افشاگری درباره گوشت هایی که مردم می خرند

به گزارش آقای ابوالفضلی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: کیفیت گوشت های وادراتی قابل قبول نیست و هر دستگاه دولتی و خصوصی که آن را وارد نموده باید جوابگو باشد، دستگاه های نظارتی نیز به حوزه واردات گوشت گرم ورود نموده اند.

افشاگری درباره گوشت هایی که مردم می خرند

به گزارش خانه ملت، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه امروز (سه شنبه دوم اسفندماه) کمیسیون متبوع خود با حضور وزیر جهاد کشاورزی، گفت: پیرو نشستی که با فراوریکنندگان مرغ و تخم مرغ داشتیم دغدغه این فراوریکنندگان را از وزیر جهاد کشاورزی و معاونین وی پیگیری کردیم و مسائل موجود آنالیز شد.

نماینده داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با توجه به تقارن عید نوروز با ماه مبارک رمضان قطعا اندازه مصرف گوشت قرمز و مرغ افزایش پیدا می نماید، ادامه داد: افزایش حجم و کیفیت فراوری گوشت مرغ و تخم مرغ قطعا در قیمت آن نیز اثرگذار است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه گوشت قرمز وارداتی توزیع شده در میادین میوه و تره بار از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست، مطرح کرد: 30 تا 40 درصد از گوشت های وارداتی گرم را چربی تشکیل می دهد و گوشت های بسته بندی شده وارداتی نیز شرایط بدتری دارند و تا 60 درصد بعضی از آن ها را ناخالصی و استخوان تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه کیفیت گوشت های وادراتی قابل قبول نیست و هر دستگاه دولتی و خصوصی که آن را وارد نموده باید جوابگو باشد، گفت: دستگاه های نظارتی نیز به حوزه واردات گوشت گرم ورود نموده اند.

عسکری با تاکید بر اینکه یکی از مسائل فراوریکنندگان گوشت مرغ و تخم مرغ عدم تامین نهاده های دامی خصوصا کنجاله سویا است، مطرح کرد: در نشست امروز مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه های متولی کنجاله مورد احتیاج مرغداران را تامین کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه با توجه به بازگردانی اختیارات حوزه بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی این وزارتخانه باید از نوسانات قیمتی موجود در بازار جلوگیری کند، اضافه نمود: از جایگاه نظارتی که داریم اشکالات و ایرادات را به دستگاه های اجرایی و مردم اعلام می کنیم. امیدواریم گزارشی که مقرر شده است وزارت جهاد کشاورزی طی چند روز آینده ارائه کند گزارش جامعی در راستای برطرف مسائل موجود باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه نمود: یکی دیگر از مسائل حوزه کشاورزی موانع پیش روی صادرات است هرچند که بر اساس قانون بودجه سنواتی و برنامه های توسعه ای نباید تعرفه صادراتی بر محصولات کشاورزی اعمال گردد مگر به شرط اینکه این تصمیم از 6 ماه قبل اطلاع رسانی شده باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کوشش کنیم تا بازارهای صادراتی خود را از دست ندهیم، زیرا این گونه کم کاری ها باعث می گردد فراوریکنندگان آسیب ببینند، گفت: یکی از مباحث مطرح شده در نشست امروز در زمینه شکر بود، سالانه حدودا 1 میلیون 800 هزار تن به شکر احتیاج داریم که یک میلیون تن آن در داخل کشور تامین می گردد. باید از چغندرکاران کشور حمایت کنیم، زیرا در حال حاضر انگیزه ای برای کشت ندارند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در حوزه مدیریت ضعیف عمل شده است، ادامه داد: بسیاری از دامداران از ماه های قبل اعلام آمادگی می کردند که قصد فروش دام مازاد خود به صورت تضمینی هستند، قبل از شروع فصل بهار می توانستیم دام مازاد فراوریکنندگان را خریداری کنیم.

پیشتر نیز محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و علیرضا عباسی عضو این کمیسیون با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار ضمن حضور در یکی از میادن میوه و تره بار تهران از روند توزیع این کالای اساسی مورد احتیاج خانوار بازدید کردند.

عسگری اضافه نمود: گوشت شقه گوسفند وارداتی در این میدان با نرخ هر کیلوگرم 235 هزار تومان توزیع می شد، علی رغم تخصیص ارز نیمایی به واردات گوشت متاسفانه نظارت کافی بر روی گوشت های وارداتی صورت نگرفته بود و از کیفیت مطلوبی برخوردار نبودند.

محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در جریان این نظارت میدانی، گفت: به منظور تامین احتیاج بازار داخلی وزارت جهاد کشاورزی اقدام به واردات نموده اما کیفیت گوشت گوسفندی وارداتی عرضه شده در میادین میوه و تره بار مناسب نیست و باید نظارت بیشتری بر کیفیت محصولات وارداتی که با استفاده از ارز نیمایی وارد می شوند صورت بگیرد. زیرا گلایه مردم را به همراه دارد

نماینده داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در گفت وگو با رئیس سازمان دامپزشکی کیفیت گوشت وارداتی را نامناسب اعلام کردم که وی نیز این موضوع را تایید کرد و نظارت مناسبی بر روی این موضوع صورت نگرفته است.

وی با اشاره به ملاقات با دادستان کل کشور اضافه نمود: به زودی موضوع کیفیت گوشت وارداتی را مورد آنالیز قرار می دهیم، اگر قرار است احتیاج مردم را تامین کنیم باید کالای وارداتی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. به جای واردات باید دام مازاد دامداران داخلی را در قالب خرید تضمینی خریداری می شد تا از خروج ارز جلوگیری کنیم. در نشست روز آینده کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی موضوع کیفیت گوشت وارداتی و تامین میوه شب عید را مورد رسیدگی قرار می دهیم و نتیجه آن را اعلام می کنیم.

منبع: فرارو

به "افشاگری درباره گوشت هایی که مردم می خرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری درباره گوشت هایی که مردم می خرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید