مدیر سابق گوگل هم هشدار داد، مراقب هوش مصنوعی باشید

به گزارش آقای ابوالفضلی، مدیرعامل سابق گوگل در مصاحبه ای اعلام نموده است که سازندگان هوش مصنوعی باید مطمئن شوند این فناوری نه آسیب رسان، بلکه یاری کننده باشد.

مدیر سابق گوگل هم هشدار داد، مراقب هوش مصنوعی باشید

به گزارش دیجیاتو، هوش مصنوعی پیشرفت های سریعی داشته و در سال های اخیر به محبوبیت زیادی رسیده است. حالا مدیرعامل پیشین گوگل، اریک اشمیت، در مصاحبه ای از پتانسیل های این فناوری حرف زده و درعین حال به نگرانی های پیرامون آن اشاره نموده است.

اریک اشمیت در مصاحبه با برنامه This Week شبکه ABC اعلام نموده که استفاده از هوش مصنوعی مزایای زیادی دارد، بااین حال دنیای فناوری باید مطمئن گردد که این سیستم ها آسیب رسان نیستند و فقط به یاری مردم می آیند.

اشمیت می گوید: جهانی را تصور کنید که پزشکان هوش مصنوعی می توانند سلامت همه مردم را ارتقا دهند؛ جهانی را تصور کنید که معلمان هوش مصنوعی توانمندی های تحصیلی همه افراد در زبان های مختلف را بهبود می دهند. این سناریو ها بسیار مجذوب نماینده هستند و این فناوری ها که عموماً به عنوان مدل های زبانی بزرگ شناخته می شوند، به وضوح قرار است چنین کار هایی انجام دهند.

چالش های هوش مصنوعی پیش روی ماست

با وجود این مزیت ها، مدیرعامل پیشین گوگل می گوید: درعین حال با چالش های خارق العاده جدیدی از سوی این ابزار ها روبه رو می شویم؛ خواه دیپ فیکی باشد که قبلاً درباره اش بحث نموده ایم، یا فردی که عاشق معلم هوش مصنوعی خود می گردد؟

اشمیت بعلاوه نگران شیوه استفاده از AI در حوزه بیولوژی یا حملات سایبری است. او اعتقاد دارد که این فناوری می تواند نحوه عملکرد نهاد های قدرت و دموکراسی را هم دستخوش تغییر و تحول قرار دهد.

رئیس هیئت مدیره سابق گوگل می گوید از آنجایی که مردم به باورکردن چیز هایی که می بینند و می شنوند، عادت نموده اند، هوش مصنوعی می تواند با فراوری تصاویر و صدا های واقع گرایانه مشکلاتی را درزمینه نشر اطلاعات نادرست به وجود بیاورد.

درنتیجه فعالان صنعت فناوری باید گرد هم بیایند تا تدابیر محافظتی لازم را ایجاد نمایند؛ چرا که این فناوری مدام بزرگ و بزرگ تر خواهد شد. اشمیت اضافه می نماید: همه روی بحث سوگیری تمرکز نموده اند که البته مشکل ساز بوده و کوشش برای حل آن آغاز شده است. اما مشکل اصلی این است که وقتی این سیستم ها برای دستکاری زندگی روزمره مردم استفاده می شوند، عملاً شیوه تفکر، انتخاب و... آن ها را تغییر می دهند و این تغییرات بر عملکرد دموکراسی اثر می گذارد.

منبع: فرارو

به "مدیر سابق گوگل هم هشدار داد، مراقب هوش مصنوعی باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر سابق گوگل هم هشدار داد، مراقب هوش مصنوعی باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید