(فیلم و عکس) دهان جهنم همچنان روسیه را می بلعد!

به گزارش آقای ابوالفضلی، دهان جهنم تا به امروز بیش از یک کیلومتر توسعه یافته است. عمق آن نیز به 86 متر رسیده و با گذشت زمان همچنان به بزرگ تر شدن خود ادامه داده است.

(فیلم و عکس) دهان جهنم همچنان روسیه را می بلعد!

دهانه بزرگی در سیبری روسیه که به نام دهان جهنم یا دروازه ای به دنیا زیرین شناخته می گردد برای نخستین بار در دهه 1960 شکل گرفته است. اکنون، بیش از 60 سال بعد، این دهانه همچنان به رشد خود ادامه می دهد و همه چیز را در مسیر خود فرو می برد. اما نگران نماینده ترین بخش ماجرا این است که دانشمندان ایده ای درباره چگونگی متوقف کردن روند رشد آن ندارند. دهان جهنم روسیه هر سال به رشد خود ادامه می دهد

شکل گیری این دهانه در دهه 1960 و اندکی پس از پاکسازی بخش هایی از جنگل های بزرگی که زمانی این منطقه را پوشش داده بودند، آغاز شد. دانشمندان بر این باورند که زمین این منطقه زمانی یکپارچگی و انسجام خود را به واسطه خاکی منجمد حفظ نموده بود. اما پاکسازی جنگل و رسیدن گرمای خورشید به زمین باز موجب شد تا لایه منجمد آغاز به ذوب شدن کند.

دهان جهنم تا به امروز بیش از یک کیلومتر توسعه یافته است. عمق آن نیز به 86 متر رسیده و با گذشت زمان همچنان به بزرگ تر شدن خود ادامه داده است.

دانشمندان بر این باورند که دهان جهنم هر سال حداقل 10 متر رشد می نماید. این دهانه به طور رسمی به نام دهانه باتاگایکا (Batagaika Crater) شناخته می گردد که نام خود را از رودخانه باتاگایکا که در نزدیکی آن جریان دارد، گرفته است. به گفته ساکنانی که در نزدیکی دهان جهنم زندگی می نمایند، اغلب صدای غرش از این منطقه به گوش می رسد.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیو

افزون بر این، هر سال با ذوب شدن لایه منجمد زمین، مقدار بیشتری از خاک منجمد زیرین در معرض دید قرار می گیرد و بر همین اساس فرآیند بزرگ شدن این دهانه تسریع می گردد. در شرایطی که دهان جهنم از سال 2016 به مقدار 10 متر در سال رشد داشته است، تغییرات آب و هوایی می تواند سرعت رشد آن را در آینده تغییر دهد. بدتر از آن، افزایش دمای دنیای می تواند منجر به ظهور دهانه های دیگر مشابه با دهان جهنم در سراسر دنیا گردد.

دهان جهنم؛ دروازه ای به سال ها داده های آب و هوایی

در معرض دید قرار گرفتن سریع لایه منجمد زمین برای منطقه محلی خطرناک است. اما این شرایط درک و بینشی را ارائه می نماید که شاید در غیر این صورت ممکن نباشد. ذوب شدن لایه منجمد زمین مواد فسیل شده از جمله جنگل ها و گرده های باستانی را در معرض دید قرار می دهد. از دیگر بقایا نیز می توان به لاشه فسیل شده حیوانات مانند ماموت، اسب و گاو مشک اشاره نمود.

به گفته دانشمندان، بقایایی که دهان جهنم در معرض دید قرار می دهد به ما بینشی در خصوص داده های آب و هوایی با قدمت تا 200 هزار سال ارائه می نماید. بر همین اساس، مشاهده این قبیل بقایای فسیل شده تجربه ای بی نظیر است. اما این جنبه منفی کلی این دهانه بزرگ که در حال فرو بردن همه چیز است را خنثی نمی نماید.

دهان جهنم بزرگ ترین نمونه در نوع خود محسوب می گردد. در شرایطی که مقدار رشد سالانه آن در حال حاضر حداقل 10 متر است، ممکن است این دهانه در سال های گرم تر به مقدار 30 متر در سال نیز رشد کند. افزون بر این، با فرسایش هرچه بیشتر، این امکان وجود دارد که ذخایر کربن باستانی در اتمسفر آزاد شوند. در نتیجه، این می تواند محرکی برای گرمایش دنیای بیشتر باشد.

منبع: عصر ایران

منبع: فرادید

به "(فیلم و عکس) دهان جهنم همچنان روسیه را می بلعد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(فیلم و عکس) دهان جهنم همچنان روسیه را می بلعد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید