اینجا عمارت باشکوه پادشاهی است که پادشاهی نکرد

به گزارش آقای ابوالفضلی، شیراز، یکی از شهرهای گردشگر پذیر و تاریخی است که حتما برای تماشا زیبایی های آن باید وقت گذاشت. یکی از جاذبه های تماشای این شهر، ارگ کریم خان در مرکز شهر است.

اینجا عمارت باشکوه پادشاهی است که پادشاهی نکرد

ارگ کریم خان یکی از برجسته ترین جاذبه های توریستی و گردشگری شیراز با معماری فوق العاده ای است که هرساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران می گردد. مجله گردشگری آقای ابوالفضلی در این مقاله به معرفی این بنای تاریخی منحصربه فرد پرداخته است، با ما همراه شوید.

ارگ کریم خان زند

ارگ کریم خان یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی در شهر شیراز است. بنایی که هم به لحاظ نظامی از هم به لحاظ مسکونی از معماری فوق العاده ای برخوردار است. بخش درونی این بنا یعنی در واقع محل زندگی کریم خان، با اتاق ها و ایوان های نقاشی شده و باغچه ها و آب نماها تزیین شده است. از نظر نظامی این بنای راسخ با دیوارهای دوازده متری و برج های چهارده متری که در چهارگوشه از آن مراقبت می نموده اند نیز یک بنای منحصربه فرد است.

ارگ چرا؟

کریم خان مردی نظامی بود و این باعث می شد همواره امنیت اندرونی اش جزء اولویت های زندگی اش باشد. به همین علت برای عمارت خود که در مرکز شیراز ساخته بود چهار برج در چهار طرف آن در نظر گرفت. می گویند در قدیم خندقی هم در اطراف بنا وجود داشته که امروزه خبری از آن نیست. ارگ، در اصل به معنی قلعه ای است که در میان قلعه ای بزرگ تر ساخته شده باشد. با این که این بنا نشانی از ارگ ندارد، اما مردم خودشان آنجا را به نام ارگ کریم خان نام گذاری نموده اند.

اتاق های ارگ

وارد ارگ کرم خان که بشویم در اضلاع شمال، غرب و جنوب یک ایوان با شش اتاق مسکونی دیده می گردد و در ضلع شرقی نیز حمام خصوصی ساخته شده است. داخل اتاق ها مزین به گچ بری و مقرنس کاری است، بعلاوه طاقچه هایی در اتاق ها تعبیه شده که نقوش تذهیب بالای آن، جلوه ای خاص به فضا بخشیده است. پنجره های مشبک و شیشه های رنگین نیز خود به تنهایی بخش اعظمی از زیبایی بنا را به دوش می کشد.

شاهنشین

شاه نشین در همه عمارت های تاریخی وجود دارد. اتاقی که سقفی مرتفع تر از سایر اتاق ها دارد، با درهای متعدد که گاهی آن را پنج دَری نیز می نامیدند که مجلل تر و با تزیینات زیباتری نسبت به دیگر اتاق های اندرونی ساخته می شده است. ارگ کریم خان، دارای سه شاه نشین، شاه نشین شمالی، مناسب فصل زمستان و شاه نشین غربی، مناسب برای روزهای گرم تابستان است. جالب این که از شاه نشین سوم، در همه فصل های سال استفاده می شده است.

حمام

امروزه برای تماشا هر عمارت یا کاخی که می رویم، حمام هم به عنوان یکی از تماشای های بنا خودنمایی می نماید، چراکه هم به لحاظ معماری و هم به لحاظ تزیینات دست نخورده، حرفی برای گفتن دارد. ازآنجاکه باید همه چیز شایسته خانواده سلطنتی ساخته می شد، وسعت این بخش از بنا نیز زیاد و دارای قسمت های مختلفی بوده است. مثلا بخش سر بینه در این حمام ها تنها مخصوص تعویض لباس نبوده و کارهایی مثل مشت و مال، خال کوبی، حجامت، درست کردن چای و قلیان نیز در آن انجام می شده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب گنجینه ای پنهان در قلب جنگل های لفور را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا

به "اینجا عمارت باشکوه پادشاهی است که پادشاهی نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا عمارت باشکوه پادشاهی است که پادشاهی نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید