16 جاذبه مراکش که باید حتما ببینید

به گزارش آقای ابوالفضلی، مراکش یا مغرب کشوری در آفریقاست. فرهنگ و تاریخ غنی دارد و از دو قوم عرب و بربر تشکیل شده. جاذبه های رومی هم پای شان به مراکش کشیده شده و شما می توانید به سایت های تاریخی آنها سری بزنید. شهرهایی که هنوز با ورود گردشگران شلوغ نشده اند و سواحلی با امکانات شترسواری و موج سواری، همه در مراکش پیدا می شوند. با خواندن این مطلب از جزییات اطلاعات مربوط به جاذبه های مراکش بیشتر بدانید.

16 جاذبه مراکش که باید حتما ببینید

شماره یک: الدجما الفنا Djemaa el-fna

اینجا تئاتر خیابانی است. به جرات می توانیم بگوییم که کمتر سیرکی در جهان به پای الدجما می رسد. تاج پادشاهی یونسکو در فهرست آثار درج شده در آن، بر سر الدجماست. خیابان الدجما محل تجمع و میدان اصلی مراکش است؛ جایی که چیزی شبیه به یک تئاتر خیابانی هر روز درآن اتفاق می افتد. در این مکان، مرتاض ها مشغول سحر کردن مارها هستند و با آواز نی آنها را از سبدشان بیرون می آورند. آکروبات کارها در گوشه ای مشغول فعالیت اند. نکته جالب حضور دندانپزشک های سنتی است! هر کدام شیشه ای در دست دارند و تعداد دندان هایی که کشیده اند نشان می دهند. حوالی غروب رستوران ها باز می شوند و رقابت بر سر درست کردن کباب به راه می افتد. بعد از شام نوبت به موزیک می رسد. تماشاچیان از هر طرف جمع می شوند و صدای تشویق فضا را پر می نماید.

شماره دو: شهر فض Fez Medina

یک شهر با معماری مارپیچ! برترین راه برای لذت بردن از شهر فض این است که از گم شدن در این مارپیچ ها نترسید. با جمعیت همراه شوید، آنها شما را به همان جایی که اول بودید، می برند. اگر هم گم شدید کافیست تا به یک بچه کمی پول بدهید، راه را به شما نشان خواهد داد. درب های این سرزمین به خاطر نقش و رنگ هایش معروفند، حتما با آنها عکسی به یادگار بگیرید. سردرهای چوبی زیبا که با ظرافت خاصی گچ بری شده اند و خطاطی های عربی، زیبایی این شهر را دو چندان نموده است. با آرامش در قرون وسطی قدم بزنید.

شماره سه: بام اطلس

آهانسال Zaouiat Ahansal یک منطقه بکر است. یک دره فوق العاده زیبا که با ردیفی از صخره ها معین می گردد. در این میان، آتش فشان های خاموشی را خواهیددید. از زمانی که در سال 2013 جاده ای به این منطقه کشیده شد، جنب و جوش و هیجان هم به اینجا سرازیر شد. توپوگرافی خاص منطقه و مسیرهایی که در بلندی ها قرار گرفته، منظره ها کم نظیری را برای کسانی که اهل ترکینگ و کوه پیمایی هستند، به وجود آورده.

شماره چهار: شهر شفشاوون

این شهر با خانه هایی که سقف های سرخ رنگ دارند، آرام و نجیب از کنار کوه آغاز میگردد و در دامنه کوه و به سمت پایین امتداد پیدا می نماید. فضای آبی رنگ شهر، اینجا را تبدیل به یک لوکیشن رویایی برای عکاسان نموده است. غذای خوب، محل اقامت مناسب و بسیاری کارهایی که می توان در شفشاوون انجام داد آن راتبدیل به یکی از شهرهای مجذوب نماینده مراکش نموده. اینجا برترین مکان برای آرامش گرفتن، جستجو و کشف جهانی شفشاوون است.

شماره پنج: زندکی در پالمریاس

شهری در میان درختان نخل، احتمالا برترین عنوان برای پالمریاس خواهدبود. دره زیز، تینجداد، تینرهیر و سِکورا شهرهای تاریخی جنوب مراکش در این منطقه هستند. حتی امروز هم این شهرها نقش مهمی دارند. محصولاتی مثل گوجه فرنگی، نعناع، انار، زردآلو، انجیر و بادام در این شهر فراوانند.

شماره شش: دره درا Draa Valley

امروز جاده ها امکان مسافرت ایمن و سریع را از اقتصادی به مراکش فراهم نموده اند. در کنار این سفر با ماشین می توانید از پنجره زیبایی دره را ببینید. اگر اهل بیابان گردی باشید حتما اینجا را می پسندید. قلعه هایی راخواهید دید که با آجرهای گِلی ساخته شده اند. در حال حاضر این قلعه ها امکان پذیرایی از مسافران و گردشگران را دارند.

شماره هفت: طفروت

در دره آمِلن با زیبایی خیره نماینده ای به طُفروت می رسید. دور تا دور روستای طُفروت با کوه های سرخ رنگی احاطه شده. شهر پر است از خانه های صورتی و بازارهایی که چشمان تان را خیره می نمایند. با وجود نقاط تماشایی شهر، این منطقه در صنعت گردشگری چندان توسعه پیدا ننمودهاست. برترین جا برای فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری در کوه و صخره نوردی است. با وجود مجذوب نمایندهیت صخره های طفروت، یک نقاش بلژیکی فکر جالبیی نموده؛ او به سراغ تخته سنگ های این منطقه رفته و با استفاده از سبک سورئال آنها را رنگ آمیزی نموده است.

شماره هشت: موج سواری

شما می توانید در امتداد هشت ساحل اقیانوس آرام موج سواvd کنید اما اگر در پی شکار موج های رویایی هستید، طاقازوت Taghazout پیشنهاد ماست. کافه ها و فروشگاه های اینجا برترین مکان برای گشت وگذار است. گردشگران تازه وارد به همراه محلی ها در éléboutiques جمع می شوند و تخته های موج سواری شان را آماده می نمایند. سواحل بسیار دیگری هم هستند؛ حتما به آنها سری بزنید مثل ساحل میرلفتMirleft که به تازگی برای موج سواری آماده شده.

شماره نه: اطلس پایین

اطلس پایینی، در مقایسه با اطلس بلند یا بالا، هنوز بکر و کشف نشده مانده است. در بهار این منطقه تماشاییست. نسیم خنکی از سوی دریا می وزد و هر روز این فرصت را دارید تا شتری در منطقه را تجربه کنید. منظره زیبای ستاره ها از اینجا مثل یک الماس برای کسانی که اهل طبیعت هستند، ارزشمند است. منظره اینجا آنقدر متنوع است که چشمان تان هرگز از تماشای آنها خسته نخواهدشد. از کوه آتشفانی گرفته تا منظره درختان نخل همه در اینجا تماشایی اند.

شماره ده: سیدی ایفنی Sidi ifni

اینجا را به دوستان تان هم لو ندهید! یک ساحل که هنوز اسپانیایی است. می توانید در کنار پلاژ لِگزیرا Legzira قدم بزنید یا به تماشای خیابان های سفید و آبی مراکش بروید. خیابان هایی که در جنوب مراکش بسیار معروفند.

شماره یازده: اساویرا Essaouira

نام زیبای اِلیزه و بادهای ساحلی این منطقه هویت و کاراکتر خاصی به اساویرا بخشیده. برای بیشتر مواقع سال، باد تندی در منطقه می وزد بنابراین اینجا انتخاب مناسبی برای رفتن به لب ساحل و ریلکس کردن در کنار آن نیست. البته یک خوبی دارد، اینجا خبری از سیل گردشگرانی که فقط برای تفریحات ساحلی می آیند، نیست. یک شهر ساحلی اما خلوت که برای گشت زدن و لذت بردن از آرامش دریا فوق العاده است.

شماره دوازده: فستیوال جهانی موسیقی فس

این فستیوال برای کسانی که عاشق موسیقی هستند یک فرصت عافهرست. موسیقی مورد اجرا در این مراسم، ترکیبی از ترانه های مذهبی به همراه موزیک زنده است. شب صوفی در باغ پاشا و اجرای فوق العاده گروه ها در باب المکینه، جزو گزینه های برجسته این فستیوال هستند. این فستیوال هنوز بعد از 20 سال پرطرفداراست و غنی.

شماره سیزده: مولای ادریس

شهر سپیدپوش مولای ادریس در میان دو تپه سرسبز و در دامنه کوهی قرار گرفته که کمتر از 5 کیلومتر با وولوبیلیس فاصله دارد. یکی از زیارتگاه های مهم برای مراکشی هاست. با وجود منظره کم نظیر، سابقه تاریخی این شهر و اهمیت ملی آن در مراکشف جای تعجب است که این شهر هنوز نتوانسته گردشگر بسیاری را جذب کند. کم بودن گردشگر یک حُسن دارد؛ اینکه می توانید جایی را برای خودتان داشته باشید. اینجا در مراکش شبیه هیچ جایی در دیگر منطقه ها آن که تصاویرش را بسیار می بینید، نیست. بکر است و کمتر دیده شده. اولین کسانی باشید که به مولای ادریس سفر می نمایند.

شماره چهارده: ولوبیلیس

پادشاه بربرها، جوبای دوم، کسی که همسرش دختر آنتونی و کلئوپاترا بود، به دست رومی ها در وولوبیلیس به سلطنت رسید. ویرانه های رومی وولوبیلیس در میان یک دشت حاصلخیز واقع شده است. این شهر از نظر کشاورزی وضع خیلی خوبی دارد، در زمان های قدیم این شهر روغن زیتون، گندم و نوشیدنی برای ارتش روم فراهم می کرد. اینجا حدود 33 کیلومتر از شمال مِکنِس فاصله دارد. می توانید از مولای اِدریس آغاز کنید. به این منطقه سری بزنید و سپس به مِکنِس بروید؛ این یک برنامه پیشنهادی برای یک روز گشت در مراکش است. هنگام گشت زدن در این سایت حتما به علائم آن توجه کنید. سایت هایی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند، قواعدی برای بازدیدشان وجود دارد و وولوبیلیس یکی از این سایت هاست.

شماره پانزده: تارودانت Tarudannt

شهری که هنوز به خاطر حضور گردشگران دست کاری نشده، تارودانت است. بعضی به آن لقب مراکش کوچک را داده اند. با وجود دادن لقب مراکش کوچک اما باز هم این عنوان، نمی تواند به خوبی تارودانت را توصیف کند. شهری که در میان دیوارهای گلی سرخ رنگ احاطه شده است. اینجا شهری زنده و محل دادوستد بَربَرهاست. بربرها و عرب ها اقوامی هستند که در مراکش ساکن اند.

شماره شانزده: مِکنِس

مراکش چهار شهر اصلی و امپراطوری دارد. رِباط در راس همه اینها قرار گرفته و مراکش شهری است که در دل گردشگر ها جای خاصی دارد. فِض یک شهر حماسی و اساطیری ست و اما مِکنِس...؛ مکنس به طور غیر عادلانه ای از نظر گردشگران دورمانده. مکنس از نظر معماری و بناهای بزرگ، بسیار غنی و ثروتمند است. از باب المنصور می توان تماشا کنید و سری به مولای اسماعیل زد. مکانی به نام الحَدیم در مِکنِس وجود دارد که الدجمای کوچکی به شمار می آید، با این تفاوت که از ازدحام گردشگر در اینجا خبری نیست و همان نمایش های خیابانی را می توانید به راحتی اینجا ببینید.

ترجمه آزاد: تحریریه آقای ابوالفضلی

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو

به "16 جاذبه مراکش که باید حتما ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 جاذبه مراکش که باید حتما ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید