شرایط تزریق دُز سوم و چهارم واکسن کرونا

به گزارش آقای ابوالفضلی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در شرایطی که واریانت نگران کننده جدیدی به نام اُمیکرون شناسایی شده، بازگشایی های همزمان مقداری خطرناک بوده و می تواند منجر به توسعه بیماری شود.

شرایط تزریق دُز سوم و چهارم واکسن کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا ناجی درباره ارزیابی شرایط بازگشایی های همزمان مدارس، دانشگاه ها، مراکز فرهنگی و... با توجه به نزولی بودن موارد بروز کرونا در کشور، گفت: با وجود شناسایی واریانت اُمیکرون به عنوان یک واریانت نگران کننده در دنیا، نگرانی از بازگشایی های همزمان و در عین حال درصد پایین رعایت پروتکل های بهداشتی، به حق است. باید توجه کرد که در حال حاضر تمام کشور ها شرایط شان را با توجه به شناسایی اُمیکرون تغییر داده اند. بسیاری از کشور ها مجددا به محدودیت های شدید بازگشتند. همچنین بحث ممانعت از مسافرت در برخی کشور ها مجددا ایجاد شده است.

لزوم انجام تست مجدد و اعمال قرنطینه برای تمام مسافران ورودی به کشور

ناجی گفت: البته درست است که از کشور های آفریقایی به عنوان منشاء اُمیکرون صحبت می کنیم، اما باتوجه به گستردگی این ویروس، به طور کلی نمی توانیم روی کشور خاصی دست گذاشته و اعلام کنیم که ممانعت مسافرت از فلان کشور انجام شود. بلکه باید برای تمام مسافرانی که وارد کشور می شوند، تست مجدد انجام داده و آن ها را قرنطینه کنیم.

بازگشایی های همزمان خطرناک است

وی تاکید کرد: در عین حال بازگشایی های همزمان هم در این شرایط اندازهی خطرناک بوده و می تواند منجر به توسعه بیماری شود. وقتی که جامعه باز شده و تراکم ایجاد می شود، احتمال انتقال ویروس بیشتر می شود. حال اگر واریانتی مانند اُمیکرون وارد کشور شود، باتوجه به اینکه واریانتی است که می تواند از سیستم ایمنی و واکسیناسیون فرار کند، اصلا عاقلانه نیست که این اقدامات و بازگشایی های همزمان انجام شود؛ بنابراین باید اطلاعات دنیا را مرور کرده و خودمان هم اطلاعات تولید کنیم. باید نظارت مان بیشتر شده، پایش ژنتیکی کووید را افزایش داده و توجه بیشتری به شرایط کووید 19 در دنیا داشته باشیم و اجازه ندهیم که اتفاقاتی که در پیک های چهارم و پنجم برایمان رخ داد، در پیک دیگری با اُمیکرون تکرار شود.

وی همچنین اظهار کرد: جدای از اُمیکرون، تا زمانیکه سطح واکسیناسیون مان را بالا نبریم، بازگشایی های همزمان توصیه نمی شود. در حال حاضر باید بالای 90 درصد جامعه علیه کرونا واکسینه شوند.

توصیه سازمان دنیای بهداشت در خلاء اطلاعاتی اُمیکرون

ناجی گفت: توصیه سازمان دنیای بهداشت بر این است که درست است که در خلاء اطلاعاتی در زمینه اُمیکرون به سر می بریم، اما یکسری توصیه ها مانند پایش بیشتر در کشورها، تاکید مجدد بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی شامل ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی، عدم ورود به تجمعات و قوانین درست و بررسی مبادی ورودی اعم از هوایی، زمینی و دریایی بسیار مهم است و باید بیش از پیش انجام شوند.

لزوم تزریق سریع دز بوستر برای سنین بالاتر از 18 سال

وی ادامه داد: در عین حال علاوه بر این، توصیه هایی از سوی برخی کشور ها مطرح شده که محورش بر روی تزریق واکسن و دز بوستر است. به عنوان مثال برخی کشور ها اعلام کردند که تزریق دز بوستر را باید برای 18 سال به بالا عمومی کنیم و زمان تزریق آن را هم کاهش دهیم. زیرا هرچقدر بتوانیم سیستم ایمنی را تقویت کرده و اندازه آنتی بادی را بالا بریم، می توانیم در برابر واریانت ها مبارزه بهتری داشته باشیم. جدای از اینکه یک واریانت چقدر می تواند از سیستم ایمنی فرار کند، اما در هر صورت واکسن هایمان را کاملا بی تاثیر نکرده است. در عین حال افراد سالمند و کسانیکه به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، فورا به دز بوستر نیاز دارند. بعد هم تکمیل واکسیناسیون گروه سنی بالای 12 سال است که به سرعت دز دوم هم برای آن ها تزریق شود.

شرایط تزریق دز چهارم کرونا

وی با بیان اینکه در حال حاضر اهمیت تزریق دز بوستر بیشتر شده است، گفت: در عین حال در واکسن های مختلف بین سه تا شش ماه بعد از تزریق دز دوم، نیاز به تزریق دز بوستر وجود دارد. حتی درباره تزریق دز چهارم در افراد سالمند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند هم توصیه هایی مطرح شده است. به طوری که اعلام شده که حداقل فاصله تزریق دز چهارم از دز سوم، سه ماه باشد. این ها توصیه هایی است که می توانیم مطرح کنیم که هم شامل اقدامات غیر درمانی و هم اقدامات درمانی است.

تزریق دز بوستر با واکسن هایی که کفایت بالاتری دارند

ناجی گفت: توصیه دیگری که در زمینه واکسیناسیون مطرح شده، تزریق دز بوستر واکسن کرونا با واکسن های با کفایت بالاتر است. البته این موضوع بستگی به امکانات کشور ها هم دارد. ما هم باید در کشورمان سعی کنیم که برای دز بوستر انتخاب های مناسب و با کفایت بالاتری را داشته باشیم.

منبع: فرارو

به "شرایط تزریق دُز سوم و چهارم واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط تزریق دُز سوم و چهارم واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید