دانشگاه آزاد باید موتور توسعه غرب استان مازندران باشد

به گزارش آقای ابوالفضلی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید موتور توسعه غرب استان مازندران باشد و واحد چالوس نیز باید برای 10 سال آینده نقشه توسعه منطقه ای داشته باشد.

دانشگاه آزاد باید موتور توسعه غرب استان مازندران باشد

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست صمیمانه جمعی از اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد های چالوس و نوشهر که در واحد چالوس برگزار گشت، گفت: متأسفانه دانشگاه ها آنطور که شایسته است، در منطقه غرب استان مازندران رشد ننموده و دانشگاه آزاد اسلامی رشد این منطقه را برعهده گرفت.

وی ادامه داد: خوشبختانه سال جاری مردم بار دیگر به دانشگاه آزاد اسلامی اعتماد کردند که این موضوع نشان دهنده آن است که مردم برای تربیت و رشد دانشجویان اهمیت قائلند و آینده فرزندان خود را می خواهند و نه مدرک فارغ التحصیلی.

طهرانچی گفت: در طول یک سال گذشته به مردم این اطمینان را دادیم که دانشگاه آزاد اسلامی با ایجاد سرا های نوآوری، مدارس عالی مهارت و توجه به مهارت آموزی دانشجویان به دنبال کارآمدی و اشتغال جوانان است و نسبت به دغدغه مردم احساس مسئولیت دارد. این رویکرد باعث شد که مردم بار دیگر به ما اعتماد نمایند. دانشگاه آزاد اسلامی توسط مردم ساخته شد و توسعه یافت و با حمایت و پشتوانه مردم نیز تاکنون پابرجا مانده است، به همین دلیل جامعه دوست ندارد که این دانشگاه مردمی صندلی خود را از دست بدهد؛ بنابراین ما نیز باید احتیاج مردم را ببینیم و به خواسته های آنان توجه داشته باشیم تا بدانیم مردم در چه زمانی و به چه احتیاج دارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه 77 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در استان مازندران فعالیت دارند، گفت: سالانه هزاران گردشگر از چالوس عبور می نمایند و این وظیفه دانشگاه هاست که از این ظرفیت استفاده نموده و درآمدزایی داشته باشند و به رشد منطقه یاری نمایند. با این حال متأسفانه چالوس بالاترین آمار بیکاری را در استان دارد. سؤال اینجاست که چرا دانشگاه برای شغل جوانان تدبیر نمی کند و احتیاج مردم را نمی شناسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس باید آموزش کارآمد داشته و بتواند به فرمانداری برنامه های مدون توسعه ای ارائه دهد. باید بدانیم که دانشگاه چه میزان از چالش ها و مسائل شهر را حل نموده و برای مزیت های شهر چالوس همچون گردشگری، صنایع دستی و صنایع غذایی برنامه ریزی و دانشجو تربیت کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی باید موتور توسعه غرب استان مازندران باشد و برای این کار واحد چالوس برنامه توسعه و رشد منطقه را با حضور 230 عضو هیأت علمی تدوین کند و نقشه توسعه منطقه را برای 10 سال آینده داشته باشد. بدین منظور باید مهارت های شغلی را دریابیم و سرانه مردم چالوس، نوشهر و شهر های غربی استان مازندران را از گردشگری افزایش دهیم.

وی خطاب به دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد های چالوس و نوشهر، گفت: تبدیل شدن دانشگاه آزاد اسلامی به آبادترین، پررونق ترین و عملیاتی ترین دانشگاه را تضمین کنید تا مردم از این دانشگاه حمایت نمایند، چرا که اگر بخواهیم به آموزش های سنتی تکیه داشته باشیم، شکست خواهیم خورد؛ بنابراین باید نگاه خود را تغییر دهیم. این تغییر نگاه و رویکرد در بدنه مدیریت کلان دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده، اما این تغییر رویکرد باید در واحد ها و بدنه دانشگاه نیز تسری یابد.

طهرانچی با ارائه پیشنهاد راه اندازی سرای نوآوری مبتنی بر مزیت های شهرستان چالوس و منطقه غرب استان مازندران، گفت: چالوس محصولاتی همچون برنج و مرکبات دارد، اما این شهرستان پل گردشگری به شمال کشور است و گردشگری مزیت چالوس محسوب می گردد که دانشگاه باید در این خصوص سرای نوآوری و مدرسه عالی مهارتی ایجاد کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سرانجام تأکید کرد: واحد چالوس باید تبدیل به موتور توسعه شهر شده، نسبت به اشتغال شهر حساس باشد و چالش ها و مسائل منطقه را شناسایی و برای آن راه حل ارائه کند و به صورت جدی با نگاه تأثیرگذاری در منطقه غرب استان از نور تا رامسر، مسائل مربوط به گردشگری را احصاء و نظام موضوعات خاص منطقه را احصاء کند تا بتواند برای مردم منطقه مفید باشد. برای این کار ضروری است گردشگری را با همه جوانب ازجمله مدیریت، جغرافیا، معماری، حقوق، اقتصاد، حسابداری، هتلداری و... مورد آنالیز قرار داد چرا که هنوز گردشگری مبتنی بر جنگل در کشور ما رشد نیافته است. دانشگاه آزاد اسلامی می تواند این موضوع را نیز آنالیز کند.

پس از این نشست، طهرانچی در فضایی صمیمانه با کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد های چالوس و نوشهر به تبادل نظر نشست و سپس از خوابگاه دختران دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس بازدید و در جریان مسائل، دغدغه ها و مسائل دانشجویان نهاده شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دانشگاه آزاد باید موتور توسعه غرب استان مازندران باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه آزاد باید موتور توسعه غرب استان مازندران باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید