به تاخیر انداختن پیری با فناوری فراصوت

به گزارش آقای ابوالفضلی، ایسنا نوشت: نتایج یک مطالعه نو نشان می دهد که درمان با یاری امواج فراصوت می تواند روند پیری را به تاخیر انداخته، متوقف نموده یا حتی معکوس کند.

به تاخیر انداختن پیری با فناوری فراصوت

دانشمندان دانشگاه تگزاس در حال کار بر روی برگرداندن ساعت زیستی سلول های انسان با استفاده از امواج فرکانس پایین هستند چرا که این کار فرآیند تقسیم سلولی را مجددا راه اندازی می نماید و آنها را از حالتی شبیه زامبی که باعث اختلال در عملکرد سلولی و حتی بیماری می گردد، بیدار می نماید.

محققان در این مطالعه آزمایشی را بر روی موش ها انجام دادند. آزمایش ها روی موش های مسن نشان داد که سلول های آن ها دوباره تقویت شده و همین امر به حیوانات یاری می نماید تا بیشتر و سریع تر روی تردمیل بدود. این درمان حتی قوز پشت را پس از بدتر شدن اولیه درمان کرد.

پروفسور مایکل شیتز از دانشگاه تگزاس و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما دو بار موش ها را با امواج فراصوت درمان کردیم و سلول ها به حالت عادی برگشت.

این یافته ها امیدی برای جلوگیری از ضعف و حفظ تناسب افرادی که در دهه 70 و 80 زندگی خود هستند را هموار می نماید. یک کارآزمایی بالینی در مراحل برنامه ریزی است تا محققان دریابند که آیا این تکنیک بی خطر است و می تواند با بیماری های مرتبط با افزایش سن مبارزه کند یا خیر.

پس از تعداد معینی تقسیم سلولی، سلول های بدن ما از تقسیم شدن باز می مانند و پیر می شوند و بعضی از آنها سمومی ترشح می نمایند که باعث التهاب می گردد و این امر با همه چیز از آرتریت گرفته تا آلزایمر مرتبط است. دانشمندان قبلا بر روشی موسوم به از بین بردن چیزی با جریان ناگهانی آب برای سلول های مرده و در حال مرگ تمرکز نموده بودند. این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد آن سلول ها واقعا می توانند احیا شوند.

در این مطالعه پروفسور شیتز و تیمش دریافتند که دوزهای کم امواج فراصوت باعث می گردد سلول های پیر میمون ها و انسان ها تقسیم شوند و فراوری مواد شیمیایی که سلول های سالم را آلوده می نمایند، متوقف گردد. سلول های پوست انسان معمولا پس از حدود 15 تقسیم آغاز به فرسودگی می نمایند. در این مورد آنها به 24 تقسیم رسیدند و هیچ نشانه ای از ناهنجاری وجود نداشت.

فرکانس امواج فراصوت کمتر از 100 کیلوهرتز و بسیار کمتر از 2000 کیلوهرتز هرتز مورد استفاده برای تصویربرداری پزشکی بود. این مطالعه دری را برای محققان برای آنالیز سلول های در حال رشد برای تحقیق و بعلاوه درمان افرادی که مسائل مربوط به سن دارند باز می نماید.

در ادامه محققان موش ها را در عمق کافی در آب گرم قرار دادند که حداقل نیمی از بدن آنها را آب بپوشاند. آنها بین 22 تا 25 ماه سن داشتند که سن آنها معادل یک انسان 60 یا 70 ساله بود. امواج فراصوت نیروی کمتری را نسبت به هوا در جریان آب از دست می دهند. جوندگان آزمایشگاهی که در وان بودند و امواج را دریافت کردند، در آزمایش های فیزیکی در مقایسه با همتایان خود که در وان قرار گرفتند اما درمان نشدند، بهتر عمل کردند. رنگ های فلورسنتی که سلول های پیر را روشن می نمایند نیز برای نشان دادن نسبت سلول سالم و پیر در کلیه ها و لوزالمعده مورد استفاده قرار گرفتند و نتایج از کاهش سلول پیر اطلاع داد.

سلول ها چگونه جوان می شوند؟

شرح بیولوژیکی احتمالی برای اینکه چرا به نظر می رسد این درمان موثر است این است که امواج فراصوت به طور فیزیکی سلول ها را منحرف نموده و اثراتی مشابه ورزش در آنها ایجاد می نمایند. به طور خاص، این امواج ممکن است سیستم های دفع مواد مضر داخلی را که در سلول های پیر متوقف می شوند را دوباره فعال کند.

هنگام استفاده از آن برای افراد، محققان خاطرنشان کردند که استخوان ها و ریه ها فرایند انتقال امواج فراصوت را مسدود می نمایند. محققان در موش هایی که فرکانس بالاتری از امواج فراصوت را دریافت کردند، بهبودی در حافظه مشاهده کردند. یک آزمایش کوچک در حال اجرا است تا محققان ببینند آیا این کار می تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یاری کند یا خیر.

امواج فراصوت برای چندین دهه به عنوان یک درمان برای طیف گسترده ای از شرایط استفاده شده است. پروفسور شیتز و گروهش در حال برنامه ریزی برای انجام آزمایشی هستند که شامل افراد مبتلا به آرتروز است که باید طی آن بدن خود را در آب غوطه ور نمایند و افراد مبتلا به زخم پای دیابتی که باید با استفاده از حمام پا درمان شوند. هر درمانی که تقسیم سلولی را تقویت کند، از نظر تئوری می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، اما پروفسور شیتز می گوید که تیمش هیچ نشانه ای از این را پس از درمان مشاهده ننموده است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "به تاخیر انداختن پیری با فناوری فراصوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به تاخیر انداختن پیری با فناوری فراصوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید