مردم کدام کشور بیشتر سیگار می کشند؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، آثار مخرب مصرف دخانیات و دود ناشی از سیگار بر هیچ کسی پوشیده نیست، به همین دلیل در سال های اخیر سیگارهای الکترونیکی در میان جوانان محبوبیت بیشتری پیدا نموده و بعضی از افراد نیز برای ترک سیگار به ویپ روی آورده اند.

مردم کدام کشور بیشتر سیگار می کشند؟

به گزارش یورونیوز، دولت ها نیز همیشه در کوشش هستند با اجرای سیاست های سختگیرانه و گاهی تشویقی نرخ استعمال دخانیات را در کشور خود کاهش دهند.

در کشور فرانسه مصرف اندازه مصرف سیگار بین سال های 2014 تا 2019 روند کاهش به خود گرفت اما این کشور همچنان نتوانسته در سیاست های بازدارنده خود چندان پیروز باشد به طوری که 15 میلیون سیگاری یعنی حدود یک چهارم مردم این کشور سیگاری هستند.

تازه ترین آمارها در این کشور نشان می دهد از میان این تعداد 12 میلیون هر روز دخانیات مصرف می نمایند این آمار در میان مردان 27.4 درصد و برای زنان 21.7 درصد است.

بریتانیا چندی پیش در طرحی برای تشویق افراد سیگاری به ترک سیگار یک میلیون ویپ رایگان در میان آن ها توزیع کرد.

حالا اما این کشور افزایش مصرف سیگار الکترونیک در جوانان را باعث نگرانی خوانده و گفته است افراد غیر سیگاری نباید تشویق به کشیدن ویپ شوند.

به تازگی نیز دولت بریتانیا و ایرلند از ممنوعیت فروش و توزیع سیگارهای الکترونیکی به افراد زیر 18 سال خبر داده اند.

دولت بریتانیا بعلاوه میخواهد به زنان باردار تا 400 پوند (456 یورو) کوپن به عنوان انگیزه مالی برای ترک سیگار ارائه دهد.

این کشور میخواهد تا سال 2030 نرخ استعمال دخانیات را به حدود 5 درصد برساند.

در ایرلند نیز انتظار می رود در ماه ژوئیه قانون ممنوعیت فروش سیگارهای الکترونیکی به افراد زیر 18 سال به تصویب برسد.

اما شرایط در سایر کشورهای اروپایی چگونه است؟

بر اساس داده های گردآوری شده به وسیله یورواستات، 19.7 درصد از جمعیت اتحادیه اروپا به صورت روزانه سیگار می کشند. در سال 2019 حدود 5.9 درصد از مردم اروپا بیش از از 20 نخ و 12.6 درصد کمتر از 20 نخ در روز سیگار می کشیدند.

کشور بلغارستان با حدود 28.2 درصد سیگاری در کشور بیشترین نرخ مصرف دخانیات را در اروپا دارد پس از آن به ترتیب کشورهای ترکیه با 2703 درصد، یونان با 27.2، مجارستان با 25.8 درصد و لتونی با 24.9 درصد بیشترین مصرف سیگار را در اروپا دارند.

کدام کشورهای اروپای کمتر سیگار می کشند؟

کشورهایی اروپایی که کمترین جمعیت سیگاری را دارد به ترتیب عبارتند از: سوئد با 9.3 درصد، ایسلند با 11.2درصد، فنلاند با 12.5درصد، نروژ با 12.9 درصد و لوکزامبورگ با 13.5.

دولت سوئد، با کمترین نرخ استعمال سیگار در اروپا، سال هاست با اندازه مصرف دخانیات در کشورش در حال مبارزه است. این کشور در اوایل سال 2005 استعمال دخانیات را همه کافه ها و رستوران ها ممنوع نمود. در سال 2019 این ممنوعیت ها افزایش پیدا کرد دولت دستور داد استعمال دخانیات در فضای باز بارها و رستوران ها و بعلاوه مکان های عمومی ممنوع گردد.

مردان بیشتر سیگار می کشند یا زنان؟

به طور کلی در سراسر اروپا، مردان بیشتر از زنان سیگار می کشند.

بر اساس داده های آماری کشورهایی که مردان بیشتر از زنان سیگار می کشند به ترتیب بلغارستان، لتونی و رومانی هستند.

در مقابل آلمان، کرواسی و بلغارستان کشورهای اروپایی هستند که بیشترین آمار زنان سیگاری را دارند.

در رومانی، 30.6 درصد مردان سیگار می کشند در مقابل 7.5 درصد زنان این آمار در بلغارستان 37.6 در برابر 20.7 درصد است و در لتونی نیز 34.4 درصد مردان در مقابل 12.1 درصد زنان دخانیات مصرف می نمایند.

در بعضی کشورها، تفاوت بین این دو جنس محدودتر یا حتی معکوس است. در سوئد، علی رغم سیاست های سختگیرانه ترک سیگار برای زنان دشوارتر بوده است به طوری که آمار زنان سیگاری 6.8 درصد و در مقابل مردان 5.9 درصد است.

در دانمارک این آمار چندان اختلافی ندارد، در این کشور تعداد زنان سیگاری 11.8 درصد و مردان 11.7 درصد است.

در نروژ نیز 11 درصد از مردان و 94 درصد از زنان دخانیات مصرف می نمایند.

آمارها نشان می دهند که در سراسر اتحادیه اروپا، اکثریت افراد سیگاری در سال 2019 حداقل 10 سال است که سیگار می کشیدند. این آمار برای مردان 78.1 درصد و برای زنان 7305 درصد بوده است.

تمام فواید ترک سیگار؛ چه تغییراتی در بدن انسان از ساعات اولیۀ ترک تا 10 سال نخست روی می دهد؟

دانشمندان: سیگاری ها بیش از دیگران با خطر اختلال حافظه در دوران میانسالی روبرو هستند

در کدام کشور بیشتر سیگار الکترونیکی می کشند؟

سیگارهای الکترونیکی اغلب ایمن تر از سیگارهای معمولی معرفی می شوند.

اما یک مطالعه جامع اخیر به وسیله مجله پزشکی BMJ نشان می دهد که نمی توان مشخص کرد که آیا آنها نسبت به سیگارهای معمولی آسیب کمتری برای سیستم تنفسی دارند یا خیر.

سازمان دنیای بهداشت (WHO) می گوید مایعات الکترونیکی مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی فرای از این که داخلشان نیکوتین باشند یا نه، معمولاً حاوی مواد افزودنی، طعم دهنده ها و مواد شیمیایی هستند که می توانند برای سلامتی افراد مضر باشند.

بر اساس آخرین داده های یورواستات، کشورهایی که بیشترین مصرف ویپ را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند عبارتند از فرانسه با 6.6 درصد، لهستان با 6 درصد و هلند با 5.9 درصد.

کمترین سهم مصرف سیگار الکترونیک در اسپانیا با 1 درصد گزارش شده است.

سیگاری ها زودتر می میرند

سازمان دنیای بهداشت تخمین می زند که تنباکو یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت عمومی در دنیا است که سالانه جان بیش از هشت میلیون نفر را می گیرد.

علیرغم پیشرفت های قابل توجهی که در سال های اخیر صورت گرفته است، تعداد سیگاری ها در اتحادیه اروپا همچنان بالاست. اداره کل سلامت و ایمنی مواد غذایی کمیسیون اروپا می گوید مصرف دخانیات مهم ترین دلیل مرگ زودرس در اتحادیه اروپا است.

به گفته آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، در اروپا، بیش از 700 هزار از موارد مبتلا به سرطان ناشی از استعمال دخانیات است که می گردد از آنها پیشگیری کرد. حدود 50 درصد از سیگاری ها به طور میانه 14 سال زودتر می میرند.

جالب است بدانید که سوئد، با کمترین اندازه مصرف سیگار، کمترین اندازه ابتلا به سرطان ریه را نیز در اروپا دارد.

داده های فنلاند، لوکزامبورگ و پرتغال نیز ارتباطی را با اندازه سرطان ریه سالم تر نشان می دهد.

منبع: فرارو

به "مردم کدام کشور بیشتر سیگار می کشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم کدام کشور بیشتر سیگار می کشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید