یک وعده غذا چند در می آید؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 41,7درصد برای دهک دهم تا 50.2درصد برای دهک اول حکایت دارد.

یک وعده غذا چند در می آید؟

به گزارش اعتماد، براساس این گزارش در آبان ماه در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار و گروه سبزیجات (گوجه فرنگی و پیاز) بود و هر چند نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در این ماه با کاهش 3 واحد درصدی همراه شد و به عدد 67.7درصد رسید، اما با وجود این افت اندک در این بخش کاهش قیمت ها در حوزه خوراکی ها و آشامیدنی ها در کشور اصلا محسوس نیست و با وجود گرانی هایی که در سطح جامعه به وجود آمده قدرت خرید مردم کمتر از گذشته شده است.

براساس گزارشی که اخیرا اتاق بازرگانی تهران منتشر نموده ارقام تراکنش ها نسبت به گذشته نه تنها رشدی نداشته بلکه با افت هم همراه شده است و رقم واقعی تراکنش ها در ابتدای پاییز سال جاری نسبت به سال 1395 تا20درصد کاهش یافته که به معنای کاهش قدرت خرید مردم است.

براساس این آمار، روند نزولی کل تراکنش های خرید (موبایل- اینترنتی- پایانه فروشگاهی) از مرداد سال 1399 شروع شده است. بعلاوه افت کل تراکنش ها به نسبت سال 95 از رقم منفی 6.25 درصد در شهریور ماه به 5.20 درصد در مهر ماه 1401 رسیده است که تنها بهبود اندکی را نشان می دهد.

اما نکته ای که با وجود گرانی های سرسام آور در سال های اخیر در بخش خوراکی ها وجود دارد این است که این روز ها خرج مردم از دخل شان بیشتر شده است و هر طور هم صرفه جویی و قناعت نمایند حتی اگر مستاجر هم نباشند باز هم مثل سابق قادر به سیر کردن شکم خود و خانواده شان نیستند.

تنها روز های شاد زندگی شان در ماه چند روز اول ماه و زمان گرفتن حقوق شان است و پس از آن از اواسط ماه شادی شان کمرنگ شده و در روز های آخر ماه کاسه چه کنم چه کنم به دست می گیرند.

تهیه مواد خوراکی این روز ها حتی برای کسانی که کار هم دارند به یک دغدغه تبدیل شده و با یک محاسبه سرانگشتی و با وجود دستمزد های اندکی که کارمندان و کارگران می گیرند، می توان دریافت که خورد و خوراک یک روز چقدر از عایدیشان را به خود اختصاص می دهد.

در این گزارش می خواهیم ببینیم یک خانواده چهار نفره در یک روز چه میزان باید برای سفره خود هزینه کند.

یک صبحانه معمولی چند؟

اگر هر کدام از اعضای خانواده برای وعده صبحانه تنها یک تخم مرغ 3500 تومانی بخورد جمع آن 14 هزار تومان خواهد شد و در صورتی که 2 نان سنگک 7 هزار و 500 تومانی برای صبحانه خریده گردد جمعا 15 هزار تومان خواهد شد و با یک لیوان چای شیرین (در صورتی که 50 گرم چای احمد 200 هزار تومانی برای 4 نفر آماده گردد) 8 هزار تومان می گردد و با 4 قاشق شکر (در صورتی که 100 گرم شکر 23 هزار تومانی برای 4 نفر در نظر گرفته گردد) 2 هزار و 300 تومان خواهد شد و اگر یک لقمه نان و پنیر هم بخواهند بخورند و (200 گرم پنیر 40 هزار تومانی برای 4 نفر در نظر گرفته گردد) 8 هزار تومان خواهد شد که جمعا برای یک صبحانه معمولی باید 47 هزار و 300 تومان هزینه گردد که این رقم در ماه تنها برای صبحانه یک میلیون و 419 هزار تومان خواهد شد.

یک وعده ناهار چند؟

این روز ها قیمت برنج سر به فلک کشیده است. در صورتی که یک خانواده 4 نفره بخواهند برای ناهار زرشک پلو با مرغ بخورند باید برای یک کیلو برنج ایرانی که (میانگین قیمت آن در هر کیلوگرم به بیش از 100 هزار تومان رسیده) 130 هزار تومان و برای 4 تکه ران مرغ 162 هزار تومان و برای 100 گرم (روغن 90 هزار تومانی) 9 هزار تومان و برای یک پیاله ماست حدود 200 گرم (40 هزار تومانی) 8 هزار تومان هزینه نمایند که جمعا برای این ناهار هم باید 309 هزار تومان هزینه نمایند و اگر این خانواده بخواهند برای وعده ناهارشان در ماه از برنج استفاده نمایند تنها برای خرید برنج باید حدود 4 میلیون تومان در ماه هزینه نمایند.

یک شام معمولی چند؟

بعلاوه این خانواده اگر برای شام بخواهند یک غذای بدون برنج مصرف نمایند تا در مصرف برنج خود صرفه جویی نمایند و به عنوان مثال کتلت را برای شام شان انتخاب نمایند باید 200 گرم گوشت چرخ شده 190 هزار تومانی که حدود 38 هزار تومان می گردد و 2 عدد تخم مرغ 3500 تومانی که 7 هزار تومان می گردد و 4 عدد سیب زمینی که این روز ها تقریبا هر کیلو 15 هزار تومان است (و اگر نیم کیلو برای این 4 نفر استفاده گردد) حدود 7 هزار و 500 تومان خواهد شد و با چند قاشق روغن مایع 90 هزار تومانی که اگر برای پخت این غذا 200 گرم درنظر بگیریم و یک عدد پیاز 100 گرمی که حدودا با قیمت 25 هزار تومان در هر کیلو 2500 تومان می گردد در مجموع برای این شام ساده بدون گوجه فرنگی و خیارشور با 4 عدد نان باگت که 28 هزار تومان می گردد 83 هزار تومان هزینه نمایند که اگر این خانواده بخواهند شبیه همین غذای معمولی را در ماه مصرف نمایند حدودا 2 میلیون و 500 هزار تومان در ماه تنها باید برای یک وعده غذای شان هزینه نمایند.

این گزارش تنها برای خرید مواد غذایی ضروری تهیه سه وعده غذای ساده و معمولی یک خانواده 4 نفره بود و اگر بخواهیم هزینه های دیگر نظیر خرید میوه، سبزی و ادویه جات و اجاره بهای مسکن و هزینه های مربوط به انرژی و خرید پوشاک و حمل و نقل و هزینه های مربوط به مدرسه بچه ها را هم به آن اضافه کنیم مسلما این ارقام بسیار بیشتر از دستمزد کارگر یا کارمندی است که این روز ها حدود 6 یا 7 میلیون تومان عایدی دارد و ناچار است برای اینکه بتواند ملزومات زندگی خانواده اش را تهیه کند همزمان چند جا کار کند این درحالی است که مردم دیگر توان این حجم از گرانی ها را ندارند و متاسفانه این روز ها در بعضی گزارش ها شاهد آگهی تعویض لوازم شخصی با غذا در بعضی سایت های نیازمندی هستیم.

دو سال پیش چطور بود؟

در شهریور ماه 99، مقرون به صرفه ترین غذا ها برای یک خانواده 4 نفره و براساس آمار جمع شده از خرده فروشی های مواد غذایی تخم مرغ، املت، کوکو سیب زمینی و کوکو سبزی محسوب می شد که بدون احتساب قیمت روغن مصرفی به ترتیب حدود 5 هزار تومان، 5600 تومان، 7 هزار تومان و 13 هزار تومان برای هر خانواده هزینه داشت.

با استناد به آمار های خرده فروشی، هر شانه تخم مرغ 30 عددی حدود 26 هزار تومان، هر کیلو سبزی کوکو 15 هزار تومان و هر کیلو زرشک پفکی صادراتی 60 هزار تومان قیمت گذاری شده؛ هر کیلو گوجه و سیب زمینی نیز 3800 و 5200 تومان در میادین میوه و تر بار به فروش می رسید.

با وجود اینکه تا سال ها پیش نان، پنیر و خیار به عنوان وعده ای مقرون به صرفه برای خانواده ها درنظر گرفته می شد، اما با قیمت های همان دو سال پیش هم این وعده نیز گران تر شده بود. قیمت هر کیلو پنیر از 18 هزار تومان تا 54 هزار تومان در نوسان بود و هر کیلو خیار نیز از 3 تا 6 هزار تومان قیمت گذاری شده بود، بنابراین هر وعده نان و پنیر و خیار برای یک خانواده 4 نفره بدون احتساب قیمت نان حدود 13 هزار تومان هزینه داشت.

شرایط برای غذا های اصلی که گوشت و مرغ در آن ها به کار رفته، متفاوت تر بود. به عنوان مثال قیمت پخت هر وعده قورمه سبزی در خانه و با توجه به میزان مواد به کار رفته از 25 تا 100 هزار تومان و برای غذا های گران تری مانند آبگوشت نیز 70 هزار تا 120 هزار تومان برآورد قیمتی شده بود.

هزینه پخت هر وعده غذایی در خانه با توجه به مواد لازم از حدود 6 هزار تومان تا 70 هزار تومان متغیر بود. بنابراین هزینه یک ماه وعده غذایی برای خانواده 4 نفره از 600 هزار تومان تا 2 و نیم میلیون تومان نوسان داشت.

با توجه به اینکه حداقل حقوق برای سال 99 بالغ بر 2 میلیون و 800 هزار تومان مصوب شد برای یک خانواده تنها 300 هزار تومان برای سایر هزینه ها مانند اجاره خانه، درمان، آموزش و سرگرمی باقی می ماند.

منبع: فرارو

به "یک وعده غذا چند در می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک وعده غذا چند در می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید