بررسی میزان مؤثر بودن دستبندهای مغناطیسی

به گزارش آقای ابوالفضلی، چیزهای زیادی درمورد اثرات مثبت پوشیدن دستبندهای مغناطیسی گفته شده است. مقاله پیش رو اطلاعات آماری قابل توجهی را ارائه می دهد که می تواند به جواب دادن به این سؤال که آیا دستبندهای مغناطیسی واقعاً موثر هستند یا خیر، کمک کند.

بررسی میزان مؤثر بودن دستبندهای مغناطیسی ما اغلب شنیده ایم که دستبندهای مغناطیسی در کمک به درمان بسکمک از شرایط پزشکی همانند التهاب مفاصل، درد مزمن و همچنین رهایی از استرس کمک می کنند. گفته شده است که پوشیدن دستبندهای مغناطیسی به بهبود خواب نیز کمک می کند. اما متخصصان طب سنتی هنوز درمورد مزایای پزشکی دستبندهای مغناطیسی نامطمئن هستند. برخی افراد حتی بر این باور هستند که بیماری های جدی همانند سرطان را به این شیوه می توان درمان کرد. این ادعاها مورد تأیید تبلیغ کنندگان دستبندهای مغناطیسی است اما جامعه پزشکی این مورد را هنوز مورد تایید قرار نداده اند. به علت کمبود شواهد علمی کافی، تعدادی از پزشکان این مورد را به عنوان ابزار پزشکی مؤثر در نظر نمی گیرند.

ادعاهای درمان مغناطیسی

گفته شده است که سلول های درون بدن، میدان مغناطیسی جهت انتقال سیگنال های الکترومغناطیسی ایجاد می کنند. بیان شده است که هر سلول همانند یک آهنربا رفتار می کند که به حرکت ایمپالس های الکتریکی از یک سلول عصبی به یک سلول دیگر کمک می کند.

طرفداران درمان مغناطیسی ادعا می کنند که اختلال در میدان مغناطیسی یکی از دلایل اصلی ایجاد بیماری های مزمن است. از آن جایی که دستبندهای مغناطیسی نیز میدان مغناطیسی ایجاد می کنند، پوشیدن آن ها ممکن است به تصحیح نوسانات در انرژی الکترومغناطیسی کمک کند. بنابراین، دستبندهای مغناطیسی می توانند به عنوان یک مورد کمک درمانی نقش داشته باشند و به بهبود مستمر شرایط کمک کنند.

باور بر این است که دستبندهای مغناطیسی یک ابزار مناسب و مؤثر جهت بهبود جریان خون هستند. افزایش در گردش خون، اکسیژن بیشتری را به بدن می رساند. این مورد می تواند به افزایش فرایند بهبود بافت آسیب دیده کمک کند. در یک مطالعه اجرا شده بر روی حیوانات، مشاهده شده است که رگ های خونی در حضور میدان مغناطیسی، متسع می شوند. این مطالعه همچنین اثرات ضد التهابی آهنرباها را نشان داد. از این رو، اثر مغناطیسی نه تنها به افزایش گردش خون کمک کرد بلکه ورم را نیز کاهش داد. اگر چه که این اثرات مفید آهنرباها هنوز در آزمایش های انسانی مورد اثبات قرار نگرفته اند اما امید است که تحقیقات بیشتری به زودی تاثیر مثبت آهنرباها بر انسان ها را گزارش کنند. گردش خون ناکافی مسئول ایجاد تعدادی از بیماری ها شامل سردردهای میگرنی و رگ های واریسی بوده است. ممکن است افزایش گردش خون به تسکین درد کمر هم کمک کند.

ترویج دهندگان این درمان جایگزین همچنین بر این باور هستند که آهنرباها کمک می کنند تا بدن کمتر اسیدی شود. نظریه، این است که سلول های سرطانی در محیطی با اسیدیته کمتر قادر به حفظ حیات نیستند. بنابراین، با استفاده از نیروهای مغناطیسی، شخص ممکن است قادر به جلوگیری از پخش و پراکندگی سلول های سرطانی باشد.

آیا دستبند مغناطیسی مؤثر است؟

یک مطالعه اجرا شده از طریق محققان، در دانشکده پزشکی پنسیلوانیا نشان داد که دستبندهای مغناطیسی به تسکین درد مربوط به آرتروز کمک می کنند. این تحقیق بر روی 194 بیمار در گروه سنی 45 تا 80 که از آرتروز لگن یا زانو رنج می برند، انجام شد. بیماران به 3 گروه تقسیم شدند. از یک گروه خواسته شد تا از دستبندهای مغناطیسی با نیروی استاندارد استفاده کنند در حالی که به دو گروه دیگر دستبند مغناطیسی ضعیف و دستبند مصنوعی داده شد. نتایج حاصله بسیار جالب بودند. بیمارانی که از دستبندهای مغناطیسی استاندارد برای مدت 12 هفته استفاده کرده بودند، رهایی بسیار خوبی از درد را تجربه کردند. در یک مطالعه اجرا شده بر روی حیوانات، مشاهده شده است که رگ های خونی در حضور میدان مغناطیسی، متسع می شوند. با این حال، گروهی که از دستبندهای مغناطیسی ضعیف استفاده کرده بودند هیچ گونه تغییر قابل ملاحظه ای را در رهایی از درد احساس نکردند. دستبند مصنوعی غیر مغناطیسی خیلی کم مورد استفاده قرار گرفته بود. تحقیق، این نتیجه را به همراه داشت که با استفاده از دستبند مغناطیسی استاندارد درد ناشی از آرتروز به شدت کاهش می یابد. یک گزارش مفصل درمورد این تحقیق در مجله پزشکی بریتانیایی در دسامبر سال 2004 منتشر شد.

گزارش مجله پزشکی بریتانیایی

این گزارش به وضوح بیان می دارد که بیماران فرایند درمانی جاری خود را متوقف نکردند. این مورد به همین علت این نتیجه را به همراه داشت که درمان مغناطیسی همراه با درمان از قبل موجود، مزایای پزشکی را نشان داد. بنابراین به بیماران توصیه می شود که گزینه های درمانی خود را همان گونه که پزشک شان برایشان تجویز کرده است، پیش گیرند. ممکن است بیماری تنها با استفاده از دستبند مغناطیسی بهبود نیابد. تحقیقی در رابطه با دریافت این موضوع که آیا این ادعاهای وارد شده از جانب سازندگان این دستبندهای مغناطیسی درست است یا خیر، صورت گرفت. تا حدودی، ادعاهای آن ها را نمی توان رد کرد یا نادیده گرفت. اگر چه که نتایج به نظر به برای بیماران با نتایج خوبی همراه بوده است اما تایید نشده است که مزایا به علت اثرات دارونمایی نبوده باشد.

دستبندهای مغناطیسی با قیمتی در حدود 50 تا 70 دلار در بازار موجود هستند. افرادی که دستبندهای مغناطیسی را تولید می کنند، تبلیغ می کنند که این وسایل قادر به کاهش درد بیشتر مسائل پزشکی در هر زمینه خواهند شد. با این حال، برخی از مطالعات از این ادعاها حمایت نمی کنند. بنابراین شواهدی منطقی وجود دارند که نشان می دهند دستبندهای مغناطیسی باعث کاهش قابل توجهی در درد و آسودگی از ناراحتی می شوند. تحقیقی نیز نشان داد که دستبندها و زیور آلات مغناطیسی، در مقایسه با دیگر داروهای تسکین دهنده درد مثل داروهای مسکن، گزینه مقرون به صرفه ای هستند. داروهایی همانند پاراستامول هزینه ای حدود 30 تا 50 دلار در سال دارند.

همچنان نیاز است تا بررسی های بیشتری در زمینه تأیید امنیت درمان مغناطیسی در مقایسه با استفاده از داروهای مسکن صورت گیرد. همچنین گروهی از کارشناسان پیشنهاد کردند که برای حصول نتیجه از مزایای دستبندهای مغناطیسی، استفاده از یک آهنربا با نیروی زیاد می تواند گزینه بهتری باشد. با این حال این امر ممکن نیست که تنها با استفاده از یک آهنربا تمام بدن را درمان کرد. به عبارت دیگر، در جایی که درد قابل توجهی وجود داشته باشد، لازم است تا آهنرباهایی را درون یا در نزدیکی آن ناحیه قرار دهید. کارشناسان نشان دادند که تنها با استفاده از یک آهنربا دور مچ دست، شخص نمی تواند تمام درد بدنش را کاهش دهد. کاهش درد تنها در نواحی ای همانند مچ دست، انگشتان، بازوها و دست مشاهده می شود. با این حال، تا به امروز، هیچ گونه اثر منفی عمده ای در استفاده از دستبندهای مغناطیسی گزارش نشده است. راش های پوستی معمولی ممکن است بر روی پوست ظاهر شوند که حضورشان به واسطه تماس پوست با دستبند است. همچنین، طبق نظر کارشناسان اثر مثبت استفاده از آن، برای مدت 3 تا 4 ساعت کافی نیست. استفاده از آن به مدت 24 ساعت در تمامی روزهای هفته برای حصول نتیجه از مزایای پیشنهادی آن توصیه می شود.

نکته قابل ذکر این است که هیچ شاهدی وجود ندارد که دستبندهای مغناطیسی، بیماری ها را بهبود بخشند یا سرطان را درمان کنند. بنابراین پرهیز از مصرف داروهای معمولی و وابسته بودن مطلق به مغناطیس درمانی در واقع شانس درمان بیماری را کاهش می دهد.

منبع: سایت بازل

منبع: راسخون

به "بررسی میزان مؤثر بودن دستبندهای مغناطیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی میزان مؤثر بودن دستبندهای مغناطیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید