آشنایی با تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین

به گزارش آقای ابوالفضلی، تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین به یکی از پرچالش ترین مباحث محیط زیست و زمین شناسی تبدیل شده است. کربن دی اکسید به همراه سایر گاز های گلخانه ای اثری را به وجود می آورند که اثر گلخانه ای نام دارد. علت به وجود آمدن این اثر ویژگی های مولکولی گاز کربن دی اکسید است.

آشنایی با تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین

آقای ابوالفضلی | سرویس علوم - بیشتر پدرعظیم ها می گویند زمان قدیم تابستون هم از ترس سرما پتو داشتیم. هر چه به سمت آینده پیش برویم، هوا گرم تر خواهد شد. اما علت اصلی گرمای زمین چیست؟ اتمسفر اطراف ما هوا نام دارد. گازهایی که اتمسفر زمین را تشکیل می دهند، نیتروژن، اکسیژن، کربن دی اکسید گازی و ... هستند. کربن دی اکسید یکی از گاز های گلخانه ای معروف است که باعث گرم نگه داشتن اتمسفر و ثبات دمای زمین می گردد. تاثیر کربن دی اکسید بر افزایش دمای کره زمین به صورت علمی ثابت شده است.

اگرچه نمی توان هوا را دید و یا بو و مزه کرد. اتمسفر از هزاران مولکول متفاوت تشکیل شده که این ذرات بسیار ریز حتی با میکروسکوپ هم قابل رویت نیستند. اما می توان مولکول های هوا را احساس کرد. مثلا اگر دست خود را جلوی صورتتان تکان دهید، هوایی که تنفس می کنید شامل یک دسته از مولکول هایی است که به صورت برخورد نموده است. همانطور که گفتیم گازهای گلخانه ای بخش عظیمی از اتمسفر را تشکیل می دهند. گاز های گلخانه ای شامل کربن دی اکسید، متان، دی نیتروژن مونواکسید و اُزون می گردد. کربن دی اکسید نقش تاثیرگذاری بر افزایش دمای زمین دارد.

چگونگی تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین

کربن دی اکسید با فراوری گرما باعث گرم شدن اتمسفر نمی گردد بلکه با گیر انداختن نور خورشید باعث حفظ گرما می گردد. خورشید با پرتو های خود گرما را به زمین منتقل می نماید. بیشتر پرتو های خورشیدی در قالب امواج فرابنفش (تابشی که کرم ضد آفتاب از شما در برابر آن حفاظت می نماید) و نور مرئی (تابشی که در دیدن اجسام به شما یاری می نماید) قرار دارند. امواج فرابنفش و مرئی می توانند مستقیماً از اتمسفر عبور نمایند (البته خوشبختانه نیمی از این امواج توسط ابر ها و دیگر چیز های موجود در اتمسفر جذب و مسدود می گردد) وقتی پرتو های خورشید به زمین می رسند سطح زمین گرما را جذب می نماید.

همچنان که زمین گرم می گردد این گرما در نهایت آغاز به بالا رفتن در هوا می نماید (مثلا وقتی که یک شاهین یا کرکس بدون بال و پر زدن در مدار دایر های شکل در حال چرخش است می تواند با به جریان انداختن هوای گرم شده ناشی از گرمای برگشت داده شده از سطح زمین این کار را انجام دهد). این گرمای آزاد شده ناشی از پرتو های فرابنفش نیست (چرا که با گرمای برخواسته از سطح زمین آفتاب سوخته نمی شوید) همچنین این گرما ناشی از پرتو های مرئی نیز نیست (زیرا برای دیدن سطح زمین احتیاجی به عینک آفتابی ندارید) و چون مقداری از انرژی این امواج در اثر جذب کاهش یافته در نتیجه این گرمای آزاد شده تابش فروسرخ نام دارد.

اگرچه کربن دی اکسید نمی تواند مانع ورود تابش های فرابنفش و مرئی شوند، اما می تواند تابش های فروسرخ را برای مدت کوتاهی متوقف نمایند؛ بنابراین کربن دی اکسید و سایر گازهای گلخانه ای مانند پتو عمل می نمایند. اگر تا به حال در زمستان به خانه مادرعظیمتان رفته اید و مجبور شده اید که در اتاقی که وسایل گرمایشی ندارد بخوابید بنابراین می دانید که پتو ها به طور طبیعی گرمایی از خود ندارند و در نهایت با گرمای بدن گرم می شوند. دمای بدن 98 درجه فارنهایت است که این گرما آرام از بدن خارج می گردد و هوای زیر پتو را گرم می نماید و در نهایت باعث می گردد زیر پتو سازی احساس گرمی و راحتی داشته باشید به جز قسمت سر، که خارج از پتو قرار گرفته است. گاز های گلخانه ای مانند پتویی به دور کره زمین هستند آن ها گرما را گیر می اندازند تا ما را گرم نگه دارند.

خلاصه تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین

  • امواج مختلف خورشید از جو عبور می نماید و به سطح زمین می رسد. بیشتر امواج خورشید توسط سطح زمین

    جذب می شوند و آن را گرم می نمایند.

  • سطح زمین گرما را جذب می نماید. آب سطح دریاها و دریاچه ها تبخیر می گردد. امواج دریافت شده به صورت تابش فروسرخ

    از طرف زمین به طرف بالا آسمان روانه می گردد.

  • گرمای جذب شده آغاز به بالا رفتن می نماید. نام این گرما تابش فروسرخ است.
  • ساختار کربن دی اکسید مانع خروج گرما از اتمسفر می گردد. بیشتر امواج فروسرخ توسط کربن دی اکسید و سایر گاز های گلخانه ای جذب و دوباره در جهت های مختلف آزاد می گردد. تاثیر نهایی این عمل گرم شدن کره زمین است. بنابراین دمای کره زمین افزایش پیدا می نماید.

اثبات علمی تاثیر کربن دی اکسید بر افزایش دمای زمین

در یک گلخانه وجود شیشه یا پلاستیک مانع بیرون رفتن گرما می گردد. اگر کربن دی اکسید را نوعی شیشه بین سطح زمین و محیط بالای اتمسفر بدانیم، زمین مانند یک گلخانه خواهد شد. بیش از 150 سال است که در خصوص قدرت های گاز های گلخانه ای اطلاع داریم. در اواسط قرن نوزدهم دانشمندانی همچون یونیس فوته آزمایشاتی در خصوص چگونگی تاثیر گاز های مختلف بر دما انجام داده است. برای مثال در شناخته شده ترین آزمایش او: چند دماسنج را درون شیشه های مختلف قرار داد. هوای یکی از شیشه ها را توسط پمپ هوا خالی کرد، شیشه دیگر را فقط با گاز کربن دی اکسید و دیگری را فقط با اکسیژن و چهارمین شیشه را از هوای معمولی (هوایی که تنفس می کنیم) پُر کرد و درب شیشه ها را محکم بست و آن ها را در طول روز جلوی نور خورشید قرار داد. دمای هر کدام را آنالیز و بار ها مشاهده کرد. نتیجه این بود که دمای شیشه ای که از کربن دی اکسید پر شده به مراتب بیشتر از اکسیژن و هوای معمولی و شیشه خالی است و کربن دی اکسید نسبت به بقیه گاز ها می تواند بیشتر گرم ها را حفظ نمایند.

زمانی که یونیس یافته های خود را منتشر کرد بسیاری از دانشمندان دیگر نیز آزمایشاتی انجام دادند که دلالت بر آن داشت کربن دی اکسید در مقایسه با گاز های دیگر بیشتر می تواند گرم بماند. این آزمایشات به دانشمندان یاری کردند تا دریابیم کربن دی اکسید گاز گلخانه ایست و یکی از اصلی ترین دلایلی که امروزه اتمسفر روز به روز گرم تر می گردد همین است.

کربن دی اکسید چرا و چگونه بر دمای زمین تاثیرگذار است؟

همه گازها، گلخانه ای نیستند. اگرچه نیتروژن و اکسیژن در اتمسفر از کربن دی اکسید فراوان ترند، اما در گیر انداختن گرما ضعیف تر عمل می نمایند. کربن دی اکسید و دیگر گاز های گلخانه ای در نگه داشتن گرما بهتر از اکسیژن و نیتروژن عمل می نمایند، زیرا مولکول های گازی کربن دی اکسید ساختار پیچیده تری نسبت به مولکول های نیتروژن و اکسیژن دارند. مولکول کربن دی اکسید در این تصویر دارای بازو های چسبیده است، اما مولکول های اکسیژن و نیتروژن بازو های چسبیده ندارند (در واقع در تصاویر بالا لبه دارند) هرچه یک مولکول بازوی چسبیده بیشتری داشته باشد بهتر می تواند گرما را حفظ کند.

گرما نوعی انرژی است. هرچه جسم گرم تر باشد نیروی آن بیشتر است. وقتی که گرما با مولکول های گاز برخورد می نماید باعث جنبش آن ها می گردد (مانند اینکه مولکول ها در حال رقصیدن هستند) تا زمانی که مولکول ها جنبش دارند انرژی را حفظ می نمایند. اکسیژن و نیتروژن مولکول هایی با ساختار ساده و بدون بازو هستند و زمانی که انرژی به آن ها وارد می گردد بهترین عملکرد این است که خیلی آرام نوسان نمایند مانند عروسک های فنری.

مولکول های گاز کربن دی اکسید به علت داشتن بازو ها پیچیده هستند و زمانی که انرژی به آن ها نیرو وارد می نماید جنبش زیادی پیدا می نمایند. این بازو ها به آن ها این اجازه را می دهد که برخلاف مولکول های اکسیژن و نیتروژن جنبش زیادی داشته باشند. کربن دی اکسید و دیگر گاز های گلخانه ای در مقایسه با گاز های غیر گلخانه ای انرژی گرمایی را در اتمسفر بیشتر حفظ و ذخیره می نمایند. زمانی که گرما از کربن دی اکسید خارج می گردد معمولاً توسط یک مولکول گاز گلخانه ای دیگر گیر می افتد مولکول بعدی جنبش می نماید و سپس آن را رها می نماید تا توسط مولکول گاز گلخانه ای دیگری به چنگ بیفتد.

همانطور که مولکول های گاز های گلخانه ای به طور مداوم با انرژی گرمایی سیب زمینی داغ جنبش می نمایند در این حالت مقداری گرما از فضا خارج می گردد و این باعث یخ زدگی ما نمی گردد، چون گرمای از دست رفته روز به روز توسط خورشید جایگزین می گردد.

بدون کربن دی اکسید زندگی بر روی زمین امکان پذیر نیست

کربن دی اکسید و سایر گاز های گلخانه ای دائماً گرمای خورشید را در اتمسفر انتقال می دهند بنابراین موجودات و انسان ها گرم و دمای جوی زمین ثابت باقی می ماند. گاز های گلخانه ای گرما را به مناطقی که حتی نور مستقیم نمیرسد منتقل می نماید؛ بنابراین زمانی که زیر سایه راه می روید و زمانی که آفتاب غروب می نمایند و شب می گردد ما خیلی کم تغییر می نماید. در هیچ کجای زمین نمی توان با ایستادن نصف در آفتاب و نصف در سایه همزمان احساس گرما و سرما کرد. این اتفاق در کره ماه رخ می دهد، زیرا در آنجا هیچ گاز گلخانه ای وجود ندارد؛ بنابراین ما باید قدردان کربن دی اکسید و دیگر گاز های گلخانه ای باشیم، زیرا اگر وجود نداشتند باید روی کره زمین هم از لباس های فضانوردی ضخیم برای مقابله با شدت دمای کم و زیاد استفاده می کردیم.

خطرات احتمالی افزایش کربن دی اکسید و افزایش دمای زمین

اگر سطح کربن دی اکسید بی وقفه افزایش یابد، در نهایت آب اقیانوس ها تبخیر می گردد و دانشمندان پیش بینی نموده اند که روزی خورشید تبدیل به کوره ای عظیم و آتشین با گرما و نور شدید خواهد شد که باعث می گردد زندگی روی این سیاره غیر ممکن گردد. البته این اتفاق تا میلیون ها سال دیگر غیر ممکن است، اما زمانی که رخ دهد، به صورت تئوری اگر بخواهیم شرح دهیم باعث گرمای بیش از حد و تبخیر آب اقیانوس ها و درنتیجه اثرات مخرب و برگشت ناپذیر گاز های گلخانه ای مرطوب را به همراه دارد.

اما آیا این فرایند می تواند به علت های دیگر مرتبط با نور خورشید رخ دهد، مطالعات جدید نشان می دهند که افزایش سطح جوی کربن دی اکسید که امروزه شاهد آن هستیم می تواند منجر به این اتفاق گردد. کربن دی اکسید موجود در اتمسفر گرما را گیر می اندازد، همین امر باعث بروز گرمای دنیای شده است. اگر سطح کربن دی اکسید به حد نابودی زمین برسد باید با اقیانوس ها خداحافظی کنیم.

اساساً کربن دی اکسید می تواند در نهایت منجر به تبخیر آب ها گردد. کارشناسان آب و هوا از موسسه هواشناسی planck max در آلمان بر این باورند که فرایند تبخیر آب و ناپدید شدن بخارات آب در فضا بنا به عوامل مختلف میلیون ها و یا میلیارد ها سال دیگر رخ خواهد داد. اگرچه از نظر انسان این مدت زمان طولانی به نظر می رسد، اما از نظر علم زمین شناسی این اتفاق خیلی سریع پیش می آید. مطالعات پیرامون کره آبی و طبیعت نشان می دهد یک روزی سطح هر میلیون کربن دی اکسید به 1520 ppm می رسد و سطح دما به یکباره به 57 درجه سانتی گراد و یا 134 درجه فارنهایت می رسد. در این حالت اقلیم از پا می افتد و در نتیجه آب بخار شده و از فضا خارج می شوند.

مطالعات نشان می دهد که اقلیم کره زمین با توجه به توده های یخی و قسمت های خشکی فرآیند پیچیده ای دارد. درحال حاضر سطح کربن دی اکسید 400 بخش در میلیون (ppm) است و برای تبدیل شدن تمام آب ها به سطح خیلی بالاتری از کربن دی اکسید احتیاج است؛ بنابراین به غلظت مقدار زیادی کربن دی اکسید ضروری است تا زمین تبدیل به گلخانه ای مرطوب گردد. این مقدار می تواند سه و یا چهار برابر 1520 ppm باشد یعنی حدود 4500 تا 6000 ppm (این نتایج مربوط به آینده دور زمین یعنی حدود میلیون ها سال دیگر است و به آب و هوای فعلی زمین مربوط نیست).

با توجه به زمان اتفاق این تبخیر عظیم، به نظر می رسد که یافته های محققان به تغییرات آب و هوای فعلی دنیا مرتبط نیست، اما یکی از اهمیت هایی که این تحقیقات دارند این است که به انسان انگیزه زندگی در سیارات دیگر و فرصت خوبی برای شناسایی سیارات و آقای ابوالفضلی های قابل سکونت را می دهد. برای مناسب بودن شرایط این سیاره ها ابتدا باید بدانیم که کدام سیاره می تواند آب مایع را برای مدت زمان طولانی برروی سطح خود حفظ کند. به همین جهت ناسا در کوشش است تا با پخش پوستر های گردشگری فضایی انسان ها را برای یک سفر بین سیاره ای آماده کند. البته تمامی سیارات قابلیت زندگی و زنده ماندن انسان را ندارند، اما این بدان معنا نیست که نمی توانیم رویای درباره زندگی بر سیارات دیگر بیاندیشیم.

منبع: setare.com

به "آشنایی با تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تاثیر افزایش کربن دی اکسید بر دمای کره زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید