تخصیص 6.5 میلیارد دلار برای واردات نهاده های دامی

به گزارش آقای ابوالفضلی، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، خاطر نشان کرد: سهمیه نهاده تعیین شده برای دامداران و مرغداران تا انتها مهر داده شده است.

تخصیص 6.5 میلیارد دلار برای واردات نهاده های دامی

حسن عباسی معروفان گفت: نهاده های دامی عبارتند از کنجاله سویا، ذرت، جو و کنجاله روغن که بعد از روغن گیری از دانه های روغن، کنجاله آن قابلیت خوراک شدن دام را دارد.

وی ادامه داد: در 7 ماه نخست سال جاری بیش از 10 میلیون تن نهاده دامی توزیع شده که از این مقدار نزدیک به 5 میلیون و 900 هزار تن ذرت و بقیه آن جو، کنجاله سویا بوده است.

این مقام مسئول سامانه بازارگاه را به عنوان سامانه توزیع نهاده های دامی معرفی کرد و افزود: معاونت امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی با توجه به مقدار جوجه ریزی مرغداری ها و همچنین پروانه بهره برداری ها دامداران در استان ها مقدار سهمیه آنها را تعیین می کنند.

عباسی معروفان ادامه داد: تولیدکنندگان دام و مرغ هزینه خرید نهاده ها را در سامانه بازارگاه واریزمی کنند. تمام اطلاعات بعد از واریز پول در سامانه تعیین می شود که چه زمانی نهاده خریداری شده به دست آنها می رسد.

به گفته وی، در حال حاضر سهمیه دامداران و مرغداری ها تا پایان مهر داده شده است. قیمت نهاده ها در این سامانه به قیمت دولتی عرضه می شود.

این مقام مسئول با اشاره به نرخ مصوب نهاده های دامی شرح داد: ذرت کیلویی 1900 تومان، جو کیلویی 1850 تومان و کنجاله سویا کیلویی 3400 تومان به فروش می رسد.

عباسی معروفان در پاسخ به این پرسش که برخی مرغداران و دامداران براین باورند که مقدار سهمیه درنظر گرفته شده برای آنها کافی نیست آیا چنین دیدگاهی را تایید می کنید؟ شرح داد: درباره کافی بودن سهمیه درنظر گرفته شده بخش بازرگانی وزارت جهاد نمی تواند پاسخگو باشد و این انتقاد متوجه بخش ما نمی شود باید بگویم معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، مسئول دادن نهاده به تولیدکنندگان دام و طیور است که سهمیه در نظر گرفته شده برای آنها را تا پایان مهر پرداخت کرده است.

این مقام مسئول با اشاره به خرید آزاد نهاده از سوی برخی تولیدکنندگان دام و طیور، خاطر نشان کرد: ذرت، جو و کنجاله سویا در کشور تولید می شود اما نرخ مصوب ندارند و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ نهایی آنها هستند.

وی سهمیه در نظر گرفته معاونت امور دام برای تولیدکنندگان امور دام را نرمال مطرح نمود و افزود: سهمیه در نظر گرفته شده برای پرورش مرغ 2 کیلویی 4.5 کیلو دان است.

عباسی معروفان در پاسخ به این پرسش که چه مقدار ارز برای واردات نهاده های دامی تخصیص داده شد؟ گفت: بیش از 6 میلیارد و 500 میلیون دلار نهاده های دامی وارد کشور شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تخصیص 6.5 میلیارد دلار برای واردات نهاده های دامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص 6.5 میلیارد دلار برای واردات نهاده های دامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید