بهترین شیوه مطالعه در ایام نوروز؛ فرصت طلایی برای موفقیت

به گزارش آقای ابوالفضلی، آخ جان تعطیلات رسید، وقتشه که استراحت کاملی داشته باشم و فقط بخورم، بگردم و بخوابم این دیالوگ آشنایی هست که از زبان خیلی از محصلان شنیده می گردد که تعطیلات عید را به چشم تعطیلات 3 ماه تابستان می بینند! اما باید در نظر داشته باشند که استراحت نوروز شاید باعث افت شدید تحصیلی گردد و خیلی از نکاتی که در حین تحصیل یاد گرفتند را بطور کامل فراموش نمایند. شما روزهای ابتدایی نوروز را می توانید به راحتی و خیال جمع استراحت کنید. اما بعد از اینکه روزهای ابتدایی به انتها رسیدند، باید طبق بهترین شیوه مطالعه در ایام نوروز پیش بروید. با ما در مقاله چگونه در تعطیلات عید درس بخوانیم همراه باشید تا شما را با برنامه ریزی برای عید کنکوری ها آشنا کنیم.

بهترین شیوه مطالعه در ایام نوروز؛ فرصت طلایی برای موفقیت

فهرست مطالب

دید و بازدید اقوامساعات خوابتلویزیون و تلفندلسردی و خستگیاصول و تکنیک های برنامه ریزینکاتی برای استراحت میان درسسخن آخر

دید و بازدید اقوام

سعی کنید در تعطیلات اهمیت برنامه ریزی برای عید کنکوری ها را برای خانواده روشن کنید و از آنها بخواهید تا عید سال جاری را یاری نمایند و دید و بازدیدها را به حداقل برسانند. خود شما هم به دید و بازدید اقوام درجه یک اکتفا نموده و سعی کنید تا این وظیفه را دو تا سه روز اول عید به اتمام برسانید.

ساعات خواب

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، ساعات خواب و بیداری هست. سعی کنید خوابتان را زمان بندی نموده تا کسل نباشید و با برنامه ریزی نوروزی خود پیش بروید.

تلویزیون و تلفن

مشکل ترین قسمت تعطیلات، برنامه های تلویزیونی و تماشای آنها هست. سعی کنید ساعتهای کم و خاصی را به تماشای تلویزیون اختصاص دهید و آن را بی هدف روشن نکنید و بعد از تماشای برنامه مورد نظر، سریعا آن را خاموش کنید. براساس مقاله چگونه در تعطیلات عید درس بخوانیم باید بدانید که برای تلفن و موبایل هم تایم خاصی را اختصاص دهید و بعد از آن، بطور کامل گوشی را کنار بگذارید.

دلسردی و خستگی

در این دوره ممکن هست ناامیدی یا خستگی گریبان کنکوری ها یا محصلان را بگیرد و آنهایی که از نتیجه کارشان ناراضی هستند، ممکن است بطور کامل ناامید و خسته شوند. بهتر است در این مرحله دست از ناراحتی بردارند و زودتر از تایم مطالعه خسته نشوید. میدان را به رقیبان واگذار نکنید و آهسته و پیوسته به راه خود ادامه دهید. اشکالات و ضعف های خود را تحلیل کنید و برای آنها برنامه ریزی داشته باشید. درس خواندن مثل بازی شطرنج بوده و باید با حرکات سنجیده و قوی پیش بروید و از حالت کیش خارج شوید.

اصول و تکنیک های برنامه ریزی

حتما سعی کنید برای آغاز یک برنامه ریزی درست حسابی و اصولی داشته باشید و در نظر بگیرید که این موضوع اهمیت خیلی بالایی دارد. با توجه به توانایی های خود، این برنامه ریزی را بنویسید، چون اگر برنامه شما واقع گرایانه پیش نرود، ممکن هست که اصلا برنامه را اجرا نکنید. بعد از آنالیز توانایی های خود، روی عملکردتان تمرکز داشته داشته باشید و از چهارچوب هم خارج نشوید. یک نمونه برنامه مفید را برای شما مثال می زنیم تا با یاری آن بتوانید برنامه کاربردی را برای خود داشته باشید:

1- برنامه مطالعاتی خود را از روز 3 فروردین تا 12 فروردین بنویسید.

2- چند روز مانده به آغاز تعطیلات، تمام کتابهای درسی خود را روی یک میز بگذارید.

3- کتابهای درسی خود را به صورت اولویت بندی از دروس سخت تر تا به دروس راحت تر بچینید.

4- دروس سخت تر دروسی هستند که ممکن است شما در آنها ضعیف تر باشید یا اینکه مجبور باشید تا زمان بیشتری را برای یادگیری آنها صرف کنید.

5- دروس سخت را در برنامه هر روز خود بنویسید. حتما نباید مدت زمان زیادی را هر روز اختصاص به یک درس سخت بدهید. همین که حداقل 155 دقیقه در هر روز هر یک از دروس مشکل خود را بخوانید، می تواند موثر واقع گردد.

6- می توانید صبح یکی از دروس را بخوانید، ظهر یکی دیگر و عصر یک درس دیگر را. این جمله به این معناست که حتما نباید تمام درسهای خود را در یک روز پشت سر هم مطالعه نمایید.

7- دروسی را که برایتان آسان تر هستند را به صورت یک روز درمیان یا دو روز در میان در بهترین شیوه مطالعه در ایام نوروز بگنجانید.

8- سعی کنید برای درس هایتان ساعت معین کنید. بطور مثال نگویید که ریاضی را هر روز ساعت 10 صبح می خوانید، زیرا ممکن است که مهمان سر برسد و شما نتوانید که به برنامه برسید. بهتر است مدت زمان مطالعه را معین کنید و هر زمان از روز که توانستید، مطالعه خود را انجام دهید.

نکاتی برای استراحت میان درس

اگر بعد از چند بار مطالعه احساس کردید که چشمانتان خسته شده اند، به آنها استراحت دهید، چون با چشم های خسته نمی توانید مطالعه کنید و بیشتر آموخته های گذشته از یادتان می فرایند. آرنج خود را روی میز قرار دهید و کف دست را طوری جمع کنید که حالت فنجان یا پیاله در هر دو دست ایجاد گردد. چشم ها را ببندید و به چیزی جز درس فکر نکنید. دقت داشته باشید در هنگام استراحت میان درس نباید خیلی به چشمان یا دست خود فشار وارد کنید. کشیدن یا ضربه زدن به عضلات نمی تواند خستگی را از بدن خارج کند.

سخن آخر

عید می تواند یک فرجه طلایی برای پیشی دریافت از رقیبان باشد تا ضمن اینکه هم به لذتهای نوروزی و استراحت می رسید، بتوانید با برنامه ریزی و تایم بندی مناسب، برگ برنده را از آن خود کنید.

منبع: همگردی

به "بهترین شیوه مطالعه در ایام نوروز؛ فرصت طلایی برای موفقیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین شیوه مطالعه در ایام نوروز؛ فرصت طلایی برای موفقیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید