قند ماست برای بیماران دیابتی ضرر دارد؟ ، برترین ماست برای دیابت

به گزارش آقای ابوالفضلی، آیا قند ماست برای دیابت مفید است یا مضر؟ دیابتی ها بهتر است چه ماستی را در رژیم غذایی خود جای دهند؟ برترین نوع ماست برای دیابت نوع 1 و نوع 2 چیست؟ حتما می دانید که ماست های مختلف، محتوای قند، نمک، چربی و … متفاوتی دارند. اما دیابتی ها بهتر است کدام نوع ماست را انتخاب نمایند که باعث افزایش قند خون آن ها نشود و سلامتشان را به خطر نیندازد؟ اگر سوال شما هم این است که آیا قند ماست برای دیابت ضرر دارد یا خیر، این مقاله از سرویس را از دست ندهید. با همراه باشید.

قند ماست برای بیماران دیابتی ضرر دارد؟ ، برترین ماست برای دیابت

افرودنی های ماست؛ فواید و مضرات آن ها

ماست یکی از لبنیات مفید برای سلامت عمومی بدن است که البته خوردن آن برای هدف های خاص، شرایطی ویژه را می طلبد. شما هم حتما در میان ماست های موجود در فروشگاه ها، انواع مختلفی را مشاهده نموده اید. همه این ماست ها در وهله اول از جوشاندن شیر و افزودن مایه ماست به آن ها به دست می آیند.

در فرایند ، بعد از جوشیدن شیر، پروتئین کازئین موجود در شیر، تغییر و تخریب خواهد شد. در این میان نوعی از باکتری ها با نام استریپتوکوک و بیفیدو باکتریوم به عنوان باکتری های گرمادوست در شیر باعث لخته شدن می شوند و با همین فعل و انفعالات، ماست درست می گردد.

اما هر چقدر هم که به شیر یا ماست به دست آمده، شکر اضافه نکنید، خود ماست علاوه بر کلسیم و پروتئین، حاوی اندازهی قند طبیعی است. البته معمولا در نمونه های کارخانه ای، به ماست های تهیه شده، اندازه زیادی قند اضافه می گردد.

لاکتوز موجود در ماست که قند طبیعی شیر است، در تهیه ماست از بین نمی رود و تصفیه و فرآوری هم نمی گردد. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که بدنتان به لاکتوز شیر حساسیت نشان نمی دهد، از فواید این قند در ماست هم می توانید بهره ببرید.

قند ماست برای دیابت

همانطور که گفته شد، قند طبیعی ماست و لاکتوز موجود در آن، برای سلامتی مفید است. اما بعضی مواقع به ماست ها افزودنی های قندی اضافه می گردد یا حتی از شیرین نماینده های مصنوعی در آن ها به کار می رود.

ماست های میوه ای که روز به روز هواداران بیشتری پیدا می نمایند، از این دسته ماست ها به حساب می آیند. این ماست ها معمولا محتوای قند بالاتر از اندازه استاندارد دارند و به بروز چاقی و دامن می زنند. بنابراین حتما در هنگام خرید ماست به اندازه قند موجود در آن دقت کنید.

کدام نوع ماست برای دیابت مفید است؟

اگر مبتلا به دیابت هستید و می خواهید از مزایای قند ماست برای دیابت بهره ببرید، باید بدانید که کدام نوع ماست برای شما مفید و کدام مضر است. قبل از هر چیز باید بدانید که هر ماستی، هر چقدر هم مفید، نباید با افزودنی های شیرین، مثل میوه های دارای قند بالا، شکر، عسل، شیره خرما و … ترکیب شوند. در این صورت قند ماست برای دیابت، مضر خواهد بود.

ماست طبیعی با شیر حبوانی

معمولا ماست های بازار از تخمیر شیر گاو یا گوسفند درست می شوند. اما از شیر بز، میش و … هم برای تهیه ماست استفاده می گردد. ماستی که از شیر گوسفند و بز درست می گردد، لاکتوز یا قند کمتری دارد و اسید های چرب کمتری هم در آن ها وجود دارد.

به همین دلیل هم زودتر باید آن را مصرف کنید تا فاسد نگردد. اگر هم می خواهید با یک تیر، دو نشان بزنید، بهتر است بدانید که ماست تهیه شده از شیر بز، کلسیم بیشتری نسبت به ماست گوسفندی یا گاوی دارد.

ماست گیاهی

ماست های گیاهی شیرینی طبیعی شیر گاو یا گوسفند را ندارند، چون از منابع گیاهی برای تهیه آن ها استفاده می گردد. ماست سویا، ماست نارگیل، ماست بادام یا بادام هندی از ماست های گیاهی به حساب می آیند که معمولا برای شیرین و مزه دار کردن آن ها از شکر استفاده می گردد.

اندازه شکر اضافه شده به این انواع ماست، متغیر است و قند ماست برای دیابت در این نوع ماست ها، برای بیماران مبتلا به دیابت نباید بیش از 15 گرم باشد. پس به اطلاعات درج شده روی برچسب آن ها دقت کنید.

ماست ایسلندی

به ماست ایسلندی اسکایر هم گفته می گردد. در این نوع ماست، لاکتوز کمتری نسبت به ماست معمولی وجود دارد و غلیظ تر هم هست. در طرز تهیه ماست ایسلندی از شیر بریده شده استفاده می گردد و آب شیر گرفته می گردد. در نتیجه پروتئین آن هم بیشتر خواهد بود.

اندازه کم کربوهیدرات و اندازه زیاد پروتئین در ماست ایسلندی، آن را به یک ماست مفید برای دیابتی ها تبدیل می نماید. البته بد نیست بدانید که کلسیم ماست ایسلندی هم زیاد نیست و اگر این موضوع برایتان در اولویت قرار ندارد، می توانید از ماست ایسلندی در رژیم غذایی خود بهره ببرید.

ماست چکیده

ماست های چکیده هم مثل ماست ایسلندی، غلظت بالایی دارند و پروتئین زیاد در کنار کربوهیدرات کم، از آن ها نمونه های بسیار مفیدی برای دیابت می سازد. مصرف روزانه ماست چکیده تا 14 درصد می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد، البته به شرط این که در این ماست ها از شیرین نماینده دیگری استفاده نکنید.

ماست یونانی

ماست یونانی هم همان ماست طبیعی است که آب آن، گرفته و غلیظ تر شده است. این ماست دارای پروتئین زیاد (4 برابر ماست معمولی) و کربوهیدرات کم (1/3 ماست معمولی) است. بعلاوه لاکتوز ماست یونانی کمتر بوده و برای بیماران مبتلا به دیابت که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند، مفید است.

قند ماست برای دیابت در خصوص نوع یونانی از قندهای مفید برای این بیماران است، در صورتی که از قندها و افزودنی های قندی مثل انواع میوه و شیره در آن ها استفاده نگردد.

ماست استرالیایی

ماست استرالیایی یکی از انواع ماست است که بافتی رقیق تر از ماست ایسلندی و یونانی دارد. قند ماست برای دیابت در این ماست، چندان مناسب نیست. چون این ماست پروتئین زیادی ندارد و کربوهیدرات های موجود در آن هم کاهش نیافته است. ماست استرالیایی با عسل شیرین می گردد و می توان با شیرهای مختلف آن را درست کرد.

دیابتی ها چطور از مزایای ماست برای بیماری خود استفاده نمایند؟

روش های مختلفی وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت می توانند از خود بهره ببرند. برای داشتن یک رژیم ساده با ماست می توانید از کاربردهای ماست در آشپزی بهره ببرید. دیابتی ها می توانند ماست را به روش های زیر مصرف نمایند.

* به جای انواع بستنی می توانید از ماست چکیده یخ زده بهره ببرید. ترکیب ماست چکیده با میوه هایی که محتوای قند پایینی دارند و طعم بستنی را خوشمزه می نمایند، بسیار دلچسب خواهد بود.

*برای روکش می توانید از ماست چکیده بهره ببرید. سعی کنید در خود پنکیک هم به جای شکر از عسل بهره ببرید تا برای دیابتی ها مناسب باشد.

*کیک و کلوچه هایتان را با ماست درست کنید.

* می توانید در طرز تهیه انواع اسموتی، از ماست به جای شیر یا خامه بهره ببرید. با این کار غلظت اسموتی تان هم بیشتر خواهد شد.

*ماست را با سبزیجات برای درست کردن به کار ببرید.

*ماست و کدو یک ترکیب فوق العاده برای دیابتی ها است. در نتیجه مصرف کدو، گلوکز خون کاهش پیدا می نماید و ماست و کدو می تواند به دفع قند خون یاری کند. علاوه بر این ، ویتامین ث، بتاکارون و فولات موجود در کدو سبز برای تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به دیابت مفید است. این ترکیب را می توانید بعد از صرف وعده اصلی یا به عنوان میان وعده سرو کنید.

نکته: مصرف انواع ماست، حتی از نمونه هایی که قند مفید برای دیابت دارند، اگر همراه با خوراکی های حاوی کربوهیدرات مثل کیک و کلوچه باشد، می تواند قند خون را افزایش دهد.

سوالات متداول

آیا قند ماست برای دیابت مفید است؟

ماست در حالت عادی، دارای قند طبیعی است. اگر به ماستی که می خورید قند یا افزودنی شیرین و حاوی قند اضافه نکنید، ماست برای سلامت دیابتی ها هم مفید است.

کدام ماست برای دیابت خوب است؟

ماست های معمولی، ماست ایسلندی، ماست یونانی و ماست چکیده برای دیابت خوب هستند. البته نباید به آن ها عسل، شیره خرما یا انگور، شکر و میوه های شیرین اضافه کنید.

منبع: افق کوروش

به "قند ماست برای بیماران دیابتی ضرر دارد؟ ، برترین ماست برای دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قند ماست برای بیماران دیابتی ضرر دارد؟ ، برترین ماست برای دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید