خواص شگفت انگیز و درمانی گیاه کاکوتی برای سلامت بدن

به گزارش آقای ابوالفضلی، در مقاله ای که در مجله ایمونولوژی غذا و کشاورزی به چاپ رسیده است، اثرات اسانس طبیعی کاکوتی بر سرطان معده مورد آنالیز نهاده شد و با توجه به نتایج مطالعه، این عصاره حاوی اثر سمی بر رده سلولی AGS سرطان معده بود.

خواص شگفت انگیز و درمانی گیاه کاکوتی برای سلامت بدن

کاکوتی یا مشک طرامشک با نام علمی Ziziphora نام یک سرده از تیره نعناعیان است که بوی گرم و تندی همانند نعناع دارد. زیزیفورا که در آذربایجان ایران تحت عنوان کاهلیک اوتی شناخته می گردد، به طور معمول در منطقه ها کوهستانی و ناهموار می روید.

به غیر از منطقه مذکور، این گیاه در استان گیلان، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بخش هایی از اصفهان به وفور در فصل بهار یافت می گردد. کاکوتی گیاهی دارویی و ادویه ای معطر است که از برگهای خشک و خرد شده آن به عنوان طعم دهنده در دوغ استفاده می گردد. این گیاه در عین حال مزایای بیشماری برای سلامتی دارد که استفاده از آن را در قالب انواع دمنوش های گیاهی به طرز چشمگیری افزایش داده است. فوایدی که در ادامه آنالیز می شوند، با استناد به مقالات منتشر شده به وسیله مجله بین المللی بیولوژی دسته بندی شده اند:

تنظیم سطح کلسترول خون

پس از تجزیه و تحلیل یافته های علمی معین شد که سطح کلسترول و تری گلیسیرید در موش های آزمایشگاهی در پی مصرف زیزیفورا کاهش می یابد. اسانس این گیاه حاوی تیمول و کارواکرول است که به وسیله مهار فعالیت HMG-CoA ردوکتاز باعث کاهش سطح کلسترول می گردد.

فعالیت ضد میکروبی

مطالعات تازه نشان داده اند که عصاره زیزیفورا دارای فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی در شرایط آزمایشگاهی است. به گفته بعضی از محققان، تیمول، پولگون و پیپریتن موجود در کاکوتی مسئول فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی آن هستند.

تسکین زخم معده

محققان با آنالیز اثر عصاره آبی گیاه زیزیفورا بر زخم معده ناشی از اسید استیک در موش های صحرایی آزمایشگاهی، تاثیر مثبت این عصاره را در بهبود زخم مشاهده کردند. آنها این اثر را با نقش آن در کاهش نسبت مرگ سلولی به تقسیم سلولی و بعلاوه افزایش رگزایی در غشای مخاطی معده مرتبط می دانند. یکی از ترکیبات اصلی زیزیفورا، پولگون به شمار می رود که اثر ضد التهابی آن کاملا شناخته شده است. پولگون و 1, 8-سینئول اجزای مهم عصاره این گیاه، می توانند ترشح بیش از حد اسید در معده را کاهش دهند.

خواص ضد افسردگی

طی مطالعات مختلف دیده شده که عصاره کاکوتی حاوی اثر ضد افسردگی در حیوانات آزمایشگاهی بوده است. هرچند مکانیسم چنین تاثیری تا به امروز ناشناخته به جای مانده است، اما دانشمندان گزارش نموده اند که الگوی رفتاری حاصل از عصاره این گیاه مشابه آن چیزی است که پس از مصرف فلوکستین رخ می دهد. شباهت بین این دو الگوی رفتاری نشان می دهد که این اثر به علت افزایش احتمالی انتقال عصبی سروتونرژیک است. بعلاوه گفته شده که خاصیت ضد افسردگی کاکوتی می تواند مربوط به ترکیباتی مانند پولگون باشد.

تنظیم سطح گلوکز خون

در تحقیقی اثر عصاره هیدروالکلی گیاه زیزیفورا بر تعداد سلولهای بتای فعال پانکراس در موشهای دیابتی مورد آنالیز نهاده شد و یافته ها حاکی از آن بود که این عصاره باعث افزایش تعداد سلولهای بتا، ترشح انسولین و در نتیجه کاهش گلوکز سرم در حیوانات مبتلا به دیابت می گردد. با این حال بعضی از محققان معتقد هستند که کاکوتی در راستای یاری به درمان دیابت مستقل از انسولین عمل می نماید و بیشتر بر افزایش مصرف محیطی گلوکز تاثیر می گذارد.

خاصیت ضد تشنجی

در آزمایشی اثرات ضد تشنجی برگهای زیزیفورا در موشهای صحرایی نر آنالیز شد و نتایج نشان داد که تزریق عصاره هیدروالکلی این گیاه باعث تاخیر در زمان آغاز تشنج می گردد. تحقیقات نشان می دهند که ترکیبات گابائرژیک و آنتی کولینرژیک (مسدود نماینده استیل کولین) در گیاه زیزیفورا وجود دارد. فلاونوئیدهای کاکوتی با تاثیر بر گیرنده های GABA اثرات کنترل نماینده گابا و در نتیجه ضد تشنجی خود را اعمال می نمایند. بعلاوه این گیاه دارای ترکیبات معطری است که در کاهش اضطراب و استرس روانی موثر بوده و روی سیستم عصبی تاثیرات ملایمی دارند.

مبارزه با سرطان

در مقاله ای که در مجله ایمونولوژی غذا و کشاورزی به چاپ رسیده است، اثرات اسانس طبیعی زیزیفورا بر سرطان معده مورد آنالیز نهاده شد و با توجه به نتایج مطالعه، این عصاره حاوی اثر سمی بر رده سلولی AGS سرطان معده بود.

عوارض جانبی کاکوتی

در حال حاضر اطلاعات خاصی در خصوص عوارض جانبی کاکوتی در دست نیست. اما به طور کلی، هر فردی ممکن است به بعضی گیاهان و ادویه ها حساسیت داشته باشد. این حساسیت ابتدا باید به وسیله خود فرد و در درجه دوم به وسیله پزشک تشخیص داده گردد. اما چنین واکنش های آلرژیکی معمولا عوارض مزمن یا حاد ایجاد نمی نمایند و پس از شناسایی گیاه حساسیت زا و حذف آن از رژیم غذایی، عوارض مربوط به آلرژی نیز رفع می گردد. با این وجود هیچ شرکت یا محصولی نمی تواند از قبل از واکنش های آلرژیک بدن هر فرد مطلع باشد. ناسازگاری بدن با یک یا چند گیاه خاص به ندرت رخ می دهد، اما مصرف نمایندگان ممکن است به هر حال با آن روبرو شوند.

دوز روزانه و زمان مصرف

علاقه مندان می توانند 2 تا 3 گرم از پودر خشک برگهای این گیاه را 3 بار در روز مصرف نمایند. برترین زمان مصرف نیز 1 الی 2 ساعت پس از وعده های غذایی است. برای تهیه دمنوش نیز می توان از افزودن آب جوش روی برگهای خشک شده استفاده کرد. پس از 15 دقیقه دمنوش جادویی شما آماده میل کردن خواهد بود.

منبع: فرارو

به "خواص شگفت انگیز و درمانی گیاه کاکوتی برای سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز و درمانی گیاه کاکوتی برای سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید