خلال دندان دشمن لثه و دهان

به گزارش آقای ابوالفضلی، خبرنگاران : استفاده از خلال دندان برای سلامت دندان بین بسیاری از افراد باب شده است.

خلال دندان دشمن لثه و دهان

خلال دندان می تواند موجب عفونت در دهان شما گردد.

به گزارش آقای ابوالفضلی، خلال دندان گرچه ابزار دم دستی و راحتی برای تمیز کردن دندان ها است اما شاید عاقلانه ترین یا بی ضررترین انتخاب برای مواقعی که سعی دارید مواد غذایی را از لای دندان های خود بیرون بکشید، نباشد.

در ادامه درباره مضرات استفاده از خلال دندان صحبت خواهیم کرد و می خواهیم ببینیم چه روش های بی ضررتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان ها وجود دارد.

مضرات استفاده از خلال دندان

1- امکان دارد بشکند و بین لثه ها گیر کند

خلال دندان اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد یا آن را زیاد فشار دهید ممکن است بشکند. شکستن خلال دندان می تواند به ملتهب شدن لثه ها بیانجامد، به خصوص اگر نتوانید آن را فوراً بیرون بکشید.

اگر نتوانید تکه شکسته خلال دندان را بیرون بکشید، ممکن است کوشش هایتان برای این کار باعث پارگی بیشتر بافت لثه و درنتیجه، التهاب بیشتر یا ایجاد عفونت گردد، امری که می تواند خطرناک و دردآور باشد.

خلال دندان شکسته را باید با استفاده از آینه با احتیاط بیرون بکشید یا از فرد دیگری بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد. اما اگر تکه های شکسته خلال دندان در لثه گیر نموده باشد باید به دندانپزشک یا یک متخصص مراجعه کنید تا آن را به درستی و بی خطر بیرون بکشد.

2- شاید باعث بروز عفونت گردد

سر تیز خلال دندان به راحتی می تواند لثه را پاره کند یا تصادفاً جایی از دهان را ببرد. این امر باعث ایجاد یک زخم باز می گردد که مستعد عفونت ناشی از باکتری ها است.

این باکتری ها از هر جایی ممکن است بیایند، مثل سطح خود خلال دندان، اگر به طور بهداشتی نگهداری نشده باشد.

3- قادر است به اقدامات دندانپزشکی صورت گرفته ،آسیب بزند

خلال دندان ممکن است به کارهایی مثل پر کردگی و روکش دندان که دندانپزشک بر روی دندان های شما انجام داده صدمه بزند. اگر مشکل یا شکافی در ترمیم فعلی دندان وجود داشته باشد، استفاده از خلال دندان می تواند آن را تشدید کند، امری که می تواند به لق شدن، شکستن یا حتی کنده شدن ترمیم دندان منجر گردد.

چون اگر شکافی در ترمیم دندان وجود داشته باشد که خلال دندان به آن گیر کند، خلال دندان می تواند این شکاف را بیشتر کند یا باعث کنده شدن ترمیم گردد. مواد مورد استفاده در ترمیم های دندانی مثل موادی که برای پر کردن دندان به کار می فرایند، استحکام دندان طبیعی را ندارند، به همین علت به راحتی می شکنند.

توجه: جویدن خلال دندان هم برای دندان ها مضر است. در حقیقت، این امر می تواند باعث ساییده شدن مینای دندان گردد، درست مانند اثری که دندان قروچه بر دندان ها دارد.

چه چیزی را جایگزین خلال دندان کنیم؟

استفاده از نخ دندان روش بی ضررتر و مؤثرتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان است که مورد تأیید دندانپزشکان نیز هست. بهتر است همواره یک نخ دندان به همراه داشته باشید تا زمانی که بیرون خانه غذا می خورید مجبور به استفاده از خلال دندان نشوید.

منبع: رکنا

به "خلال دندان دشمن لثه و دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلال دندان دشمن لثه و دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید