8 پیشنهاد ساده و مؤثر برای اینکه در طول تعطیلات با خودتان خلوت کنید

به گزارش آقای ابوالفضلی، اینکه بتوانید در روزهای انتهای سال و ایام نوروز بخشی از روز را به خودتان اختصاص دهید به شما کمک می کند که فکر و بدن خود را برای شروع سال تازه آماده کنید. با این حال، بر اساس تحقیقات، کسانی که بیش از حد تنها هستند در هنگام تعامل با دیگران اضطراب بیشتری را تجربه می کنند. چون بیشتر افراد از زمان تنهایی خود به شیوه درست استفاده نمی کنند و بخش زیادی از آن را به نشخوار فکری اختصاص می دهند. خبر خوب این است که راهکارهای مفیدی برای استفاده از زمان تنهایی وجود دارد. برای اینکه با راه های خلوت کردن با خود آشنا شوید، مقاله امروز خبرنگاران مگ را تا انتها بخوانید.

8 پیشنهاد ساده و مؤثر برای اینکه در طول تعطیلات با خودتان خلوت کنید

بهترین راه های خلوت کردن با خود در طول تعطیلات

برای اینکه بخشی از وقت تان را به خودتان اختصاص دهید، راه های مختلفی وجود دارد. اهمیت دادن به این موضوع به شما کمک می کند که برای شروع سال نو و برقراری تعاملات اجتماعی مفیدتر آماده شوید.

اگر زمان تنهایی خود را با نگرانی سپری کنید، بعد از آن نمی توانید با دیگران روابط سازنده داشته باشید. به همین دلیل، باید یاد بگیرید که چگونه از اوقات تنهایی خود به طور بهینه استفاده کنید، به خصوص اگر احساس می کنید بیش از حد درگیر کار یا سایر مسائل زندگی هستید.

مهم است که در تمام طول سال و به ویژه در زمان تعطیلات از سلامت جسم و روان خود مراقبت کنید. برای رسیدن به این هدف باید تشخیص دهید که فعالیت های مختلف چه اثرات مثبت و منفی ای بر روحیه شما دارند و فعالیت هایی را انتخاب کنید که با اهداف و ارزش هایتان سازگار هستند. نکات زیر به شما کمک می کنند که از زمان تنهایی خود بیشترین بهره را ببرید.

1. از قبل برنامه ریزی کنید

بعضی از افراد ممکن است از سپری کردن وقت به تنهایی احساس خوبی نداشته باشند، حتی اگر این شرایط ضروری یا موقتی باشد. اگر چنین احساسی دارید، برنامه ریزی کردن برای انجام یک فعالیت خاص می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، 10 دقیقه از وقت خود را به مدیتیشن و مابقی وقتتان را به خواندن کتاب اختصاص دهید.

2. حد و مرزها را تعیین کنید

وقتی زمانی از روز را به خودتان اختصاص دادید، از اعضای خانواده و دوستان تان بخواهید که به این تصمیم احترام بگذارند و در ساعت های خاصی مزاحم تان نشوند. تعیین انتظارات و حد و مرزها به شما کمک می کند که انرژی خود را بازیابی کنید و اثرات طاقت فرسای بعضی از فعالیت ها یا تعاملات اجتماعی را به حداقل برسانید.

3. موبایل خود را کنار بگذارید و از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید

وسایل الکترونیکی و دیجیتال به ویژه موبایل می توانند باعث حواس پرتی شوند، به خصوص اگر مدام در حال بررسی رسانه های اجتماعی یا چک کردن ایمیل های کاری باشید. در آن ساعتی از روز که به خودتان اختصاص داده اید، استفاده از تمام وسایل الکترونیکی، چک کردن ایمیل و رسانه های اجتماعی و همچنین تماس های تلفنی را ممنوع کنید و در عوض کتاب یا مجله بخوانید، پیاده روی کنید یا از پنجره به بیرون خیره شده و رویاپردازی کنید.

4. از علائق قدیمی خود لذت ببرید یا چیز نوی را امتحان کنید

اینکه فعالیت های مورد علاقه خود را انجام دهید یا بر اساس علایق تان فعالیت نوی را امتحان کنید، یکی از بهترین راه ها برای سپری کردن اوقات تنهایی است. در هر سنی و سالی که باشید، با امتحان کردن یا یاد گرفتن چیزهای نو می توانید هیجان و اعتماد به نفس را تجربه کنید.

5. چیزی خلق کنید

خلق کردن یکی از بهترین راه های خلوت کردن با خود است. برای سرگرمی طراحی کنید، مجسمه سازی کنید، کیک بپزید یا کار دیگری انجام دهید. نکته کلیدی این است که لازم نیست در انجام این کار تبحر داشته باشید یا آن را کامل و دقیق انجام دهید. نتیجه نهایی مهم نیست، چیزی که اهمیت دارد خلق کردن است.

6. فیلم ببینید

فیلمی را دیدن کنید که در سایر ماه های سال هرگز فرصتی برای دیدن آن ندارید. سعی کنید از فیلمی که می بینید نهایت لذت را ببرید. بر اساس سبکی زندگی شما، این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید در اوقات تنهایی خود انجام دهید.

7. احساسات و افکارتان را بنویسید

احساسات، استرس ها، ایده ها و رویاهای خود را بنویسید. هر چیزی را که به نظرتان می رسد یادداشت کنید. برای اینکه احساس خوبی داشته باشید، لازم نیست این کار را به طور روتین انجام دهید. همیشه یک دفترچه یادداشت کوچک همراه خود داشته باشید و هر وقت احساس بی حوصلگی یا بی قراری کردید، به جای موبایل به سراغ آن بروید.

8. قدم بزنید

اگر اهل ورزش کردن نیستید اما می خواهید سطح انرژی خود را افزایش دهید، پیاده روی کنید و از زیبایی های فصل بهار لذت ببرید. این یکی از بهترین راه های خلوت کردن با خود است که می توانید آن را در مدت 15 تا 20 دقیقه انجام دهید.

چگونه بفهمم به زمان تنهایی نیاز دارم یا خیر؟

به عنوان یک قاعده کلی، همه انسان ها به زمان تنهایی نیاز دارند. چه درون گرا باشید و چه برون گرا، باید زمانی را به خودتان اختصاص دهید تا فکر و بدنتان دوباره شارژ شوند.

شما به احتمال زیاد بخش زیادی از انرژی و وقت خود را به کار کردن، معاشرت با دیگران یا مراقبت از اعضای خانواده اختصاص می دهید. بنابراین، به فرصتی برای تنو قوا نیاز دارید. توجه به این امر به ویژه برای کسانی مهم است که شغل پراسترس دارند یا بیش از حد کار می کنند.

با این حال، تشخیص اینکه چه زمانی به تنهایی نیاز دارید همیشه آسان نیست. چند نشانه وجود دارد که به شما هشدار می دهد باید برای مدتی از دیگران فاصله بگیرید. برای مثال اگر به سرعت عصبانی می شوید، در تمرکز کردن مشکل دارید، بی انگیزه هستید یا علاقه خود را به کار یا سرگرمی های مختلف از دست داده اید، بهتر است در طول تعطیلات زمانی از روز را تنها سپری کنید.

برای چه مدت زمانی باید تنها بمانم؟

برای خلوت کردن با خود مدت زمان خاصی توصیه نشده است. این به شرایط و نیازهای شما بستگی دارد. نکته مهم این است که بین اوقات تنهایی و روابط اجتماعی خود تعادل برقرار کنید. برای مثال، بعضی از افراد فقط به چند ساعت زمان برای تنو قوا نیاز دارند، در حالی که دیگران باید یکی دو روز با خودشان خلوت کنند. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، در سال نو حداقل یک بار در هفته برای خلوت کردن با خودتان برنامه ریزی کنید.

کلام پایانی

داشتن اوقات تنهایی در تمام طول سال برای حفظ سلامتی مهم است، اما در فصل تعطیلات اهمیت بیشتری دارد. چون در این ایام با استرس های خاصی روبه رو می شوید و از سوی دیگر فرصت بیشتری دارید که به خودتان بپردازید.

از اوقات تنهایی خود به شیوه ای استفاده کنید که برایتان لذت بخش باشد. هر کسی ممکن است به فعالیت خاصی علاقه داشته باشد. نکته مهم این است که در تنها ماندن افراط نکنید و بهترین راه های خلوت کردن با خود را یاد بگیرید. اگر وقتتان کم است، باید بدانید که لازم نیست اوقات تنهایی خیلی طولانی باشد. حتی چند دقیقه دور شدن از هیاهوی تعطیلات هم می تواند تأثیر چشمگیری داشته باشد.

منابع: verywellhealth, amexessentials

منبع: دیجیکالا مگ

به "8 پیشنهاد ساده و مؤثر برای اینکه در طول تعطیلات با خودتان خلوت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 پیشنهاد ساده و مؤثر برای اینکه در طول تعطیلات با خودتان خلوت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید