احتمال ادامه فرایند افزایشی کرونا تا 3 هفته دیگر، قله پیک ششم؛ در میانه اسفند

به گزارش آقای ابوالفضلی، یک اپیدمیولوژیست ضمن تشریح شرایط کنونی کرونا در کشور، گفت: احتمالا از اواسط اسفند ماه به قله پیک ششم می رسیم و ممکن است تا یک ماه ونیم در قله ماندگاری داشته باشد.

احتمال ادامه فرایند افزایشی کرونا تا 3 هفته دیگر، قله پیک ششم؛ در میانه اسفند

دکتر بابک عشرتی در گفت وگو با آقای ابوالفضلی، با اشاره به اینکه اکنون در بازوی صعودی موج ششم کرونا هستیم، گفت: این صعود سرعت بالایی هم دارد. فکر می کنم حدود 3 تا 4 هفته آینده به همین شکل درگیری با بیماری وجود داشته باشد و تصورات این است که تا حدود یک ماه و نیم در قله پیک بمانیم. البته این موضوع در کشورهای مختلف فرق دارد، بعضی مدت طولانی تری در قله ماندند و بعضی سریع تر به فرایند نزولی رسیده اند.

وی با تاکید بر لزوم تسریع واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل ها، اظهار کرد: 40 روز قبل پیش بینی افزایش موارد را داشتیم و ممکن است از اواسط اسفندماه به قله پیک برسیم.

این اپیدمیولوژیست ادامه داد: الزاما احتیاج نیست همه به این سویه از کرونا بیمار شوند، تا ایمنی جمعی حاصل گردد. ایمنی جمعی یعنی کسانی که واکسن زدند و کسانی که بیمار شدند؛ اگر این شاخص به درصد قابل توجهی برسد، فرایند پیک کاهشی می گردد.

عشرتی تاکید نمود: تزریق واکسن موضوع بسیار پر اهمیتی است. در این بین رعایت دستورالعمل ها برایمان زمان می خرد تا پوشش واکسیناسیون بویژه دز سوم را افزایش دهیم و کادر درمان هم فرصت ارائه خدمات کافی به بیماران را داشته باشند تا به این ترتیب مرگ و میر ناشی از بیماری کاهش یابد.

وی اضافه نمود: تزریق واکسن جلوی ابتلا به انواع شدید بیماری، بستری و مرگ را می گیرد. ابتلا به فرم های خفیف بیماری چندان مشکل زا نیست. بیشتر مشکل با عدم تزریق واکسن و ابتلای شدید به امیکرون است که ادامه این فرایند ممکن است به افزایشی شدن فرایند مرگ و میر منتهی گردد.

عشرتی با اشاره به اینکه افزایش ابتلای سنین زیر 18 سال به کرونا از آبان ماه شروع شده است، بیان نمود: نسبت ابتلا در این گروه سنی افزایش یافته است؛ اما خوشبختانه مرگ در این گروه سنی زیاد نیست. این نشان می دهد بچه ها بیشتر ولی سبک تر به بیماری مبتلا می شوند. عمده نگرانی ما این است که بچه ها می توانند انتقال دهنده بیماری باشند چون بی علامتی در آنها بیشتر است.

وی در سرانجام تاکید نمود: وفاداری به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بسیار راهگشا است؛ از طرفی اگر نوبت دز سوم واکسن مان رسیده است نباید زمان را از دست بدهیم و دنبال نوع خاصی از واکسن بگردیم. هر واکسنی که در دسترس باشد، برترین واکسن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتمال ادامه فرایند افزایشی کرونا تا 3 هفته دیگر، قله پیک ششم؛ در میانه اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ادامه فرایند افزایشی کرونا تا 3 هفته دیگر، قله پیک ششم؛ در میانه اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید