می تواند کار بسیار مسئله ای باشد، چرا که تعداد آن ها بسیار زیاد است و اگر محدودیت زمانی داشته باشید، یا باید زمان بسیار کمی را به هر کدام اختصاص دهید و یا از بعضی از آن ها چشم پوشی کنید.

جاذبه های طبیعی اصفهان بی شمارمند، از جمله مهمترین این جاذبه ها می توان به کویر مرنجاب، کویر ورزنه، غار پریان، آبشار آب ملخ، آبشار نیاسر، آبشار طامه، چشمه و آبشار لادر، پارک ملی کلاه قاضی، منطقه حفاظت شده گلستان کوه و باغ پرندگان اشاره نمود. ولی جاذبه های تاریخی اصفهان معروفیت به مراتب بیشتری دارند و بسیاری از جهانگردان برای بازدید از این جاذبه ها به اصفهان سفر می نمایند. در ادامه با تعدادی از آن ها آشنا خواهیم شد.

-میدان نقش دنیا اصفهان: این میدان که به میدان امام نیز معروف است، به عنوان نماد شهر اصفهان شناخته می شود. تعدادی از جاذبه های جهانگردی اصفهان در این میدان و یا در نزدیکی آن قرار دارند. بد نیست بدانید این میدان دومین میدان بزرگ دنیا است. در اطراف این میدان می توانید جاذبه های تاریخی و مراکز خرید بسیاری را پیدا کنید که در ادامه بیشتر درباره آن ها شرح خواهیم داد.

-عمارت عالی قاپو: در ضلع غربی میدان نقش دنیا قرار گرفته است و با معماری ویژه و خاص خود چشم هر بیننده ای را خیره می نماید. امکان بازدید از داخل این عمارت نیز برای عموم وجود دارد.

-مسجد شیخ لطف اله: در ضلع شرقی میدان نقش دنیا درست روبروی عمارت عالی قاپو قرار گرفته است.

-مسجد امام (مسجد شاه): در ضلع جنوبی میدان نقش دنیا قرار گرفته است و آخرین بنایی است که در این میدان می توانید به بازدید از آن بپردازید.

-مسجد جامع (مسجد عتیق): ساخت این مسجد که اولین مسجد ساخته شده اسلام در ایران است، به قرن دوم بازمی شود. رفته رفته هر سلسله پادشاهی که بر ایران حکمرانی می کرد، ساخت بخشی از این مسجد را انجام داده و از این رو می توان خلاصه ای از تاریخ معماری ایران را در این بنا نظاره کرد.

-بازار بزرگ اصفهان: در ضلع شمالی میدان نقش دنیا دروازه ای قرار گرفته است که به سردر بازار قیصریه معروفیت دارد. این ورودی ابتدای بازار بزرگ اصفهان به شمار می آید که بازار قیصریه قسمت ابتدایی این بازار را شکل می دهد و معماری آن نیز از مابقی بازار متمایز است.

-کاخ هشت بهشت: سمت غرب میدان نقش دنیا قرار گرفته است و زمانی زیباترین کاخ دنیا هم نامیده می شد. این کاخ اولین مدرسه اصفهان بوده است و به آن مدرسه همایونی هم می گفتند.

-کاخ چهل ستون: در باغی به همین نام قرار گرفته است و دارای آینه کاری، کاشی کاری و نقاشی های بسیار است.

-سی و سه پل: طولانی ترین پل اصفهان روی زاینده رود است که به علت 33 دهانه آن به این نام معروفیت یافت.

-پل خواجو: به پل شاه نیز معروفیت دارد و در شرق سی و سه پل قرار گرفته است

تعداد جاهای دیدنی اصفهان بسیار زیاد است که در ادامه فقط به نام بعضی از آنها اشاره می کنیم:

-آتشگاه اصفهان

-منارجنبان

-کلیسای وانک

-موزه موسیقی

-مدرسه چهارباغ

-چهارباغ عباسی

-خانه مشیرالملک

-آرامگاه باباقاسم

خرید سوغاتی های اصفهان

با گشت و گذار در اماکن جهانگردی اصفهان به این فکر افتاده اید که یک سوغاتی از اصفهان با خود به خانه ببرید. تعداد سوغات اصفهان هم مانند جاهای دیدنی آن بسیار زیاد است و قدرت انتخاب بسیار خوبی به شما می دهد. اگر بخواهیم سوغاتی های اصفهان را دسته بندی کنیم می توان آن ها را در دو گروه خوراکی و صنایع دستی قرار داد.

از خوراکی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-گز اصفهان

-پولکی اصفهان

-برشتوک اصفهانی

-عسل اصفهان

-شیرینی کرکی

-سوهان عسلی

و در دسته بندی صنایع دستی اصفهان موارد زیر قرار دارند:

-خاتم کاری

-مینا کاری

-پارچه های قلمکار

-مسگری

-کاشی سازی و سفالگری

-فرش و قالی اصفهان

-تابلوهای خوشنویسی

اما به غیر از این اماکن، سوغات اصفهان را از کجا می شود تهیه کرد و به عبارت دیگر مراکز خرید اصفهان کجاها هستند؟ جواب این سوال را در ادامه خواهیم داد.

مراکز خرید اصفهان

دو مورد از مراکز خرید اصلی اصفهان که جنبه جهانگردی نیز دارند، بازار بزرگ اصفهان و بازار قیصریه در دل همین بازار بزرگ هستند. دیگر بازارهایی که از آن ها نام خواهیم برد، بازارهای مدرن و امروزی هستند که تعدادی از آن ها فودکورت، سینما و مراکز تفریحی نیز دارند. تعدادی از این بازارها شامل موارد زیر می شوند:

-سیتی سنتر اصفهان

-مرکز خرید جلفا

-مرکز خرید پارک

-مرکز خرید شهر

-مرکز خرید کوثر

-مرکز خرید مارتین

-مرکز خرید اوسان

-مرکز خرید مهرسان

-بازار بزرگ حکیم

تصور کنید گشت و گذار خود را انجام داده اید، سوغاتی های خود را خریده اید و احتیاج به کمی استراحت دارید. الان زمانی است که می توانید به سراغ خوراکی های خوشمزه اصفهانی بروید و یا در پی جای مناسبی برای صرف غذای خود باشید.

آشنایی با برترین رستوران های اصفهان

اصفهان غذاها و خوراک سنتی بسیار زیاد و خوشمزه ای دارد که در سفر به این شهر باید حتما آن ها را امتحان کنید. تمامی این غذاها را می توان در برترین رستوران های اصفهان پیدا کرد. معروف ترین غذایی که تقریبا همه با نام آن آشنا هستند بریانی اصفهان است که با نان سنگک و دوغ محلی طعمی خاطره انگیز را برای شما به یادگار می گذارد.

خورش ماست اصفهان دیگر غذایی است که معروفیت زیاد و هواداران بسیار زیادی هم دارد. آش اوماج اصفهان در قسمت ترک نشین اصفهان معروف بوده و آش شله قلمکار اصفهان تقریبا در تمامی کشور شناخته شده و علاقمندان بسیاری دارد.

از دیگر غذاهای سنتی اصفهان باید به کباب مشتی یا کباب زردک اصفهان، اشکنه، شله بریان با زیره و یخمه ترش اشاره کنیم. خوراکی محبوب دیگری که در بین اصفهانی ها بسیار رواج دارد دوغ و گوش فیل است که پیشنهاد می کنیم دست کم یک بار آن را امتحان کنید.

حمل و نقل عمومی اصفهان

تقریبا به تمام مواردی که باید در سفر به اصفهان مد نظر قرار دهید، اشاره نمودیم و آن ها را مورد آنالیز قرار دادیم. ولی این موضوع باقی ماند که در شهر اصفهان چطور باید از جایی به جای دیگر رفت و سیستم حمل و نقل عمومی این شهر به چه شکل است.

حمل و نقل عمومی اصفهان شامل تاکسی، تاکسی اینترنتی، مترو، اتوبوس های تندرو، دوچرخه و در بعضی موارد درشکه و اسب می شود. متروی اصفهان تنها در خط یک فعال است و شمال و جنوب اصفهان را به هم وصل می نماید. اتوبوس های تندروی اصفهان نیز تمامی سطح شهر را پوشش می دهند. تاکسی ها نیز در هر جایی از شهر در دسترس شما خواهند بود.

برای پرداخت هزینه این وسایل باید حتما اصفهان کارت داشته باشید تا پرداخت به صورت الکترونیکی انجام شود. اصفهان کارت را می توانید از ایستگاه های اتوبوس تهیه کنید. در آخر دانستن این نکته شاید جالب به نظر بیاید که در اصفهان، دوچرخه به عنوان عضوی از ناوگان حمل و نقل عمومی، هواداران بسیاری دارد که شما هم می توانید به سادگی از آن ها بهره ببرید.

سفر به اصفهان در تمام فصول!

در این راهنمای سفر به اصفهان سعی ما بر این بود تا سفری مجازی به این شهر داشته باشیم و آن را از جنبه های مختلف مورد آنالیز قرار دهیم. اصفهان همیشه در لیست شهرهای پربازدید ایران نه تنها برای جهانگردان داخلی بلکه برای خارجی ها نیز محسوب می شود. در هر فصلی که به این شهر سفر کردید، می توانید از نکات مهم این مطلب برای لذت بردن هر چه بیشتر از سفر خود بهره ببرید.

اگر پیش از این سفری به این شهر داشته اید و نکته ای به ذهنتان می رسد که ما به آن اشاره نکردیم، آن را با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

peyman dehghan

منبع: فلای تودی

به "راهنمای سفر به اصفهان ، فلورانس ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به اصفهان ، فلورانس ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید