وجود سویه اُمیکرون در هرمزگان تأیید نشده است، کیت شناسایی اُمیکرون بزودی وارد می گردد

به گزارش آقای ابوالفضلی، خبرنگاران/هرمزگان رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه در هرمزگان رصد ویژه ای بر روی مبانی ورودی سفرهای زمینی، دریایی و پروازها صورت گرفته است، گفت: تا به حال در هرمزگان وجود سویه اُمیکرون تایید نشده است.

وجود سویه اُمیکرون در هرمزگان تأیید نشده است، کیت شناسایی اُمیکرون بزودی وارد می گردد

دکتر حسین فرشیدی صبح امروز (30 آذرماه)در مورد شیوع سویه تازه اُمیکرون، اضافه نمود: امیکرون نام معرفی شده از طرف سازمان بهداشت جهانی و یکی از سویه های تازه کووید 19 با قدرت سرایت چندین برابر دلتاست که ابتدا در کشورهای آفریقایی شناسایی شده و پس از دو هفته در کشورهای اروپایی نیز انتشار پیدا کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه در این سوش قدرت انتقال بیماری از یک انسان به انسان دیگر چندین برابر سویه های قبلی است، اظهار کرد: خوشبختانه واکسیناسیون در کنترل این بیماری موثر است و مرگ و میر ناشی از آن طبق آنچه در کشورهای اروپایی گزارش شده در افراد واکسینه شده کمتر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه این سوش تازه از بیماری در حال حاضر وارد کشور ایران شده و یک مورد مشخصا تایید شده است، اعلام کرد: با توجه به تجربه قبلی زمانی که ویروس در جایی در جهان پیدا گردد تعاملات بین کشورها خصوصاً سفرهای تجاری گردشگری به عنوان یکی از راه های انتقال ویروس سبب انتشار آن می گردد.

فرشیدی مطرح کرد: با توجه به اهمیت موضوع در دو هفته گذشته در هرمزگان رصد ویژه ای بر روی مبانی ورودی سفرهای زمینی، دریایی و پروازها اجرا شده و با توجه به اینکه علائم این سویه تازه کرونا با انواع قبلی تفاوت چندانی ندارد، در آنالیز مواردی که علائم شدیدتری داشتن نمونه جداگانه گرفته و برای آنالیز احتمال وجود سویه اُمیکرون به تهران و انستیتو پاستور ارسال شد که تا به حال در هرمزگان وجود سویه اُمیکرون تایید نشده است.

فرشیدی ادامه داد: ولی همین که در کشور اعلام می گردد این سویه پیدا شده است بدان معناست که در هر جای دیگر و در هر لحظه ممکن است با این سویه جهش یافته روبرو شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به این سوال که برای پیشگیری از از ابتلا و مرگ و میر باید چه اقداماتی انجام داد، بیان نمود: مهمترین عامل پیشگیری در حال حاضر زدن ماسک و حفظ فاصله فیزیکی است است که از تمام مردم درخواست می نماییم با توجه به اینکه به علت شرایط آبی استان ها گشایش ها اجرا شده در انجام این مهم بسیارکوشا باشند.

وی اضافه نمود: بعلاوه واکسیناسیون نیز در کنترل و مهار این بیماری بسیار موثر است که خوشبختانه در استان هرمزگان در انجام واکسیناسیون تا به امروز دُز اول واکسیناسیون برای افراد بالای 12 سال بیش از 96 درصد و دُز دوم بالای 84 درصد اجرا شده است.

فرشیدی با بیان اینکه هنوز حدود 4 تا 5 درصد جمعیت واکسن نزده اند، توصیه اکید کرد که این افراد هرچه سریعتر جهت انجام واکسیناسیون اقدام نمایند، اظهار کرد: در استان هرمزگان دُز سوم واکسیناسیون را نیز آغاز نموده ایم و از تمام افرادی که موعد دُز سوم واکسن آن هاست خصوصاً افراد بالای 40 سال درخواست می کنیم که جهت دریافت دُز سوم اقدام نمایند.

فرشیدی استفاده مستمر از ماسک حفظ فاصله فیزیکی انجام واکسیناسیون را مهمترین راه چاره پیشگیری و کنترل این سویه برشمرد و در پاسخ به سوال اینکه کیت های تشخیص اُمیکرون در استان موجود شده یا خیر، اعلام کرد: در حال حاضر کیت های آزمایشگاهی جهت شناخت سویه اُمیکرون در هرمزگان وجود ندارد و نمونه ها به تهران ارسال می گردد اما به زودی این کیت های آزمایشگاهی در اختیار استان هرمزگان قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وجود سویه اُمیکرون در هرمزگان تأیید نشده است، کیت شناسایی اُمیکرون بزودی وارد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود سویه اُمیکرون در هرمزگان تأیید نشده است، کیت شناسایی اُمیکرون بزودی وارد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید