هواپیمایی ترکیش ایر؛ معرفی ایرلاین های ایران و دنیا

به گزارش آقای ابوالفضلی، هواپیمایی ترکیش ایر اولین شرکت هواپیمایی ترکیه است که به عنوان هواپیمایی ملی و حامل پرچم این کشور فعالیت می نماید و یکی از برترین خطوط هوایی بین المللی محسوب می گردد.

هواپیمایی ترکیش ایر؛ معرفی ایرلاین های ایران و دنیا

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز به عنوان بزرگ ترین و اصلی ترین پیمانکار ترانزیت ورود و خروج مسافران هوایی ترکیه است و پروازهایی به بیش از200 فرودگاه بین المللی در جهان دارد. این شرکت با داشتن247مسیر پروازی، چهارمین شرکت بزرگ جهان از لحاظ مسیرهای پروازی و سومین ایرلاین بزرگ اروپا پس از ایرفرانس و لوفت هانزا از نظر جابه جایی مسافر محسوب می گردد. تعداد زیادی از تورهای ترکیه از مقصد ایران، با استفاده از هواپیماهای این ایرلاین صورت می گیرد.

تاریخچه هواپیمایی ترکیش ایر

هواپیمایی ترکیش ایر، در سال1933میلادی، به دستور کمال مصطفی آتاتورک و به عنوان یکی از بخش های وزارت دفاع این کشور تاسیس شد. در این زمان تنها دو هواپیمای پنج نفره، دو هواپیمای چهار نفره و یک توپولوف 10 نفره همه ناوگان هوایی این دپارتمان را تشکیل می داد. پس از دو سال این بخش به سازمانی عمومی به نام مدیریت عمومی ایرلاین ها تبدیل شد تا اینکه در سال 1938 به مجموعه وزارت حمل و نقل این کشور منتقل پیدا کرد. بعد از دوران جنگ فعالیت های این بخش با ایجاد مسیرهای پروازی بیشتر به شهرهایی چون آنکارا، آتن، بیروت، نیکوزیا و... توسعه یافت.

در سال 1956 دولت ترکیه نام ایرلاین را Turk Hava Yollari (به اختصار THY) مشخص کرد. سپس به اتحادیه جهانی هواپیمایی (IATA) پیوست و یک سال بعد با فروش بخشی از سهام به شرکت بریتیش ایرویز از خدمات فنی این شرکت بهره برد. وقوع هفت حادثه بین سال های 1974 تا 1983 این شرکت را در شرایط بغرنجی قرار داد. تغییر دولت در 1983 و نگاه نو به این شرکت هواپیمایی سبب تغییرات وسیع و نوسازی ناوگان آن شد.

در سال های نخستین قرن بیست و یکم، افتتاح ترمینال نو در فرودگاه آتاتورک استانبول و عقد قراردادهای همکاری با ایرلاین های مطرح جهان، بر وسعت فعالیت های این شرکت اضافه نمود. در سال 2004 میلادی 36 هواپیمای ایرباس و 15 بوئینگ نو به وسیله این شرکت خریداری شدند. علاوه بر این، سرمایه گذاری های باعث شدند تا موقعیت این هواپیمایی ارتقا پیدا کند. در حال حاضر، هواپیمایی ترکیش با داشتن247مسیر پروازی، چهارمین شرکت بزرگ جهان از لحاظ مسیرهای پروازی نیز به شمار می رود و رتبه اول پرواز بدون توقف را در اروپا دارد. بعلاوه، شرکت ترکیش ایرلاینز بر پایه جوایز داده شده به وسیله شرکت بین المللیSkytrax در سال2015 مالک جایگاه برترین ایرلاین اروپا و چهارمین ایرلاین برتر جهان شد.

این شرکت هواپیمایی که بالاترین نرخ رشد را در میان شرکت های هوایی جهان دارد، بخش مهمی از معروفتش به خاطر غذاهایی است که با الهام از غذاهای امپراتوری عثمانی در هواپیما سرو می نماید.

نشان شرکت هوایی ترکیش ایرلاینز

قبلا آرم این شرکت با زمینه سفید و نوشته قرمز بود که در سال 2010 برعکس شد. نوشته Turkish Airlines و نشان پرنده از مشخصه های هواپیماهای متعلق به این شرکت هستند.

کلاس های پروازی هواپیمایی ترکیش ایر

سه نوع جایگاه کلاس Business، کلاس Comfort و کلاس Economy در پروازهای این شرکت ارائه می گردد.

کابین کلاس اکونومی (Economy)

در کلاس اکونومی فضایی بین 31-32 اینچ (معادل 78 سانتی متر) به مسافر ارائه می گردد که شامل پشتی جایگاه 15 سانتیمتری و فضای استراحتی جهت قرارگرفتن پا است. بعلاوه، بر اساس نوع هواپیما سیستمی دیجیتال شامل ال سی دی، Mp3 player، رادیو و... است، که مسافران پروازهای بین المللی می توانند از بین شمار زیادی از برنامه ها، فیلم ها و موسیقی ملل، بر حسب علاقه خود، دست به انتخاب بزنند.

در زمینه پذیرایی نیز، این شرکت مجموعه ای از غذاهای ملل و سنتی ترکیه (سرد و گرم)، را در وعده های مختلف صبحانه، ناهار و شام، بسته به زمان پرواز ارائه می دهد. ترکیش ایر جهت رفاه هرچه بیشتر مسافران خود، در پروازهای خارجی، خدمات گسترده ای را در زمینه غذاهای ویژه از جمله رژیمی، غذاهای مورد تأیید مذاهب مختلف و... ارائه می نماید.

کلاس کامفورت (Comfort)

کلاس Comfort یا راحت این شرکت در هواپیماهای B777-300 دارای فضایی با ابعاد 46 اینچ (معادل 116 سانتی متر) در 19.5 اینچ (معادل 50 سانتی متر) و در سه ردیف (2-3-2) است. از دیگر امکانات این کلاس پروازی می توان به مانیتورهای شخصی 10.6 اینچی، چراغ مطالعه مخصوص هر جایگاه و... است.

رستوران بیزینس کلاس با ارائه غذاهای سرد و در ظروف چینی و به همراه دسر، میوه و متخلفات دیگر سرو می گردد.

بیزینس کلاس (Business)

کلاس بیزینس با ارائه جایگاه هایی به طول 75 اینچ (معادل 188 سانتی متر)، با امکان خواباندن کامل جایگاه، چراغ مطالعه، میز مرکزی با دارا بودن قابلیت جابه جایی و... به همراه خدمات یک رستوران واقعی در زمینه پذیرایی، بالاترین سطح کلاسی این شرکت به شمار می رود.

وزن بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایر

همان طور که در خصوص سایر ایرلاین ها نیز ذکر شده است، اندازه بار مجاز برای جابه جایی به نوع بلیط شما و مبدا و مقصد سفر شما بستگی دارد. پس بهتر است قبل از خرید بلیط نسبت به شرایط دقیق اندازه بار مجاز اطلاع یابید. اندازه بار مجاز پروازهای بین المللی ترکیش ایرلاینز برای بیشتر مقاصد به صورت زیر است:

  • کلاس تجاری: 30 کیلوگرم
  • کلاس راحت: 20 کیلوگرم
  • کلاس مالی: 20 کیلوگرم

بار مجاز برای نوزاد (تا دو سال) ده کیلوگرم به همراه یک کریر جمع شدنی است.

ناوگان هوایی ترکیش ایر

با گذشت 83 سال از تأسیس این شرکت هواپیمایی، ترکیش ایرلاینز توانسته تعداد ناوگان خود را از پنج فروند هواپیما به 335 فروند شامل خانواده ایرباس (A320، A330، A340، بوئینگ 737، بوئینگ 777، امبرائر ئی-جت، ایرباس A310-300F، امبرائر E-195 و بوئینگ 737-MEX) تا سرانجام سال 2016 ارتقا داده و به 251 مقصد از 105 کشور جهان پرواز کند.

حوادث هواپیمایی ترکیش ایر

به طور کلی 15 حادثه در تاریخ ترکیش روی داده که در 14 مورد آن ها سرنشینان جان خود را از دست داده اند. یکی از مرگبارترین این حوادث، سانحه هوایی مربوط به این شرکت پرواز شماره 981 بود که طی آن 346 نفر جان خود را از دست دادند. از دیگر حوادث مربوط به ترکیش ایرلاین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • در 17 فوریه 1959 هواپیمای چارتر هیئت دولت ترکیه که راهی سفر به انگلستان بود، در فرودگاه Gatwick لندن سقوط کرد. در این حادثه اگرچه نخست وزیر جان سالم بدر برد، ولی 9 نفر از سرنشینان و 8 نفر از خدمه پروازی جان خود را از دست دادند.
  • 23 سپتامبر 1961 پرواز شماره 835 در استان آنکارا سقوط کرد. در این حادثه همه خدمه و مسافران به جز یک نفر (25 مسافر و 4 خدمه) جان خود را از دست دادند.
  • 8 مارس 1962 طی حادثه ای دیگر 18 نفر یعنی کل سرنشینان جان خود را بر اثر برخورد هواپیما به کوه های Taurus از دست دادند.
  • 8 ژانویه 2003 هواپیمای راهی دیاربکر با 80 سرنشین سقوط کرد که 75 نفر جان خود را از دست دادند.
  • 25 فوریه 2009 نیز هواپیمای راهی آمستردام هلند دچار حادثه گشت که 9 نفر از 135 سرنشین که شامل سه خلبان نیز می شد، جان خود را از دست دادند.

مسیرهای پروازی ترکیش ایر در ایران

ردیفمبدا پرواز مقصد پرواز
1تهران (فرودگاه امام)استانبول، رم، لندن، تونس، ونکوور، برلین، مونیخ، استکهلم، مادرید، ژوهانسبورگ، پاریس، سائوپائولو، زوریخ
2مشهداستانبول
3اصفهاناستانبول
4اهوازاستانبول
5تبریزاستانبول
6شیرازاستانبول
7کرمانشاهاستانبول

کلیه پروازهای موجود در جدول زیر به صورت مستقیم از فرودگاه های ایران به فرودگاه شهرهای مقصد و برعکس انجام می گردد.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ترکیش ایرلاینز یا سایر ایرلاین های داخلی و خارجی را دارید، می توانید با یاری موتور جستجوی پرواز آقای ابوالفضلی، مقرون به صرفه ترین بلیط هواپیما به مقصد مورد نظرتان را یافته و به آسانی از فروشنده های معتبر بخرید.

منبع: کجارو / en.wikipedia.org / p.turkishairlines.com

به "هواپیمایی ترکیش ایر؛ معرفی ایرلاین های ایران و دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمایی ترکیش ایر؛ معرفی ایرلاین های ایران و دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید