علائمی در بدن که باید جدی بگیریم

به گزارش آقای ابوالفضلی، کمبود مواد مغذی در بدن خودشان را به صورت های مختلفی نشان می دهند.

علائمی در بدن که باید جدی بگیریم

میلیون ها نفر از ما به علت رژیم های غذایی مدرن و سبک زندگی کم تحرک دچار حداقل کمبود یک ماده مغذی هستیم.

به نوشته نشریه انگلیسی دیلی میل، بسیاری از ما کاملاً از این مشکل ناآگاه هستیم، حتی اگر بدن مان کمبود آهن، روی، ویتامین B12 و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را فریاد بزند. پزشکان می گویند علت این بی توجهی این است که علائم فقر ریزمغذی ها را می توان به راحتی نادیده گرفت یا به دیگر مسائل سلامتی مرتبط کرد. در ادامه به معرفی این علائم می پردازیم.

خستگی: خستگی یکی از شایع ترین شکایات محسوب می گردد. خستگی نشانه بسیاری از بیماری هاست و بعلاوه می تواند به علت شیوع کمبود آهن در بسیاری از افراد باشد. آهن یک ماده معدنی حیاتی برای فراوری هموگلوبین در بدن است؛ ماده ای در خون که اکسیژن را به سراسر بدن حمل می نماید. یک فرد دچار کمبود آهن ممکن است احساس خستگی کند، زیرا بدنش اکسیژن کافی را به وسیله گردش خون دریافت نمی نماید. متخصصان، اضافه کردن غذا های غنی از آهن مانند گوشت قرمز، مرغ، اسفناج، کلم بروکلی، توت فرنگی و هندوانه به رژیم غذایی را توصیه می نمایند.

شوره سر: یکی از دلایل شوره سر، خشکی موهاست. تقویت گردش خون در پوست سر به وسیله نیاسین یا ویتامین B3 می تواند از خشکی پوست سر جلوگیری کند. روی، هم می تواند سلول های پوست سر را شاداب و سالم نگه دارد و از ریزش آن جلوگیری کند. روی در گوشت، آجیل، دانه ها و بسیاری از سبزیجات وجود دارد.

ضربان قلب نامنظم: مسائل مختلفی در سیستم گردش خون می تواند باعث ضربان قلب نامنظم گردد، اما کمبود های غذایی اغلب نادیده گرفته می شوند. کلسیم برای گردش خون در بدن بسیار مهم است و به تنظیم سیگنال های الکتریکی که باعث ضربان قلب می گردد، یاری می نماید. کمبود کلسیم می تواند به توانایی بدن در پمپاژ خون آسیب برساند و منجر به ضربان قلب نامنظم گردد.

شب کوری: نبود توانایی دید در تاریکی، می تواند نشانه کمبود مواد مغذی باشد. شب کوری وضعیتی است که در آن فرد در اتاق هایی که نور کافی ندارند، مشکل بینایی دارد. این عارضه زمانی رخ می دهد که چشم های فرد به درستی با تغییرات نور محیط سازگاری پیدا ننمایند و می تواند ناشی از کمبود پروتئین رودوپسین باشد که به وسیله چشم فراوری می گردد؛ فرآیندی که در آن ویتامین A هم نقش مهمی دارد. این پروتئین برای کنترل حساسیت چشم در نور حیاتی است و به آن اجازه می دهد تا خود را در محیط های کم نور تنظیم کند. ویتامین A در سبزیجات برگ سبز، فلفل، ماهی و محصولات لبنی رایج است.

انگشتان بی حس: هیپوکلسمی که به عنوان کمبود شدید کلسیم شناخته می گردد، می تواند باعث گردد که فرد احساس بی حسی و گزگز در انگشتان خود کند. هنگامی که یک فرد از سطح خطرناک کلسیم پایین رنج می برد، اعصاب محیطی ممکن است آغاز به از دست دادن بعضی از عملکرد های خود نمایند.

سوزش دهان: سندروم سوزش دهان وضعیتی است که در آن زبان و سقف دهان فرد آغاز به احساس سوزش می نماید. از جمله علل مختلف این بیماری، کمبود روی، ویتامین B12 و آهن است.

پا های بی قرار: سندروم پای بی قرار وضعیتی است که معمولا جدی گرفته نمی گردد، اما می تواند ناتوان نماینده باشد. این عارضه زمانی رخ می دهد که احساس سوزن سوزن شدن و خارش ناخوشایند روی پا ها باعث تکان غیر قابل کنترل آن ها گردد. سندروم پای بی قرار با سطوح پایین آهن در مغز مرتبط است.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید

به "علائمی در بدن که باید جدی بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی در بدن که باید جدی بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید