10 نکته مهم برای خرید لاستیک جدید

به گزارش آقای ابوالفضلی، خبرنگاران: برای اطمینان از ایمنی و عملکرد مطلوب اتومبیل باید حتماً به شرایط لاستیک های آن توجه کنید. لاستیک های معیوب نه تنها عملکرد خوبی ندارند؛ بلکه باعث افزایش مصرف سوخت هم خواهند شد. علاوه بر این در صورت استفاده از لاستیک صاف و مستعمل، شما در هنگام رانندگی در شرایط سخت آب و هوایی با مسائل جدی روبرو خواهید شد.

10 نکته مهم برای خرید لاستیک جدید

به همین دلیل شما باید حتماً قبل از ترکیدکی و... لاستیک های اتومبیل خود آن ها را تعویض کنید؛ بنابراین توصیه می کنیم که به عمر لاستیک های اتومبیل خود توجه نموده و در صورت عدم آگاهی کافی حتماً از افراد آشنا و کاربلد یاری بگیرد. البته از آنجا که برای خرید لاستیک باید هزینه زیادی پرداخت کرد؛ حتماً باید قبل از خرید لاستیک به فاکتور های گوناگونی توجه کنید.

این کار باعث می گردد که بهترین تصمیم ممکن را بگیرد و با اطمینان به لاستیک های جدید خود رانندگی کنید؛ لذا ما در آقای ابوالفضلی تصمیم گرفتیم که 10 نکته مهم را برای هدایت شما قبل از خرید لاستیک های جدید بیان نموده و به این ترتیب از ضرر و زیانِ احتمالی شما جلوگیری کنیم.

اتومبیل خود را چک کنید

در حال حاضر اکثر مردم بدون توجه به شرایط اتومبیل خود اقدام به خریداری لاستیک نموده و از ارزیابی شرایط فنی اتومبیل غافل می شوند. شما حتماً باید از اتومبیلِ خود خارج شده و میزان سایش و آج لاستیک های قدیمی خود را آنالیز کنید. با این کار احتمالاً متوجه خواهید شد که یک یا دو لاستیک شما بیشتر از لاستیک های دیگر سایش داشته و مستهلک تر هستند.

دلیل این پیشامد را می توان مسائلِ فنی مرتبط به جلوبندی و یا سیستم تعلیق اتومبیل دانست و برای برطرف مشکل مذکور حتماً باید قبل از خرید لاستیک های جدید به یک تعمیرگاه و تعمیرکار خوب و فنی مراجع کنید.

آیا احتیاج به لاستیک جدید دارید؟

قبل از خرید لاستیک جدید حتماً لاستیک های فعلی خود را آنالیز کنید. ساییدگی و پارگی لاستیک ها کاملاً آشکار و واضح بوده و برای تشخیص آن ها هیچ مسئله ای نخواهید داشت. ولی برای آنالیز آج لاستیک باید دست به کار شده و برای این کار می توانید از تست پنی یا سکه بهره ببرید. این کار در کشور های مختلف با سکه های گوناگون انجام می گردد.

در ایران می توان از سکه 100 تومانی استفاده نموده و آن را داخل آج لاستیک قرار داد. قسمتی که به روی آن اعداد (خط) حک شده را به سمت بیرون و پیش روی چشمان خود قرار دهید. اگر تاریخ ضرب سکه معین باشد؛ یعنی لاستیک شما شرایط بسیار بدی داشته و باید آن را سریعاً تعویض کنید.

اگر مقداری از عبارت ریال معین بود؛ می توان هنوز هم از لاستیک استفاده کرد. ولی حتماً در اولین فرصت ممکن برای خرید لاستیک جدید اقدام کنید. اگر عبارت ریال به طور کامل معین بود؛ لاستیک شرایط مناسبی داشته و فعلاً احتیاجی به تعویض آن ندارید. البته این روش خیلی دقیق نیست و معمولاً آپاراتی های حرفه ای از دستگاه دیجیتالی اندازه گیری آج لاستیک ها استفاده نموده و دقیق تر لاستیک ها را آنالیز می نمایند.

معینات سازنده اتومبیل را آنالیز کنید

قبل از انتخاب لاستیک جدید حتماً از سازگاری آن با وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنید. خودروسازان معمولاً توصیه هایی در رابطه با اندازه و نوع لاستیک اتومبیل های خود داشته و برای اطمینان از عملکرد اتومبیل خود باید به توصیه های آن ها توجه کرد. شرکت های خودروسازی توصیه هایی در رابطه با اندازه، فشار باد و نوع لاستیک داشته و معمولاً آن ها را می توان در دفترچه راهنما و تعمیر و نگهداری اتومبیل های گوناگون دید.

همچنین در برخی از خودرو ها می توان اطلاعات یادشده را برروی رِکاب و یا چارچوب درب های اتومبیل مشاهده کرد. رعایت نکات مندرج در دفترچه راهنما و یا برچسب های اطلاعاتی لاستیک و فشار باد تایر ها تأثیر فراوانی در طولانی کردن عمر لاستیک های خودرو دارد.

به اعدادِ مندرج برروی لاستیک توجه کنید

قبل از خرید لاستیک حتماً به اعداد مندرج برروی آن توجه کنید. این اعداد اطلاعاتِ مهمی از قبیلِ حداکثرِ وزن قابل تحمل، حداکثرِ سرعت قابل تحمل، تاریخ ساخت، پهنا و ابعاد لاستیک را به شما نشان می دهند؛ بنابراین حتماً در هنگام خرید لاستیک جدید به اعداد یادشده توجه نموده و آگاهانه تصمیم گیری کنید.

سه رقم اول از سمت چپ، بیانگر پهنای لاستیک برحسب میلی متر هستند. پس از اعداد یادشده شما عددی دو رقمی را خواهید دید. این عدد نشانگر نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن برحسب میلی متر است. بعد از عدد دو رقمی مزبور معمولاً حرف R واقع شده است که نشانه رادیال بودن لاستیک است.

عدد دو رقمی آخر هم نشانگر قطر رینگ مورد استفاده برای لاستیک جدیدِ شما بوده و برحسب اینچ درج شده است. علاوه بر موارد یادشده می توان اطلاعاتی نظیرِ حداکثر فشار وارده، حداکثر فشار باد و حداکثر حرارت اصطکاک و چنگ زنی را برروی لاستیک ها مشاهده کرد.

به نوعِ لاستیک انتخابی توجه کنید

آب و هوا و شرایط زندگی در مناطق مختلف دنیا متفاوت است. اکثر اتومبیل ها از لاستیک های چهار فصل استفاده می نمایند. این لاستیک ها برای استفاده در تمام روز های سال طراحی شده ا ند.

با این وجود لاستیک های زمستانی و تابستانی را نباید از قلم انداخت و گاهی به دلیل شرایط آب و هوایی و محیط زندگی، لاستیک های چهار فصل را باید کنار گذاشت؛ زیرا لاستیک های مزبور عملکرد مناسبی در مواجهه با سطوح یخی، یخ سیاه و... ندارند.

به عنوان مثال در جاده های زمستانی و یخی حتماً باید از لاستیک های زمستانی استفاده کرد؛ زیرا لاستیک های مزبور به دلیل نوع طراحی آج های خود باعث کنترلِ بهتر اتومبیل می شوند.

لاستیک زاپاس را از قلم نیاندازید

هنگامی که برای تعویض لاستیک های فعلی اتومبیل خود اقدام می کنید؛ حتماً باید لاستیک زاپاس را آنالیز نموده و در صورت احتیاج آن را تعویض کنید. معولاً از لاستیک های زاپاس استفاده چندانی نشده و ممکن است که لاستیک زاپاسِ شما شرایط خوبی داشته باشد. برخی اوقات هم لاستیک زاپاس شما ساییدگی و پارگی مهمی نداشته و احتمالاً مکانیک شما توصیه می نماید که استفاده از لاستیک یادشده مسئله ای برای شما ایجاد ننموده و فعلاً جواب گوی احتیاج شما خواهد بود.

به هر حال اگر لاستیک زاپاسِ شما شرایط ایده آلی نداشته و مشکل ساز می گردد؛ حتماً برای تعویض آن اقدام نموده و سعی کنید که لاستیک زاپاس را حتماً منطبق با مدل، اندازه و... لاستیک های اصلی اتومبیل خود تهیه کنید.

قیمت لاستیک مهم است

یکی از مهم ترین و تأثیرگذار ترین نکات در خرید لاستیک های جدید را باید قیمت آن ها دانست. قیمت گذاری لاستیک های گوناگون و تفاوتِ ارزش آن ها نشانگرِ کیفیت، عمر و پایداری لاستیک است.

در حال حاضر معمولاً برای خرید لاستیک های پریمیوم باید بیشتر هزینه کرد؛ زیرا فراوری آن ها محصول ماه ها تحقیق و توسعه است. علاوه بر این لاستیک های پریمیوم کیفیت، آج و عملکردِ بهتری داشته و از موادی درجه یک برای فراوری لاستیک های مزبور استفاده شده است.

لاستیک هایی با قیمتِ متوسط عملکردی مشابه با لاستیک های پریمیوم دارند؛ اما کیفیت مواد مورد استفاده در آن ها به هیچ عنوان در حد و اندازه لاستیک های پریمیوم نیست.

در نهایت شما فقط لاستیک های ارزان قیمت را پیش روی خود خواهید داشت. این لاستیک ها شاید قیمت مناسبی داشته باشند؛ اما عمرِ کوتاهی داشته و باید با آن ها کنار بیایید.

به گارانتی لاستیک توجه کنید

معمولاً فراورینمایندگان لاستیک دو نوع گارانتی را برای محصولات خود در نظر می گیرند. گارانتی نوع اول نقص، پارگی و بی کیفیتی آج های لاستیک را پوشش می دهد. ولی گارانتی نوع دوم خطرات ناشی از معیوب بودن لاستیک در جاده را شامل شده و خیال شما را راحت می نماید.

البته باید به متن ضمانت نامه لاستیک سازان دقت کرد؛ زیرا بند ها و شرایط بسیاری در متن ضمانت نامه های یاد شده وجود دارد که به سادگی باعث فرارِ شرکت لاستیک ساز از عمل به تعهدات خود می گردد. علاوه بر این برخی از فراوری نمایندگان لاستیک در صورت معیوب بودن محصول خود به راحتی اقدام به تعویض و جایگزینی آن ها خواهند کرد و این گزینه احتمالاً شما را کمی وسوسه خواهد کرد.

لاستیک در مصرف سوخت تأثیرگذار است

نکته دیگری که باید در انتخاب لاستیک مورد توجه قرار داد این است که نوع لاستیک انتخابی در میزان مصرف سوخت اتومبیل شما تأثیرگذار خواهد بود. لاستیک های اصلی اتومبیل شما به بهینه سازی مصرف سوخت یاری نموده و تعویض آن ها می تواند آثار مثبت و منفی فراوانی برروی میزانِ مصرف سوخت اتومبیلِ شما داشته باشد.

برای برخی ها عملکرد و کشش اتومبیل از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و میزان مصرف سوخت را در اولویت های خود قرار نمی دهند؛ بنابراین باید خودتان تصمیم گیری نموده و لاستیکی منطبق با احتیاجات و احتیاج های خود خریداری کنید.

لاستیک را از کجا بخرید؟

گزینه های بسیاری برای خرید لاستیک وجود داشته و هر کدام از آن ها شامل جوانب مثبت و منفی گوناگونی هستند. شما می توانید برای خرید لاستیک جدید به آپاراتی های محل، انبار ها و فروشگاه های بزرگ، نمایندگی فراورینمایندگان لاستیک و فروشگاه های اینترنتی مراجعه کنید.

راحت ترین راه برای خرید لاستیک مراجعه به آپاراتی محل است؛ زیرا او احتمالاً شما را می شناسد و خیلی سریع کارِ تعویض لاستیک های شما را انجام خواهد داد. انبار های بزرگ فروش لاستیک هم مکان مناسبی برای خرید لاستیک بوده و می توانید لاستیک را با قیمتی کمتر خریداری نموده و گزینه های بیشتری هم برای انتخاب لاستیکِ مناسب در پیش روی خود خواهید داشت.

اما اگر به دنبال صرفه جویی در زمان و هزینه های خود هستید؛ می توانید به سراغ فروشگاه های اینترنتی رفته و لاستیک مورد نظر خود را از بین محصولات متنوعِ فراورینمایندگان لاستیک انتخاب کنید. البته ممکن است که ارسال لاستیک توسط فروشگاه های اینترنتی کمی زمان بر باشد و احتمالاً این موضوع کمی شما را به دردسر خواهد انداخت. به هر حال باید گفت که انتخاب جا و مکانِ مناسب برای خرید لاستیک به خودِ شما بستگی دارد.

منبع: hotcars

منبع: برترین ها

به "10 نکته مهم برای خرید لاستیک جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مهم برای خرید لاستیک جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید