شگفت انگیزترین دره های جهان

به گزارش آقای ابوالفضلی، حقیقتا، دره ها جزو بزرگترین شگفتی های طبیعی هستند. لایه های صخره های آنها مکان مناسبی برای تحقیق در رابطه با فسیل ها و تاریخچه کره زمین است. تماشای آنها انسان را شگفت زده می نماید و به فکر فرو می برد.

شگفت انگیزترین دره های جهان

دره تایگر لیپینگ جرج، یون نان، جنوب چین

این دره بین دو کوه جید دراگون و هابا واقع شده و یکی از عمیق ترین دره های دنیا نیز است. تایگر لیپینگ جزو شگفتی های طبیعی استان یون نان در جنوب چین است و ژرفای عمیق ترین نقطه آن به 3/790 کیلومتر می رسد.

رود یانگ تسه از میان این دره عبور می نماید و بر اساس افسانه ها در قدیم ببری از روی این رودخانه 25 متری می پریده است. به همین علت است که از آن موقع نام تایگر لیپینگ یا جهش ببر برای این دره انتخاب شده است.

دره تایگر لیپینگ به سه قسمت بالایی، میانی و پایینی تقسیم می شود. باریک ترین بخش این دره در قسمت بالایی قرار گرفته است و دهانه دره نامیده می شود. در بخش میانی، رود 100 متر افت داشته و در بخش پایینی نیز این دره شیب بسیاری دارد. اینجا مکان بسیار مناسبی برای پیاده روی و ماجراجویی است.

دره بیکاز، شمال شرقی رومانی

دره بیکاز با شکوه ترین دره کشور رومانی بوده و در پارک ملی بیکازولوی گورج قرار گرفته است. بیکاز در اثر جاری شدن رود بیکاز به طول 6 کیلومتر تشکیل شده است و دو شهرستان هارگیتا و نیمت را به هم متصل می نماید. جاده های باریکی که از میان دره بیکاز می گذرند از زیباترین راستاهای عبور در اروپا هستند.

دره بیکاز با دو کوه سوهاردول مِر و سوهاردول میک احاطه شده است. بر روی دیواره های آهکی این جا چندین غار وجود دارد و در اطراف به علت شاخه های فرعی رود، چندین دره دیگر نیز تشکیل شده است.

دره وِردون، استان آلپ دو اوت، فرانسه

دره شگفت انگیز وردون در جنوب شرقی فرانسه واقع شده است و زیباترین دره اروپا معرفی می شود. درازای این دره 24/1402 کیلومتر است و میانگین عمق آن به 700 متر می رسد. این دره فوق العاده 200 الی 250 میلیون سال قدمت دارد و زمان تشکیلش به دوره تریاس باز می شود. از میان این هنر دست طبیعت رودخانه فیروزه ای رنگ وردون می گذرد.

با وجود صخره های سنگ آهکی، روخانه فیروزه ای و دره های عمیق، وردون یک منطقه گردشگری بسیار مناسب است و گردشگران زیادی را جذب خود می نماید. صخره نوردی اینجا بسیار محبوب است و پیاده روی و رانندگی در این منطقه منظره ها بسیار زیبایی را به بازدیدکنندگان هدیه می نماید. از دیگر تفریحات این جا می توان به قایق سواری، رفتینگ، ماهی گیری، اسکی روی آب و پاراگلایدینگ اشاره نمود.

دره کولکا، جنوب پرو

با وجود عمق 4/160 کیلومتری، کولکا دومین دره عمیق دنیا است. راستاهای کوه پیمایی، منظره ها شگفت آور و بسیاری فعالیت های دیگر باعث شده است که کولکا یک مقصد گردشگری پرطرفدار در پرو باشد.

پیاده روی در این منطقه ممکن است کمی سخت باشد، اما زیبایی های کولکا به قدری است که به سختی هایش می ارزد. کوه پیمایی و صخره نوردی در این دره که عمقش دو برابر گرند کنیون می شود، بسیار هیجان انگیز خواهد بود. اینجا را به حیات جانوری اش هم می شناسند. مهم ترین حیوان این دره نوعی پرنده به نام رخ کرکس آند است. از نظر تاریخی نیز کولکا اهمیت زیادی دارد، زیرا اینجا تراس های زیادی از زمان اینکاها به جای مانده است.

دره کوپر، چی واوا، شمال غربی مکزیک

دره کوپر یکی از عجایب طبیعی مکزیک بوده که در استان چی وا وا واقع شده است. در واقع دره کوپر مجموعه ای متشکل از 6 دره است که روی هم رفته مساحتی برابر با 40233600 متر مربع را پوشش می دهد. کوپر از گرند کنیون حدود 122 متر عمیق تر است. نام کوپر یا همان مس برای این دره به این علت انتخاب شده است که می توان روی صخره هایش رد پای مس را به خوبی مشاهده کرد. این جا تمام زیبایی ها مثل قله های سر به فلک کشیده، جنگل های نیمه گرراستای و آبشارهای بسیار زیبا یافت می شود.

این جا خانه تعداد زیادی گونه گیاهی مثل بلوط و کاج و گونه جانوری مثل 290 نوع پرنده مهاجر، انواع خزندگان و چندین پستان دار بزرگ مثل خرس سیاه، گوزن و شیر است.

دره وایمیا، کائوآئی، هاوایی، آمریکا

دره حیرت آور وایمیا در جزویره ی کائوآئی هاوایی واقع شده و بزرگترین دره اقیانوس آرام است. این دره به درازای 22/5308 کیلومتر و عمق 1/09728 کیلومتر به ظاهر رنگی اش که از رنگ هایی مثل قرمز، مسی، بنفش و خاکستری تشکیل شده معروفیت دارد. از میان این دره رنگارنگ رودخانه ای قرمز رنگ با نام رود وایمیا نیز عبور می نماید و بر زیبایی های این جا می افزاید. به علت شباهت و البته عظمت دره وایمیا، به آن لقب گرند کنیون اقیانوس آرام را نیز می دهند.

برای تماشای بهتر دره، بهتر است از راستا 550 هاوایی با ماشین عبور کنید و از منظره ها اطراف لذت ببرید.به علاوه، این بزرگراه یک جاده عالی برای پیاده روی است. اگر از ارتفاع ترس ندارید، می توانید یک تور هلیکوپتر انتخاب نموده و بر فراز دره پرواز کنید و از منظره ها لذت ببرید.

دره فیش ریور، جنوب نامیبیا

دره فیش ریور بزرگ ترین دره قاره آفریقا است. درازای این دره 160/934 کیلومتر، پهنای آن 25/7495 کیلومتر و عمق آن 550 متر است. فیش ریور 500 میلیون سال پیش، به علت ریزش یک دره بر اثر حرکت صفحات تکتونیکی زمین پدید آمده است. طولانی ترین رودخانه داخلی آفریقا با همین نام نیز از میان این دره می گذرد. باید بدانید که این رودخانه یک رود فصلی است و در فصول گرم سال کاملا خشک می شود و تنها بین ماه های ژانویه و آوریل آب دارد.

در فیش ریور یک راستا کوه پیمایی 83/6859 کیلومتری وجود دارد که یکی از سخت ترین راستاهای ویژه این کار در آفریقا است، به طوری که اگر بخواهید تمام آن را طی کنید باید 4 الی 5 روز زمان بگذارید. برترین زمان انجام این فعالیت از ماه ژوئن تا سپتامبر، زمان خنکی هوا است. اینجا هم می توانید برای داشتن یک دید عالی از آسمان، از تورهای هلیکوپتری موجود بهره ببرید.

دره آنتلوپ، منطقه ناواهو، آریزونا

بدون هیچ شکی باید گفت که آنتلوپ زیباترین دره حفره دار دنیا است. عکاسان و گردشگران فراوانی به اینجا می آیند که در راه های بسیار باریک، دیوارهای سنگی مواج و رنگی آن عکس بی اندازند. جالب است بدانید که انتلوپ مشهورترین دره حفره دار از نظر عکاسی است و تعداد عکس های گرفته شده در این دره در دنیا بیش ترین است.

هزاران سال پیش در اثر سیل های شدید این دره شکل گرفته است. اینجا دو قسمت دارد: یکی انتلوپ پایینی و دیگری انتلوپ بالایی. قسمت بالایی به علت دسترسی راحت تر بازدید بیشتری می شود و عبور نور خورشید از قسمت باز بالای دره صحنه زیبایی را خلق می نماید که زبان از توصیفش قاصر است.

دسترسی به قسمت پایینی، اما، بسیار سخت است و برای رسیدن به آن باید از پله های فلزی تعبیه شده روی دیواره های دره بهره ببرید و تجهیزات لازم را داشته باشید. زیبایی های قسمت پایینی آن قدری است که به سختی های رسیدن به آن می ارزد. فقط به خاطر داشته باشید که این جا هنوز هم در فصول پر باران سیل جاری می شود.

گرند کنیون، آریزونا، آمریکا

گرند کنیون نه بزرگ ترین و نه عمیق ترین دره ی دنیا است، اما قطعا مشهورترین آن ها است. به علاوه این دره فوق العاده جزو عجایب هفتگانه طبیعی دنیا نیز محسوب می شود. درازای گرند کنیون 445/788 کیلومتر، عرض آن 28/9682 کیلومتر و عمق آن بیش از 1/8288 کیلومتر است.

میلیون ها سال پیش رودخانه ی کولورادو باعث به وجود آمدن این دره شده است. صخره های دگردیس شده کف این دره متعلق به 2 میلیارد سال پیش هستند. در قسمت بالایی نیز سنگ هایی 230 میلیون ساله وجود دارند. به همین علت هم است که گرند کنیون از نظر تاریخی و زمین شناسی بسیار ارزشمند است.

آبشار هاواسو که یکی از زیباترین آبشارهای دنیا بوده در گرند کنیون واقع شده است، جایی که با صخره های رنگین کمانی و آب آبی رنگ و حوضچه تشکیل شده در زیر آبشار، یک بهشت تمام عیار است.

پل معلق گرند کنیون اسکای واک در قسمت غربی ساخته شده است و دید همه جانبه حیرت انگیزی دارد. اگر می خواهید زیباترین حالت این دره را ببینید، باید هنگام طلوع یا غروب خورشید به آنجا سفر کنید و پس از تماشای این صحنه دل انگیز، در راستاهای پیاده روی، اوقات خوبی را برای خود بسازید.

منبع: کجارو / themysteriousworld.com

به "شگفت انگیزترین دره های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت انگیزترین دره های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید