کشف چیز های عجیبی در مرکز کهکشان راه شیری که شبیه هیچ چیز دیگری نیستند!

به گزارش آقای ابوالفضلی، اجرام عجیبی که در مرکز کهکشانی یافت شده اند، شبیه هیچ چیز دیگری در کهکشان راه شیری نیستند.

کشف چیز های عجیبی در مرکز کهکشان راه شیری که شبیه هیچ چیز دیگری نیستند!

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ساینس الرت، چیزی واقعا عجیب در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد. در سال 2020 ستاره شناسان در مجاورت یک سیاهچاله بسیار پرجرم که مکان بسیار عجیبی است، شش جرم را پیدا کردند که به دور صورت فلکی کمان می چرخیدند. این شش جرم شبیه هیچ چیز دیگر در کهکشان راه شیری نیستند. آن ها به قدری عجیب و غریب هستند که یک رده تازه را به خود اختصاص داده اند. اخترشناسان آن ها را اجرام جی (G) می نامند.

دو جرم اصلی - به نام های G 1 و G 2 - برای اولین بار نزدیک به دو دهه پیش نظر اخترشناسان را به خود جلب کرد و مدار ها و طبیعت عجیب آن ها به تدریج در سال های بعد بیشتر مورد توجه نهاده شد. به نظر می رسید که آن ها ابر های گازی غول پیکری با عرض 100 واحد نجومی باشند که وقتی به سیاه چاله نزدیک می شوند، با طیف های گاز و غبارِ منتشر، طولانی تر امتداد می یابند. اما G 1 و G 2 مانند ابر های گازی رفتار نمی کردند.

آندریا گز، فیزیکدان و ستاره شناس از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، در سال 2020 شرح داد: این اجرام شبیه گاز هستند، اما مانند ستاره ها رفتار می نمایند.

گز و همکارانش بیش از 20 سال در حال مطالعه مرکز کهکشانی بودند. بر اساس این داده ها، تیمی از ستاره شناسان به رهبری آنا سیورلو، ستاره شناس UCLA، چهار جرم دیگر را شناسایی کردند: G 3، G 4، G 5 و G 6. آن ها در مدار های بسیار متفاوتی از G 1 و G 2 قرار دارند. در مجموع، اجرام G دارای دوره های مداری هستند که از 170 سال تا 1600 سال متغیر است.

قبلا تصور می شد که G 2 ابری از گاز هیدروژن است که قرار است در هم بپاشد و سیاه چاله های بزرگ فراوری کند، اما این طور نبود.

اخترشناسان معتقدند که پاسخ در ستارگان دوتایی بزرگ نهفته است. بیشتر اوقات، این ستاره های دوقلو، که در مداری متقابل قفل شده اند، گاهی اوقات - درست مانند برخورد سیاهچاله های دوتایی - می توانند به یکدیگر برخورد نمایند و یک ستاره بزرگ تشکیل دهند. هنگامی که این اتفاق می افتد، آن ها یک ابر بزرگ از غبار و گاز فراوری می نمایند که ستاره تازه را برای حدود یک میلیون سال پس از برخورد احاطه نموده است.

سیورلو اضافه نمود: چیزی باید [G 2]را فشرده نگه داشته باشد و آن را قادر ساخته باشد که از مواجهه با سیاهچاله جان سالم به در ببرد. این شواهدی برای یک جرم ستاره ای در داخل G 2 است. پس پنج تای دیگر چطور؟ خوب، آن ها می توانند ادغام ستاره های دوتایی نیز باشند. بیشتر ستارگان مرکز کهکشان بسیار پرجرم هستند و بیشتر آن ها دوتایی هستند.

گز گفت: ادغام ستارگان ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کردیم در کیهان اتفاق بیفتد و احتمالا بسیار رایج است. سیاهچاله ها ممکن است ستاره های دوتایی را به سمت ادغام سوق دهند. این امکان وجود دارد که بسیاری از ستارگانی که ما دیده ایم و متوجه نشده ایم، محصول نهایی ادغام هایی باشند که اکنون آرام گرفته اند. ما در حال یادگیری چگونگی تکامل کهکشان ها و سیاه چاله ها هستیم. برهم کنش ستارگان دوتایی با یکدیگر و با سیاهچاله بسیار متفاوت از نحوه تعامل ستارگان منفرد با تک ستاره های دیگر و با سیاهچاله است.

به نظر می رسد که اشیاء G، هر چه که باشند، اشتراکات زیادی دارند، و توسعه مجموعه داده ها تنها می تواند اطلاعات بیشتری برای حل معما فراهم کند. با این حال، هنوز چیز های زیادی برای کشف کردن وجود دارد.

این تحقیق در Nature منتشر شد.

منبع: فرارو

به "کشف چیز های عجیبی در مرکز کهکشان راه شیری که شبیه هیچ چیز دیگری نیستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف چیز های عجیبی در مرکز کهکشان راه شیری که شبیه هیچ چیز دیگری نیستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید