چگونه با گوشی هوآوی حرفه ای عکاسی کنیم

به گزارش آقای ابوالفضلی، استفاده از قابلیت Pro Mode در دوربین گوشی های هوآوی گزینه های متعددی را در دسترس کاربران قرار می دهد که استفاده از آن ها باعث داشتن تجربه ای متفاوت از عکاسی با دوربین های گوشی های هوشمند هوآوی خواهد شد.

چگونه با گوشی هوآوی حرفه ای عکاسی کنیم

با استفاده از Pro Mode نرم افزار دوربین، می توان مانند حرفه ای ها تصویرهایی خاص با تنظیمات دلخواه را ثبت کرد. این نرم افزار دوربین رابط کاربری EMUI در گوشی های هوشمند هوآوی، برای عکاسی و فیلمبرداری گزینه های مختلف و متعددی را پیش روی کاربران قرار می دهد. از این گزینه ها می توان به حالت پیش فرض Photo، Night، Aperture، Video و Pro اشاره نمود.

حالت Pro با ارائه امکان تغییر تنظیمات مختلف به صورت دستی، امکان ثبت تصویر به شکل دلخواه را فراهم می نماید. دیگر ویژگی قابل توجه این بخش امکان ثبت تصویر به صورت خام با فرمت RAW است. البته این قابلیت محدود به برخی از مدل های ویژه می گردد.

برای استفاده از حالت Pro ابتدا باید نرم افزار دوربین گوشی هوآوی را فعال، سپس به وسیله جابه جایی نوار پایین تصویر، گزینه Pro را انتخاب کرد.

از مواردی که امکان تنظیم دستی آن ها با استفاده از حالت Pro در دسترس خواهد بود، می توان به Metering Mode، سطح ISO، اکسپوژر (نوردهی)، سرعت شاتر، تنظیمات فوکوس و تراز سفیدی (White Balance) اشاره نمود. اعمال تغییر در هرکدام از این موارد، تصویر نهایی را دستخوش تغییرات ریز و درشتی خواهد نمود که تعدادی از آن ها را شرح می دهیم.

Metering Mode

از سمت چپ تصویر، Metering Mode نخستین گزینه پیش روست. با انتخاب این گزینه حالت های زیر قابل انتخاب خواهند بود:

·Matrix (مناسب برای ثبت تصویر مناظر وسیع و طبیعت)

·Center (مناسب برای ثبت تصاویری که سوژه درست در مرکز آن ها قرار گرفته است)

·Spot (مناسب برای ثبت تصویر از سوژه های کوچک)

ISO

گزینه بعدی امکان تنظیم مقدار ISO را فراهم می نماید. با سوایپ به 2طرف می توان مقدار مناسب را انتخاب کرد. پیشنهاد می گردد هنگام ثبت تصاویر در نور روز، ISO را در بازه ای بین 100 تا 200 انتخاب گردد و در شرایط نور محدود نیز افزایش ISO به مقادیر بیشتر از 400 می تواند تاثیر محسوسی روی افزایش جزئیات تصویر داشته باشد.

EV Settings (تنظیمات اکسپوژر)

حالت Pro، امکان تغییر اکسپوژر (میزان نوردهی) را به وسیله قسمت EV فراهم می نماید. در این بخش با جابه جایی روی نوار می توان میزان روشنایی تصویر را افزایش یا کاهش داد. نرم افزار دوربین دستگاه با آنالیز پویای میزان نور محیط و تنظیمات انتخاب شده توسط کاربر، بیش از حد روشن یا تاریک بودن تصویر را به کاربر اطلاع می دهد.

سرعت شاتر

با انتخاب این گزینه بسته به مشخصات دوربین دستگاه ، قادر به انتخاب عددهای مختلف برای سرعت شاتر هستیم. پیشنهاد می گردد برای عکاسی از سوژه های ثابت، سرعت شاتر را در بازه ای بین 1/80 تا 1/125 ثانیه تنظیم گردد.

تنظیمات فوکوس

در این بخش می توان تنظیمات فوکوس را مطابق با احتیاج خود انتخاب کرد. گزینه های موجود در این بخش عبارتند از:

·AF-S (مناسب برای ثبت تصاویری که سوژه آن ها ثابت است)

·AF-C (مناسب برای ثبت تصاویر با سوژه متحرک)

·MF (مناسب برای زمانی که قصد تنظیم دستی فوکوس روی قسمت خاصی از تصویر را دارید)

تراز سفیدی

از دیگر گزینه های قابل تنظیم در حالت Pro تراز سفیدی است. این قسمت به صورت پیش فرض در حالت AWB یا تنظیم تراز سفیدی به صورت اتوماتیک قرار گرفته است. با این حال دارای 5 حالت اضافی دیگر برای استفاده در سناریوهای هوای ابری، هوای آفتابی، نور محدود، نور اتاق و تنظیم تراز سفیدی به صورت دستی نیز است.

فرمت RAW

در صورت پشتیبانی دستگاه، هنگام عکاسی با استفاده از حالت Pro می توان تصاویر را با فرمت خام RAW نیز ذخیره کرد. برای اینکار کافی است به منوی تنظیمات نرم افزار دوربین مراجعه و با انتخاب گزینه Resolution در صفحه بازشده گزینه Raw format را فعال کرد.

منبع: همگردی

به "چگونه با گوشی هوآوی حرفه ای عکاسی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با گوشی هوآوی حرفه ای عکاسی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید