هوش مصنوعی تا سال 2028 صنعت پزشکی را متحول می نماید ، از تصویر برداری هوشمند تا تشخیص سریع بیماری ها

به گزارش آقای ابوالفضلی، وقتی صحبت از مراقبت های بهداشتی به میان می آید، فکر شما به چه سمتی می رود و انتظار چه نوع معاینه ای را خواهید داشت؟ قطعا این به فکرتان می رسد که یک پزشک با روپوشی سفید بر بالین شما حاضر می گردد و اگر احتیاج به آزمایش و عکسبرداری داشته باشید، شما را برای انجام این کارها روانه می نماید، اما این تصویر در حال تغییر است و طی 10 سال آینده شاید حتی پزشک برای 1 ثانیه هم شما را معاینه نکند.

هوش مصنوعی تا سال 2028 صنعت پزشکی را متحول می نماید ، از تصویر برداری هوشمند تا تشخیص سریع بیماری ها

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، عادی ترین آزمایش های پزشکی دنیا مثل استفاده از اشعه ایکس که در سال 1895 مرسوم شد، برای اغلب بیماران شناخته شده هستند. اما به نظر می رسد کم کم باید با معاینات و آزمایش های رایج پزشکی خداحافظی کنیم.

طی 10 سال آینده، جریان های مراقبت های بهداشتی تبدیل به روندهای دیجیتالی خواهند شد. این جریان ها با اطلاعات گسترده ای از داده های مختلف بیماران شارژ می گردد و با یاری هوش مصنوعی به تجزیه و تحلیل داده ها برای مراقبت دقیق از بیماران می پردازد.

این تکنیک های بصری، مسیر بیماری را از مرحله تشخیص، درمان، مراقبت های قبلی و پیشگیری همراهی می نماید.تکنولوژی های تازه، تصویر برداری، تجزیه و تحلیل، پردازش، فیلتر کردن و مدیریت هر گونه اطلاعات بصری از تصاویر حرارتی تا اشعه ایکس را مدیریت خواهند کرد.

سه روند قدرتمند اصلی در روند تغییر و تحولات تشخیص بیماری را شاهد خواهیم بود:

- مینیاتور سازی دستگاه های تصویربرداری تشخیصی

- تصویربرداری سریع و تشخیص بعضی بیماری ها پیش از رخ دادن

-ارزیابی شرایط بیمار بدون احتیاج به اپراتور انسانی

در حال حاضر تصویربرداری پزشکی تحت سلطه شرکت های بزرگ است که به نوآوری مطلع هستند. بیشتر دستگاه های تصویربرداری از جمله دستگاه های MRI)) از دهه 1980 به طور قابل ملاحظه ای تغییر ننموده اند و همچنان محدودیت های عمده ای دارند:

کارکرد پیچیده: ماشین آلات بزرگ و گران قیمت که احتیاج به اپراتور متخصص دارند و سازگاری محدودی در بیمارستان ها دارند

الزامات دقیق برای بیمار: مانند سکوت یا حرف زدن و نوع نفس کشیدن که برای بچه ها و سالمندان سخت است

ویزیت های گران قیمت: بعضی از دستگاه ها در بیمارستان های محدودی وجود دارد و در نتیجه بسیار گران قیمت است

اما با توجه به نوآوری در سنسورهای تصویری و الگوریتم های هوش مصنوعی می توان امیدوار بود تصویربرداری پزشکی تحولاتی جدی را تجربه کند. پرفسور متیو روزن، استاد دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: استفاده از مفاهیم ادراکی انسانی مبتنی بر شبکه های عصبی مصنوعی، یک طبقه کامل از سخت افزارهای تصویربرداری مقرون به صرفه قیمت را فراهم می نماید که می تواند تکنولوژی های موجود را تسریع نموده و بهبود بخشد.

طی سال گذشته آزمایش های مرتبط با DNA نیز رشد قابل توجهی را تجربه کردند، درواقع هوش مصنوعی در آزمایش های این حوزه نیز حضوری پررنگ داشت.

منبع: انتخاب

به "هوش مصنوعی تا سال 2028 صنعت پزشکی را متحول می نماید ، از تصویر برداری هوشمند تا تشخیص سریع بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی تا سال 2028 صنعت پزشکی را متحول می نماید ، از تصویر برداری هوشمند تا تشخیص سریع بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید