راهآهن خواف - هرات پیوند دو کشور، یک تاریخ یک فرهنگ

به گزارش آقای ابوالفضلی، تهران (پانا) - توسعه همه جانبه شبکه راه آهن و کوشش حداکثری برای برقراری شبکه های ریلی در مرزهای مشترک با همسایگان برای ترانزیت کالا و مسافر همیشه از اولویت های کشور بوده است و کوشش ها و اقدامات دولت ایران برای احداث 5 خط ریلی مشترک با همسایگان در سال های گذشته نشانگر این نکته مهم و حیاتی است.

راهآهن خواف - هرات پیوند دو کشور، یک تاریخ یک فرهنگ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، احداث راه آهن خواف - هرات به عنوان ششمین خط آهن مرزی ایران با همسایگان منطقه، یکی از پروژه های مهم زیربنایی است که نقش بسیار بزرگی در اقتصاد و توسعه ایران و افغانستان خواهد داشت و نه تنها زمینه ساز رونق مالی و توسعه تجارت میان دو کشور و گسترش دهنده پیوندهای دو ملت است، بلکه به لحاظ منطقه ای و بین المللی از رهگذر تسهیل راستاهای ترانزیتی و حمل و نقلی دارای اهمیت غیر قابل اغماض است.

مشخصات عمومی پروژه

*طول راستا قابل افتتاح حدود 140 کیلومتر، اعتبار هزینه شده برای این پروژه 430 میلیارد تومان و ارزش روز آن 1800 میلیارد تومان است. عملیات احداث راه آهن خواف - هرات بطول 225 کیلومتر شامل چهار قطعه است که قطعات 1 و 2 واقع در ایران بطول 78 کیلومتر - از خواف تا مرز شمتیغ در استان خراسان رضوی - قطعه سوم نیز از شمتیغ تا ایستگاه روزنک در کشور افغانستان بطول 62 کیلومتر به همراه ساختمان ایستگاه روزنک به هزینه ایران و با هدف یاری به توسعه کشور افغانستان احداث شده است.

ابعاد مالی

*توسعه و تقویت روابط مالی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور با تسهیل صادرات و واردات کالا و مسافرت بین دو کشور

*دسترسی مناسب ریلی افغانستان به وسیله ایران به دیگر مناطق بین المللی اعم از آب های آزاد جنوب، منطقه قفقاز، ترکیه، عراق و اروپا

*پوشش خدمات ترابری ریلی برای حدود 1 میلیون نفر از مردم افغانستان در منطقه هرات

*جابجایی و ترانزیت بیش از 6 میلیون تن بار در سال افق طرح

*شکوفایی فعالیت های عمرانی و مالی منطقه شمال غرب افغانستان

*امکان توسعه و ایجاد کریدور ریلی از هرات به مزارشریف در شمال شرق افغانستان

*خروج از انزوای جغرافیایی منطقه سنگان در خاک ایران و شهر هرات افغانستان

*کاهش هزینه نسبی حمل و نقل و برطرف انحصار حمل کالا از حمل و نقل جاده ای.

*افزایش ایمنی در ترابری منطقه

*کاهش مصرف سوخت در مقایسه با حمل و نقل جاده ای

مطابق آمار سازمان تجارت جهانی ایران یکی از بزرگترین مبادی واردات کشور افغانستان در چند سال گذشته بوده است. بطوریکه در سال 1397 حجم تجارت بین دو کشور حدود 3 میلیارد دلار بوده که به باور کارشناسان تجارت کشور افغانستان تا یک دهه آینده این میزان از تبادلات بین دو کشور می تواند به حدود 20 تا 25 میلیارد دلار در سال برسد. احداث این خط آهن می تواند نقش بسزایی در افزایش تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان ایفا نماید.

ابعاد بین المللی

*اتصال کشور افغانستان به شبکه ریلی ایران (به وسیله راه آهن مشهد-بافق)

*اتصال کشور افغانستان به وسیله راه آهن ایران به کریدور بین المللی شمال - جنوب (حوزه خزر، روسیه و شمال اروپا)

*اتصال کشور افغانستان به وسیله راه آهن ایران به کریدور بین المللی شرقی - غربی اکو و تراسیکا (کشور ترکیه و جنوب اروپا)

*اتصال کشور افغانستان به وسیله راه آهن ایران به آبهای آزاد (بندرعباس و بندر چابهار در جنوب ایران)

*یاری به رشد و توسعه سواحل مکران و افزایش مبادلات به وسیله بندر جابهار به عنوان قطب حمل و نقل بین المللی

علاوه بر این، بهره برداری از این راستا مهم ریلی ضمن فراهم نمودن زمینه انتقال سریعتر کالا و مسافر به مقاصد متعدد، موجب تامین منافع مالی و تقویت همکاری و همگرایی و نیز تحکیم امنیت و ثبات منطقه ای و رفاه عمومی ملت ها خواهد بود.

ابعاد سیاسی و فرهنگی

راه آهن خواف - هرات نقش بزرگی در تسهیل صادرات و واردات و ترانزیت کالا از ایران به افغانستان و بالعکس دارد و زیربنای مناسبی برای رونق معادن و صنایع معدنی این کشور بخصوص معادن سنگ آهن فراهم می نماید. همچنین این پروژه باعث مسافرت آسان اتباع دو کشور می شود. در بعد روابط سیاسی بین دو کشور، همکاری در ایجاد و بهره برداری از این راستا به عنوان یکی از تعهدات ایران جهت برنامه توسعه یافتگی کشور همسایه افغانستان بوده است و با افزایش مبادلات تجاری و افزایش مسافرت ها روابط دو کشور ارتقاء می یابد.

ایران و افغانستان به عنوان دو کشور با یک تاریخ و یک فرهنگ مشترک همیشه از بهترین و بالاترین سطح روابط برخوردار بوده اند که این روابط طی سال های اخیر نیز به عنوان دو شریک راهبردی روندی فزاینده و روبه رشد را طی نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "راهآهن خواف - هرات پیوند دو کشور، یک تاریخ یک فرهنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهآهن خواف - هرات پیوند دو کشور، یک تاریخ یک فرهنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید