فضانوردان روسی مرده پیدا شدند!

به گزارش آقای ابوالفضلی، دیجیاتو نوشت: داخل کپسول فضایی سایوز-11، فضانوردان ولادیسلاو نیکولایویچ، ویکتور ایوانوویچ پاتسایف و گئورگی تیموفیویچ دوبروولسکی قرار داشتند.

فضانوردان روسی مرده پیدا شدند!

29 ژوئن 1971، یک مأموریت فضایی متعلق به شوروی با فاجعه خاتمه یافت. طی این مأموریت سه فضانورد روسی پس از بازگشت به زمین، در داخل فضاپیمای سایوز-11 مرده پیدا شدند.

شرح حادثه سایوز-11

داخل کپسول فضایی سایوز-11، فضانوردان ولادیسلاو نیکولایویچ، ویکتور ایوانوویچ پاتسایف و گئورگی تیموفیویچ دوبروولسکی قرار داشتند. آنها تنها سرنشینانی بودند که تا به آن موقع سوار اولین ایستگاه فضایی جهان، سالیوت-1 شدند.

فضانوردان در 6 ژوئن 1971 پرتاب شدند و قبل از بازگشت به زمین، 23 روز را به انجام آزمایش های علمی روی ایستگاه فضایی گذراندند.

فضاپیمای سایوز-11

به نظر می رسید که ورود مجدد طبق برنامه پیش می رود، تا اینکه تیم ریکاوری کپسول را باز کرد.

محققان بر این باورند که سرنشینان در اثر بازشدن یک دریچه تهویه که باعث کاهش فشار کابین شد، دچار خفگی شدند. این سه فضانورد، تنها انسان هایی هستند که در خارج از جو زمین جان خود را از دست داده اند. سوانح منجر به مرگ فضانوردان معمولاً در جو زمین رخ می دهند.

نتایج بررسی های پس از حادثه

بررسی ها و تحقیقات به عمل آمده نشان از عملکرد نادرست یکی از شیرهای کپسول داشت که باعث کاهش فشار داخل فضاپیما شد.

این اتفاق تنها در چند ثانیه باعث مرگ فضانوردان شده است. از آنجایی که شیر مربوطه در زیر صندلی ها قرار داشت، سرنشینان فرصت کافی برای بستن آن را نداشتند.

از بین سرنشینان، بدن دوبروولسکی هنگام بازشدن کپسول هنوز گرم بوده است و به همین علت پزشکان به او تنفس مصنوعی می دهند که مؤثر واقع نمی شود. جسد پاتسایف نیز نزدیک به همان شیر پیدا شد و احتمالاً او تلاش کرده است شیر را ببندد یا جلوی نشت را بگیرد. اما این کار یک دقیقه زمان می برد و او قبل از اتمام کار هوشیاری خود را از دست داده است.

امکان دارد آن ها تا حدود 1 دقیقه پس از شروع کاهش فشار هوشیاری داشته باشند، اما تنها 20 ثانیه پس از کمبود اکسیژن، کنترل بر اعضای بدن خود را از دست داده اند.

تا قبل از سایوز-11 لباس فضایی برای فضانوردان جز موارد خاص استفاده نمی شد. پس از این فاجعه، در سایوزهای 12 تا 40 با حذف یک صندلی، استفاده از لباس فضایی ممکن شد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "فضانوردان روسی مرده پیدا شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان روسی مرده پیدا شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید