انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس کمیته بررسی عضویت وابسته UNWTO

به گزارش آقای ابوالفضلی، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد قاسمی با بیان این خبر گفت: دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری با حضور در سه وبینار بین المللی روز پرکاری را پشت سر گذاشت. این وبینارها به ترتیب برگزاری عبارت از سی ویکمین نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان همکاری های اقتصادی-اکو، دومین نشست کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری بودند.

انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس کمیته بررسی عضویت وابسته UNWTO

محمد قاسمی اضافه کرد: سی ویکمین نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان همکاری های اقتصادی-اکو با شش کمیته گردشگری، راه و ارتباطات، تجارت، کشاورزی، صنعت و انرژی به صورت وبیناری به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که در کمیته گردشگری آن سند مربوط به برنامه های اکو در بخش گردشگری مشتمل بر آخرین شرایط عمل به تعهدات کشورهای عضو و همچنین مواردی که این کشورها آمادگی انجام آنها را در آینده دارند، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ادامه داد: در این کمیته، علاوه بر اینکه از اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در زمینه میزبانی پنجمین جشنواره غذای اکو-جاده ابریشم در سال 2019 و همچنین تهیه پرسشنامه مربوط به بانک اطلاعاتی اکوتوریسم منطقه اکو تقدیر شد، از پیشنهاد طرف ایرانی برای برگزاری کارگاه آموزشی گردشگری خوراک اکو در جریان این جشنواره، اولین گردهمایی روسای تشکل های حرفه ای گردشگری اکو در آغاز سال آینده میلادی همزمان با مراسم اعلام رسمی ساری به عنوان پایتخت گردشگری اکو در سال 2022 و برگزاری کارگاه آموزشی توسعه کسب و کار گردشگری در ادامه گردهمایی مذکور استقبال و قدردانی شد.

او اعلام نمود: سازمان همکاری های اقتصادی موسوم به اکو در حال حاضر با ده عضو شامل ایران، افغانستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، پاکستان، قزاقستان و قرقیزستان دارای حدود 330 میلیون جمعیت است که از قابلیت گردشگر فرست بالایی برای منطقه برخوردار است و شورای برنامه ریزی منطقه ای آن سالی یک بار تشکیل جلسه می دهد و وظایفی از قبیل تدوین برنامه های عملی برای تحقق اهداف سازمان را به عهده دارد.

قاسمی اضافه کرد: دومین و سومین وبینار نیز مربوط به دپارتمان اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری بود. یکی با عنوان دومین نشست کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و دیگری تحت عنوان کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری که هر کدام به صورت مستقل و با دستور کار مجزا و مختص خود برگزار شد.

او ادامه داد: دستور اصلی کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی، بررسی حوزه های اصلی از مفاد فصل های مختلف نظام نامه اعضای وابسته که نیازمند اصلاح محتوایی و ساختاری هستند و همچنین تصویب برنامه زمان بندی جلسات کارشناسی کارگروه و تهیین مهلت های نهایی برای اعمال اصلاحات حقوقی مذکور بود. این اصلاحات عمدتا برای شفاف سازی و تدقیق شرایط احراز عضویت وابسته، بازنگری حقوق، تعهدات و منافع اعضای وابسته، سخت گیرانه تر کردن شرایط عضویت، افزایش نقش دولت های کشورهای عضو در فرایند تایید متقاضیان، تسهیل فرایند انصراف از عضویت و همچنین بازتعریف دقیق تر نقش و رویه های عملیاتی ساختارهای مدیریتی بخش اعضای وابسته در سازمان جهانی گردشگری منظور شده اند.

مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری در سرانجام گفت: کمیته نیز با هدف انتخاب رییس و نایب رییس خود و همچنین درخواست های جدید عضویت وابسته تشکیل جلسه داد که در طول این جلسه جمهوری اسلامی ایران به عنوان نایب رییس کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری انتخاب شد. این موضوع زمینه مناسبی را برای کشورمان در راستای بهره گیری بیشتر از فرصت های کمیته مذکور فراهم خواهد آورد.

منبع: گردشبان

به "انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس کمیته بررسی عضویت وابسته UNWTO" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس کمیته بررسی عضویت وابسته UNWTO"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید