آیین گل غلتان، پیوند عطر نوزاد با گل محمدی

به گزارش آقای ابوالفضلی، این آیین دیرینه حدود 400 سال قدمت دارد و زمان برگزاری این مراسم هر سال در اردیبهشت ماه هم زمان با باز شدن گل های محمدی است.

آیین گل غلتان، پیوند عطر نوزاد با گل محمدی

آیین گل غلتان نوزاد یکی از رسوم سنتی و دیرینه در منطقه ها مختلف شهرستان دامغان به ویژه شهر امیریه است. خواستگاه این آیین مربوط به دامغان می گردد، ولی امروزه این رسم در شهرهای دیگری چون کاشان، خراسان و گناباد نیز دیده می گردد. در آیین گل غلتان، نوزاد را در نخستین بهار از زندگی اش در گلبرگ های گل محمدی قرار می دهند. با آقای ابوالفضلی همراه باشید.

اجرای مراسم گل غلتان

اگر تولد نوزاد با فصل بهار و زمان رویش گل های محمدی مصادف گردد، برخی از زنان فامیل برای چیدن گل به میان باغ ها و مزارع می فرایند. سپس با ذکر صلوات و خواندن ابیاتی به شرح زیر اقدام به جمع آوری گل مورد نیاز برای اجرای مراسم گل غلتان نوزاد می کنند. این مراسم برای بچه هایی که در بهار متولد نشده باشند در اولین فصل بهار گرفته می گردد.

مراحل اجرای آیین گل غلتان

پس از چیدن گل ها در ساعات آغازین روز، آن ها را به خانه می آورند و پرپر می کنند. زنان قبل از آغاز مراسم، برگ های گل را به دقت از حشرات ریز گل بازکن (حشراتی که باعث شکفته شدن غنچه ها می شوند) پاک می کنند. عمر گل محمدی 15 روز است؛ به همین علت، باید تا قبل از انتها این زمان چیده گردد.

اجرای مراسم

برای اجرای مراسم باید حداقل 10 روز از تولد نوزاد گذشته باشد. در دهمین روز از تولد با غسل دادن نوزاد مراسم را آغاز می کنند. آن ها ابتدا نوزاد را به حمام می برند و بدنش را شست وشو می دهند. پس از خارج کردن نوزاد از حمام، او را در میان پارچه ای سفید رنگ که گل های پرپر شده محمدی در میان آن ریخته شده قرار می دهند و می غلتانند.

این کار اغلب از طریق مادر، خاله، عمه یا مادربزرگ او انجام می گردد. معمولا خانم های همسایه نیز به این مراسم دعوت می شوند. مرسوم است که چهار زن هر یک گوشه ای از پارچه حاوی گل را گرفته و با نهادن نوزاد در میان گلبرگ ها وی را می غلتانند. برای دیدن مطالب بیشتر درباره ایران در این روستا میان ابرها قدم بردارید را بخوانید.

پذیرایی

البته مراسم همین جا به اتمام نمی رسد. اعضای خانواده و دوستان در کنار هم چند ساعتی را به شادی می گذرانند. از مهمانان به صرف چای و شیرینی نیز پذیرایی می گردد. مراسم غالبا با سازهای سنتی همراه است و نوای موسیقی محلی شنیده می گردد.

آیین گل غلتان نوزاد رنگ و بویی معنوی نیز به خود گرفته است. در زمان غلتاندن نوزاد همراه با ذکر نام پنج تن، ختم صلوات انجام می گیرد. زمان این مراسم از هنگام تولد تا یک سالگی نوزاد است. این مراسم را از برخی جهات می توان شبیه به مراسم تعمید دانست.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از گردشگری عمارت دیدنی وزیر جنگ در دل منیریه تهران را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "آیین گل غلتان، پیوند عطر نوزاد با گل محمدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین گل غلتان، پیوند عطر نوزاد با گل محمدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید