جواد نکونام: چه بهانه ای برای کار کردن، مهم تر از مردم خوزستان؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، جواد نکونام پس از قهرمانی در جام حذفی گفت: برای اینکه به اهداف عظیم برسید باید بازیکنانی با تفکرات عظیم داشته باشید. شما نمی توانید به چیزهای کوچک فکر کنید و به موفقیت های عظیم برسید.

جواد نکونام: چه بهانه ای برای کار کردن، مهم تر از مردم خوزستان؟

به گزارش آقای ابوالفضلی به نقل از روزنامه آقای ابوالفضلی ،جواد نکونام با دست خالی، کار عظیمی کرد. به ترکیب فولاد در بازی استقلال نگاهی بیاندازید. بازیکنانی چون سعادت حردانی، سینا شاه عباسی، زبیر نیک نفس و... در ترکیب این تیم بودند، بازیکنانی اگر جای دیگری بودند، به آنها چندان بها داده نمی شد. همین نیک نفس از ذوب آهن کنار گذاشته شد و نیم فصل تیم نداشت ولی نکونام او را به فولاد برد و احیایش کرد. درباره فرشاد احمدزاده هم همین رخ داد. پرسپولیس او را نخواست و به تراکتور رفت. در تبریز هم اتفاقات برایش خوب پیش نرفت. همه فکر می کردند فوتبالش تمام شده اما در فولاد احیا شد و حالا جزو ستاره های لیگ است. از این اتفاقات در دو سال گذشته در فولاد زیاد اتفاق افتاده. وحید حیدریه از ملوان به فولاد آمد و حتی انتقاداتی به این انتقال شد اما او جزو خوب های این تیم بود. انتقال سیناه شاه عباسی از لیگ دسته دو به اهواز، در ابتدا یک شوخی به نظر می رسید. او اما نه تنها فصل پیروزی داشت که در فینال حذفی هم فیکس بازی کرد و جزو برترین ها بود. بعد از قهرمانی فولاد در جام حذفی، با جواد نکونام سرمربی پیروز این باشگاه گفت و گویی داشتیم و او نکات جالبی درباره تیمش و همینطور نگرش بازیکنان به زبان آورد.

*آقای نکونام راستاتان را در مربیگری کاملا درست پیش می روید. نساجی را به لیگ برتر آوردید. سال گذشته با فولاد سهمیه حضور در لیگ قهرمانان گرفتید و سال جاری هم این تیم را قهرمان جام حذفی کردید. همین راستا را بروید قطعا به قهرمانی در لیگ برتر هم ختم می گردد.

همواره خداوند را کنار خودم حس نموده ام. هر چه دارم از اوست. در روزهای سختی به من و تیمم یاری نموده است. در دوران حضور در نساجی هیچکس باور نمی کرد به لیگ برتر صعود کنیم. از تیم دوم جدول 7 امتیاز کمتر داشتیم. روز اولی که گفتم می خواهیم صعود کنیم خیلی ها گفتند شوخی می نماید ولی من حرفم را زدم. گفتم کسانی که فکر می نمایند نمی توانیم، همین الان تیم را ترک نمایند. با کوشش و همت بازیکنان، باشگاه، یاری خدا و همینطور حمایت هواداران پیروز شدیم به لیگ برتر بیائیم. دو فصل قبل با کمبودهای زیادی کارمان را در فولاد آغاز کردیم. در برخی پست ها بازیکن نداشتیم و مجبور شدیم پست برخی بازیکنان را تغییر دهیم. با وجود فشار و توقعات که بود، توانستیم در روز آخر سهمیه حضور در آسیا را بگیریم. سال جاری در مقطعی از فصل حتی بازیکن روی نیمکت نداشتیم و از تیم های پایه فولاد بازیکن گرفتیم تا فهرست مان کامل گردد. هم مصدومیت و هم کرونا آسیب عظیمی به فولاد زد ولی کوشش ما قوی تر از مسائل بود. یکی از هدف های اصلی من تغییر نگرش بازیکنان بود.

*چرا؟

برای اینکه به اهداف عظیم برسید باید بازیکنانی با تفکرات عظیم داشته باشید. شما نمی توانید به چیزهای کوچک فکر کنید و به پیروزیت های عظیم برسید. بنابراین ما کوشش کردیم تا نگرش بازیکنان را تغییر دهیم. در اره برخی ها نتوانستند با خواسته های ما کنار بیایند و فولاد را ترک کردند. بازیکنانی که ماندند به همه ایران نشان دادند می توان در سخت ترین شرایط، کارهای عظیم کرد. برای تک تک بازیکنانم راضیم، به این علت که حالا همه آنها را باور می نمایند. حق ما در آسیا صعود بود. وقتی حذف شدیم، دغدغه مان این بود چطور بازیکنان با شکست کنار بیایند و آماده بازی های مهم لیگ و حذفی باشند. ممکن بود آن حذف اثر بدی داشته باشد چون ما خوب بودیم و با بدشانسی محض نتوانستیم به دور بعد برسیم. به بازیکنانم افتخار می کنم که با قهرمانی در جام حذفی نشان دادند هیچ مسئله ای نمی تواند مانع از پیروزیت شان گردد.

*این درست است که شما از ساعت 8 صبح تا گاهی وقت ها بامداد روز بعد کار می کنید؟

برای پیروزیت در فوتبال باید کوشش کرد. وقتی شما مسئولیت کاری عظیم داشته باشید و بدانید هواداران چقدر با بردها و باخت هایتان راضی یا ناراحت می شوند، باید تمام زمان خودتان را صرف آن کنید.

*شما شغل دومی ندارید. این نکته ای است که باعث شده تمرکزتان فقط و فقط روی فوتبال باشد.

فوتبال شغل من است. در زمان بازیگری هم شغلی جز فوتبال نداشتم که بخواهد تمرکزم را بگیرم. این جزو عادات من است. از طرفی وقتی شما می توانید دل مردمی که با انواع و اقسام مسائل روبرو هستند را شاد کنید، بیش از توان خود را می گذارید. چه بهانه ای مهمتر از مردم خوزستان؟ همواره به بازیکنانم گفتم به خاطر این مردم از جان مایه بگذارید که خدا را شکر این رخ داد.

*نگاهی به فهرست فولاد انداختیم. بازیکنانی سال جاری در فولاد بازی کردند که شاید خیلی ها هنوز نام شان را هم نشنیده باشند.

خوزستان پر از بازیکن مستعد است ولی همانطور که گفتم نگرش بازیکنان هم مهم است. در این راستا بازیکنانی با ما بودند که نشان دادند آن تفکر عظیم شدن را ندارند و بنابراین مجبور شدند ما را ترک نمایند. در مقابل بازیکنان دیگری بودند که خودشان را نشان دادند و هنوز کنار ما هستند. در فولاد همواره اصرار من این بوده نام ها بازی نمی نمایند و عملنمودها ملاک هستند. به همین علت همه بازیکنان با انگیزه بودند و برخی از آنها مجابمان کردند تا در ترکیب ثابت باشد.

*خیلی ها پیش بینی می کردند جام برای استقلال باشد، نه فولاد.

استقلال هم کوشش خود را کرد ولی ما به لحاظ فنی عملکرد بهتری داشتیم. در اواخر بازی چند موقعیت عالی از دست دادیم. در 90 دقیقه باید کار را تمام می کردیم. برای این برنامه پلن ها و نقشه های خود را داشتیم. بارها و بارها با بازیکنان مسایل تاکتیکی و فنی را مرور کردیم. برای شکست دادن استقلال پرمهره ما باید یک تیم می بودیم. از بازیکنانم تشکر می کنم. دستورات ما را مو به مو اجرا کردند. فقط در زدن ضربات آخر بدشانس بودیم. در لیگ قهرمانان هم ما باید النصر و السد را شکست می دادیم ولی به خاطر همین گل نکردن توپ هایمان شانس پیروزیت را به آنها دادیم.

*آینده جواد نکونام چه می گردد؟ از فولاد یکجورهایی خداحافظی کردید. می مانید یا می روید؟

یک فصل سخت و پرفشار را داشتیم. تازه به تهران برگشته ام. الان فقط می خواهم ریکاوری ذهنی کنم. به موقع در این باره صحبت خواهم کرد.

سعید اکبری / گروه ورزش

منبع: جام جم آنلاین

به "جواد نکونام: چه بهانه ای برای کار کردن، مهم تر از مردم خوزستان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواد نکونام: چه بهانه ای برای کار کردن، مهم تر از مردم خوزستان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید