قله شاه البرز، طبیعت زیبا و شگفت انگیز طالقان

به گزارش آقای ابوالفضلی، طالقان شهری نام آشنا برای کوهنوردان است چون دو قله معروف علم کوه و شاه البرز مقصد بسیاری از کوهنوردان است و جاهای دیدنی طالقان هم در میان بسیاری از گردشگران محبوب هستند.

قله شاه البرز، طبیعت زیبا و شگفت انگیز طالقان

قله شاه البرز طالقان حدود 4200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد که از دامنه جنوبی به طالقان و از دامنه شمالی به دره الموت قزوین وصل است. بعلاوه این رشته کوه، مرز طبیعی استان های البرز و قزوین است. شاه البرز بلندترین قله از خط الراس طویل و شامخی است که در شمال شهرک طالقان واقع شده است.

این خط الراس از غرب به روستای آوه، از شمال به دینه رود، کلان، سیلیکان، اونک، بالا روچ، پایین روچ و دره الموت از جنوب به روستای دره طالقان و روستاهای حسن جون، آرتون، بزج و شهراسر متصل است. شاه البرز از غرب به قله زیورچال می رسد. برای صعود به این قله سه مسیر وجود دارد که رایج ترین آن ها از جبهه جنوبی قله یعنی روستای حسن جون واقع در شهرک طالقان شروع می گردد. شهرستان طالقان منطقه ای ییلاقی است که در میان کوه های البرز واقع شده است. صعود و فرود این قله درمجموع حدوداً 16 الی 18 ساعت طول می کشد که حدوداً 34 کیلومتر برای رفت وبرگشت طی می کنید.

چرا بازدید از قله شاه البرز طالقان را پیشنهاد می کنیم؟

بازدید از آبشار سفیدآب در غرب قله شاه البرز طالقان

طبیعت زیبا مسیر صعود تا قله شاه البرز طالقان که عاری از آلودگی است.

عبور از میان درختان درهم تنیده همراه با صدای دلنواز پرندگان و رودخانه پر آب

دامنه پوشیده از گل های رنگارنگ و پوشش گیاهی غنی مسیر شامل درختان سیب، گیلاس، گلابی، چنار و بید و گیاهان دارویی همانند آویشن و ریواس و...

آبشارهای تماشای اطراف طالقان همانند عسلک، کرکبود و آسکان

بعد از صعود به قله، قله های مختلفی همانند تخت سلیمان، علم کوه، خش چال و... را خواهید دید.

ویژگی های طبیعی و گردشگری برجسته

قله شاه البرز طالقان مقصد بسیاری از کوهنوردان استان های مجاور استان البرز است. به سبب طبیعت زیبای اطراف این کوه، بسیاری از کوهنوردان آن را برای صعود انتخاب می نمایند. پوشش گیاهی غنی این منطقه همراه با آبشارهای موجود در مسیر، صعود به این قله را لذت بخش می نماید. اگر قصد دارید در فصل بهار به این قله صعود کنید، به علت برفی که در دامنه قله وجود دارد رعایت نکات ایمنی را نباید فراموش کنید. اگر مسیر صعود را از روستای حسن جون شروع کنید، در ابتدا از لابه لای درختان سرسبز این روستا عبور می کنید که هم زمان صدای رودخانه و پرندگان روحتان را تلطیف می نماید. بعلاوه در طول مسیر گیاهان دارویی زیادی همانند تره کوهی، آویشن و کاسنی وجود دارد.

چگونه به قله شاه البرز طالقان برویم؟

برای اینکه از استان البرز و شهر کرج به طالقان بروید ضروری است ابتدا وارد آزادراه کرج-قزوین بشوید. بعد از گذشت 50 کیلومتر در سمت راست اتوبان تابلو جاده طالقان نصب شده است. بعد از وارد شدن به این جاده اختصاصی باید از منطقه زیاران عبور کنید و پس از طی 28 کیلومتر به بهشت زیبای طالقان می رسید.

همان طور که گفتیم برای صعود به قله شاه البرز طالقان سه مسیر وجود دارد. مسیر اول که همان رایج ترین مسیر است از روستای حسن جون واقع در شهرک طالقان شروع می گردد. دومین مسیر از الموت، معلم کلایه، گرما رود می گذرد. مسیر سه از روستای هرنج طالقان شروع می گردد و از سی چشمه می گذرد که این مسیر پوشش دهی آنتن بهتری دارد.

جاهای تماشای نزدیک به قله شاه البرز طالقان

کتیبه گردنه عسلک یکی دیگر از جاذبه های طبیعی طالقان است که میراث تاریخی باقیمانده از دوره قاجار در روستای گراب از توابع شهرستان طالقان است. در دامنه ارتفاعات یخچال و میش چال و در جنوب غربی گردنه عسلک، کتیبه تاریخی عسلک واقع شده است که در سال 1381 ثبت ملی شده است.

دریاچه و سد طالقان مکانی زیبا دلنواز در بهشت ییلاقات البرز است که برای یکی از برترین مقصدهای ماهیگیری و پیک نیک است. به علت قرارگیری سد طالقان بر روی دریاچه صحنه ای به یادماندنی برای گردشگران فراهم نموده است. سد طالقان یکی از بزرگ ترین سدهای ایران است که بر روی دریاچه طالقان قرارگرفته است.

دریاچه طالقان از شاهرود تغذیه می گردد. از زیبایی های این مکان همین بس که هر فصلی از سال به سد طالقان بیایید زیبایی های خاص خودش را دارد. در بهار دشت های پر از گل چشمانتان را نوازش می نماید. در تابستان به باغ های پر از میوه گوناگون برمی خورید. در پاییز هم چشم انداز ای از درختان هزار رنگ در کنار دریاچه طالقان خواهید دید. طبیعت بی همتا اطراف دریاچه آن را منحصربه فرد نموده است. اگر می خواهید از این دریاچه تماشا کنید، برترین فصل بازدید تابستان و بهار است.

ارژنگ قلعه یا قلعه ارژنگ در جنوب روستای میناوند واقع شده است. برای رسیدن به این قلعه ضروری است دو الی سه ساعت از روستای میناوند فاصله بگیرید. این قلعه در سال 544 هجری ساخته شده است. این قلعه 2850 متر از سطح دریا فاصله دارد. این قلعه یکی از مهم ترین قلعه های اسماعیلیان است که در طول تاریخ به نام های دل جنگ و قلادوش مشهور است. موقعیت بی همتا قلعه باعث اشراف کامل دیده بان ها تا انتهای دره طالقان می شد. بعلاوه از بالای قلعه منظره ها سد طالقان و بخشی از قله شاه البرز قابل تماشا است.

در دل روستای اوروزان چشمه و آبشاری وجود دارد که حتی در زمان خشک سالی آب دارد و به آبشار اوروزان یا آبریزان معروف است. اگر 12 کیلومتر از طالقان فاصله بگیرید، با روستایی روبرو می شوید که سرشار از باغات گردو است. این روستا که قدمتی 4 هزارساله دارد، زادگاه جلال آل احمد یکی از برترین نویسندگان معاصر ایرانی است. طبیعت بکر و دل نشین روستای اوروزان، بسیاری از شهروندان تهرانی را برای استراحت و سرگرمی به دل خود می کشد. سفرمارکت بازدید از این شهر زیبا را به شما توصیه می نماید. برای خرید تور شهر طالقان می توانید از سایت سفرمارکت اقدام کنید.

هتل ها و اقامتگاه های نزدیک به قله شاه البرز طالقان

هتل آپارتمان کوهستان سفید طالقان مناسب اقامت شبانه کوهنوردان این منطقه است. هتل کیمیا طالقان نیز مناسب اقامت برای گردشگران است.

منبع: گردشبان

به "قله شاه البرز، طبیعت زیبا و شگفت انگیز طالقان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قله شاه البرز، طبیعت زیبا و شگفت انگیز طالقان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید