فشار آمریکا به رقبا برای استفاده دلار

به گزارش آقای ابوالفضلی، خبرنگاران : یک سرمایه دار معروف آمریکایی معتقد است از آنجا که آمریکا در حال سوءاستفاده از صندلی دلار است کشورهای دنیا باید از این ارز فاصله بگیرند.

فشار آمریکا به رقبا برای استفاده دلار

به گزارش آقای ابوالفضلی به نقل از خبرگزاری فارس ، جیم راجرز، سرمایه دار معروف آمریکایی معتقد است کشورهای دنیا باید روز به روز بیشتر از دلار فاصله بگیرند چرا که دولت آمریکا در حال استفاده از دلار برای فشار به رقبای خود است.

راجرز در حاشیه برگزاری مجمع مالی سن پترزبورگ گفت: من از اینکه این حرف را بزنم متنفرم اما دلار مشکل سیاسی دارد چرا که اگر آمریکا از دست شما عصبانی گردد شما را تحریم می نماید و می گوید حق استفاده از دلار را نداری.

این سرمایه دار آمریکایی بر این باور است که برخلاف دلار، ارزهای بین المللی باید موضع بی طرف داشته باشند.

راجرز ادامه داد: آمریکا بالاترین میزان بدهی خارجی را در تاریخ دنیا دارد در شرایطی که شما ارز قالب بین المللی را در اختیار داشته باشید این اصلا خوب نیست.

وی اضافه کرد: همین مسئله باعث شده که شاهد کشیده شدن جامعه بین الملل به سمت ارزهای جایگزین برای دلار باشیم.

راجرز گفت: مردم به دنبال یک تغییر هستند و من به همین خاطر درک می کنم که چرا روسیه روز به روز در حال فاصله دریافت بیشتر از دلار است. شما باید به دنبال ارزهای جایگزین بروید و برای خود یک طرح شماره 2 داشته باشید.

به گزارش راشاتودی، اخیرا هم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، طی اظهاراتی گفته است که دولت آمریکا از دلار بعنوان ابزار برای فزونی در رقابت ها و مناقشات سیاسی استفاده می نماید و همین امر به صندلی دلار به عنوان ارز حساب ذخیره ارزی کشورها آسیب زده است.

از طرف دیگر آنتون سیلوآنوف، وزیر اقتصاد روسیه، هم گفته که صندوق ثروت ملی این کشور می خواهد سهم دلار از دارایی های خود را به صفر برساند.

آلکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و وزیر انرژی سابق این کشور، هم تأکید نموده است که در صورتی آمریکا به اعمال تحریم های مالی ادامه دهد روسیه ممکن است به زودی بستن قراردادهای نفتی به دلار را کنار بگذارد.

منبع: اقتصادنیوز

به "فشار آمریکا به رقبا برای استفاده دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار آمریکا به رقبا برای استفاده دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید