هشدار هلال احمر در پی بارش های رگباری و سیل آسا، هنگام سیلاب به نواحی مرتفع پناه ببرید

به گزارش آقای ابوالفضلی، بارندگی های امروز موجب تخلیه اضطراری روستایی در پایین سد کمندان در لرستان شد. بعلاوه هشدار سرریزشدن سدهای گاران در مریوان و چراغ ویس در سقز نیز مردمِ روستا و منطقه ها پایین دست آن ها را در استان کردستان تهدید می نماید.

هشدار هلال احمر در پی بارش های رگباری و سیل آسا، هنگام سیلاب به نواحی مرتفع پناه ببرید

با توجه به بارندگی های شدید و ناگهانی و نیز احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و سرریز شدن سدها در استان های غربی کشور، جمعیت هلال احمر در اطلاعیه ای ضمن هشدار رعایت نکات ایمنی، از آماده باش امدادگران و بعلاوه تخلیه روستایی در پایین سد کمندان در استان لرستان اطلاع داد.

به گزارش ایسنا، پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر اظهار داشت: آخرین شرایط بارش ها در استان های غربی کشور به همراه هشدار برای در امان ماندن از مخاطرات بارش های ناگهانی و وقوع سیلاب، به توضیح زیر به اطلاع مردم می رسد:

1. بارندگی های امروز موجب تخلیه اضطراری روستایی در پایین سد کمندان در لرستان شد. بعلاوه هشدار سرریزشدن سدهای گاران در مریوان و چراغ ویس در سقز نیز مردمِ روستا و منطقه ها پایین دست آن ها را در استان کردستان تهدید می نماید.

2. بر اساس صدور هشدار سطح قرمز بارندگی و سیلاب، نجاتگران 6 استان کشور در شمال غرب و غرب کشور در آماده باش کامل برای امدادرسانی در حوادث جوی هستند.

3. بر اساس گزارش سازمان امداد و نجات هلال احمر تا ساعت 16 امروز چهارشنبه 23 فروردین 1402، در استان لرستان در روستایچم گز در شهرستان پلدختر کمپ اسکان اضطراری هلال احمر در فضایی امن و مسقف ایجاد شده تا روستاییان منطقه در صورت خطر سیلاب به آن جا پناه ببرند. یک سالن ورزشی نیز برای اسکان اضطراری در شهرستان معمولان تجهیز شده است.

بعلاوه جاده قدیم خرم آباد به پلدختر هم به علت شدت بارش ها مسدود شده است. شرایط سدهای گاران در مریوان و چراغ ویس در سقز نگران کننده است و هشدار سرریز این سدها مردم روستاهای پایین دست را تهدید می نماید.

بر این اساس و به منظور پیشگیری از مخاطرات ناشی از تغییرات جوی برای هموطنان، ضمن آماده باش امدادگران هلال احمر، رعایت نکات ایمنی زیر برای حفظ جان مردم در منطقه ها تحت تاثیر سیلاب الزامی است:

- در زمان بارش های شدید از استقرار در مسیر حرکت آب، رودخانه و نهرها پرهیز کنید.

- هنگام بارندگی شدید و دریافت هشدار وقوع سیل، از فاضلاب ها و جویبارهای به ظاهر آرام دوری کنید زیرا می توانند ناگهان دچار سیلاب شوند.

- به منظور حفظ ایمنی، از چادر زدن و توقف وسیله نقلیه در حاشیه رودخانه ها خودداری کنید.

- به یاد داشته باشید وسایل نقلیه، مکان امنی در مقابل وقوع سیل نیستند، سیل می تواند وسیله نقلیه را به حرکت درآورد و حتی واژگون کند.

- برای محافظت از جان خود و عزیزانتان زمانی که تشخیص دادید سیلاب در حال شکل گیری است، فوراً منطقه را ترک کنید یا به نواحی مرتفع، به دور از حریم رودخانه پناه ببرید.

- هنگام دریافت هشدار وقوع سیل، حیوانات اهلی را به نزدیک ترین محل مرتفع، به دور از حریم رودخانه انتقال دهید.

- هنگام وقوع سیل از درختان به عنوان محل امن برای بالا رفتن و در امان ماندن از سیل استفاده نکنید.

- هنگام وقوع سیل از روی پل های منطقۀ آب گرفته عبور نکنید.

- به منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده به ویژه هنگام وقوع سیل و پس از آن، باید از آب های در حال حرکت دوری کنید؛ زیرا آب های در حال جریان به راحتی می توانند تعادل افراد را بر هم زند و باعث غرق شدن آن ها گردد.

شماره تلفن امداد و نجات هلال احمر 112 و آماده امداد و نجات افراد حادثه دیده است.

منبع: عصر ایران

به "هشدار هلال احمر در پی بارش های رگباری و سیل آسا، هنگام سیلاب به نواحی مرتفع پناه ببرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هلال احمر در پی بارش های رگباری و سیل آسا، هنگام سیلاب به نواحی مرتفع پناه ببرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید