خواص تخم ریحان برای سلامتی

به گزارش آقای ابوالفضلی، خوردن تخم ریحان ممکن است یک مد نو برای سلامتی به نظر برسد اما در واقعیت، این یک روش سنتی و قدیمی در بسیاری از نقاط دنیا است. در حالی که فواید آن برای سلامتی چشمگیر است، درک منبع و بعلاوه کاربردهای بالقوه و عوارض جانبی آن قبل از افزودن این دانه ها به رژیم طبیعی سلامتی شما بسیار مهم است.

خواص تخم ریحان برای سلامتی

تخم ریحان چیست؟

دانه های ریحان دانه های گیاه ریحان هستند که به ریحان عالی یا گیاه سنت جوزف نیز معروف است. گیاه ریحان که با نام علمی Ocimum basilicum شناخته می گردد، یکی از معروف ترین گیاهان دارویی دنیا است و در غذاهای متعددی در سراسر دنیا استفاده می گردد. با این حال، دانه های این گیاه اغلب نادیده گرفته می شوند، علیرغم داشتن غلظت غنی از ترکیبات قوی و مواد فعال که می توانند بر سلامت انسان تأثیر بگذارند. بعضی از مواد فعال کلیدی در دانه های ریحان عبارتند از فیبر رژیمی، آهن، پروتئین، فیتوکمیکال ها، ترکیبات پلی فنلی، اورینتین، ویسنتین و سایر آنتی اکسیدان های قوی.

انواع مختلفی از ریحان وجود دارد، این شامل انواعی مانند تولسی، ریحان تایلندی، ریحان لیمویی و ریحان مقدس است. توجه داشته باشید که اینها دانه های گیاه ریحان شیرین هستند نه گیاه ریحان مقدس. دانه های آن گونه ریحان معمولاً مصرف نمی گردد. دانه های ریحان در صورت خشک شدن کاملا سیاه و به شکل اشک هستند و تقریباً به مقدار دانه های چیا هستند. در حالی که این دانه ها رایج نیستند، فواید بالقوه آنها برای سلامتی باعث افزایش محبوبیت آنها شده است. آنها به راحتی در فروشگاه های مواد غذایی سالم طبیعی و آنلاین در دسترس هستند.

فواید سلامتی تخم ریحان

بارزترین فواید سلامتی دانه های ریحان عبارتند از توانایی آنها در بهبود سلامت گوارش، یاری به کاهش وزن، تقویت ظاهر پوست، تقویت مو، تنظیم قند خون، خنک کردن بدن، کاهش استرس، ساخت استخوان های قوی، کاهش خون، فشار، بهبود بینایی، کاهش التهاب، کاهش کلسترول و جلوگیری از بعضی عفونت ها.

مراقبت از پوست

دانه های ریحان با چنین غلظت قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها قادر به بهبود سلامت پوست و تحریک رشد سلول های نو هستند. آنتی اکسیدان ها با اثرات رادیکال های آزاد مقابله می نمایند که می تواند باعث استرس اکسیداتیو گردد و در نهایت منجر به جهش سلولی و در نتیجه چین و چروک، لکه های پیری و لک گردد. استفاده منظم از این دانه ها به عنوان یک ماده ضد پیری عمل می نماید و ظاهر علائم و اسکارهای مرتبط با افزایش سن را کاهش می دهد.

مراقبت از مو

دانه های ریحان با داشتن سطح قابل توجهی آهن و آنتی اکسیدان های مختلف می توانند فراوری مو را تحریک نموده و از ریزش زودرس مو جلوگیری نمایند. آهن به گردش خون در پوست سر یاری می نماید. بعلاوه به رشد موهای قوی از فولیکول ها یاری می نماید. در زنان مبتلا به کمبود آهن، معمولاً مکمل های آهن برای اطمینان از اثربخشی درمان ریزش مو توصیه می گردد. دانه های ریحان یک جایگزین طبیعی برای این قرص ها هستند. آنتی اکسیدان های موجود در این دانه ها بعلاوه به جلوگیری از التهاب و استرس اکسیداتیو روی پوست سر یاری می نماید که یکی از دلایل اصلی ریزش مو است.

کاهش وزن

دانه های ریحان سرشار از فیبر هستند که باعث حجیم شدن مدفوع و ایجاد احساس سیری در شما می گردد. این کار از پرخوری و خوردن میان وعده بین وعده های غذایی جلوگیری می نماید. علاوه بر این، هنگامی که این دانه ها هضم می شوند، ممکن است تا 20 برابر مقدار اصلی خود متورم شوند، از نظر بدنی شما را سیر نموده و اشتهای شما را ارضا می نماید و اجتناب از آن میان وعده های پر کالری را بسیار آسان تر می نماید.

سطح کلسترول را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده اند که دانه های ریحان شیرین مستقیماً با کاهش سطح LDL یا کلسترول بد مرتبط است که به معنای کاهش خطر تصلب شرایین و رسوب پلاک در شریان ها و رگ های خونی است. این بعلاوه فشار بر قلب را کاهش می دهد و احتمال حمله قلبی و سکته را کاهش می دهد. اثر کاهش دهنده کلسترول تخم ریحان ممکن است به فیبر محلول موجود در آنها مربوط باشد که به بدن یاری می نماید تا کلسترول را از بین ببرد.

فشار خون را کنترل می نماید

ریحان در طب سنتی چینی برای درمان بسیاری از بیماری های مزمن از جمله فشار خون بالا استفاده می گردد. یک مطالعه حیوانی که در مجله Hypertension Research منتشر شد نشان داد که ریحان بر متابولیسم لیپید و پلاکت ها تأثیر دارد. در نتیجه مصرف آن می تواند به کنترل فشار خون یاری کند. مطالعه دیگری در خصوص اثربخشی گیاهان طبیعی در درمان فشار خون بالا، این اثر را به یکی از اجزای ضروری ریحان، اوژنول، نسبت می دهد که با مسدود کردن کانال های کلسیم یاری می نماید.

سلامت استخوان ها را افزایش می دهد

با طیف متنوعی از مواد معدنی موجود در تخم ریحان از جمله آهن، پتاسیم، مس، کلسیم، منگنز و منیزیم، خوردن این دانه ها به طور منظم به بهبود تراکم مواد معدنی استخوان یاری می نماید. این کار خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد و شما با افزایش سن احساس جوانی می کنید.

یک مطالعه حیوانی نشان می دهد که عصاره آبی جعفری، ریحان و کاسنی از استخوان ها در برابر گلوکوکورتیکوئیدهای ناشی از گلوکوکورتیکوئید در موش محافظت می نماید.

از بیماری ها جلوگیری می نماید

مطالعات متعدد خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی تخم ریحان را نشان می دهد. مقدار قابل توجهی ویتامین A و سایر آنتی اکسیدان ها در دانه های ریحان وجود دارد که می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن در اطراف بدن یاری کند. این کار فشار روی سیستم ایمنی شما را کاهش می دهد و بعلاوه از بسیاری از عفونت های بیماری زا و شرایط پزشکی مختلف جلوگیری می نماید. بیماری های مزمنی نیز که به علت وجود رادیکال های آزاد بیش از حد در بدن ایجاد می گردد با مصرف مکمل های غذایی با دانه های ریحان درمان می گردد یا تخفیف می یابد.

مدیریت دیابت

مقاله ای که در مجله Biomedicine & Pharmacotherapy منتشر شد، تأثیر تخم ریحان را در حیوانات مورد مطالعه قرار داد. نتیجه گیری شد که عصاره این دانه ها می تواند اثر ضد دیابتی بر موش های دیابتی داشته باشد. بر این اساس، نشان می دهد که دانه های ریحان می توانند برای یاری به دیابت نوع 2 و بعلاوه عوارض مرتبط مانند اختلال عملکرد کبد، نفروپاتی دیابتی و سرکوب سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گیرند.

جلوه های خنک نماینده تخم ریحان

در بسیاری از کشورهای آسیایی، دانه های ریحان به علت اثرات خنک نمایندگی بر روی بدن مشهور هستند، زیرا می توانند به حفظ دمای سرد نوشیدنی ها یاری نمایند و اساساً معده را تسکین دهند. در حالی که این یک مزیت سلامتی مبهم و تا حدودی خودسرانه است، این دانه ها به طور عمومی به وسیله افرادی که از تب و سایر بیماری های التهابی رنج می برند مصرف می گردد.

استرس را از بین می برد

اگر فکر شما در حال حرکت است و سطح استرس شما همچنان بالا می رود، یک لیوان آب پر از دانه های ریحان ممکن است راه حلی سریع و ساده برای اضطراب شما باشد. یک آزمایش 30 روزه که بر روی خرگوش ها انجام شد، اثرات ضد استرس ریحان را با مصرف منظم، به لطف خواص آنتی اکسیدانی آن، نشان می دهد. مصرف منظم دانه های ریحان می تواند به کاهش دوره های افسردگی، تقویت خلق و خو و کاهش سطح هورمون های استرس در بدن یاری کند.

بینایی را بهبود می بخشد

با توجه به مقدار قابل توجهی از ویتامین A، دانه های ریحان برای افرادی که بینایی ضعیفی دارند یا افرادی که سطح بالایی از استرس اکسیداتیو دارند توصیه می گردد. ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در شبکیه چشم عمل می نماید و از ایجاد آب مروارید جلوگیری می نماید و ظهور بیماری دژنراسیون ماکولا را کند می نماید.

درد را تسکین می دهد

وقتی صحبت از شرایطی مانند آرتریت، نقرس، سردرد و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می گردد، دانه های ریحان برای کاهش شدت این دوره ها و تسکین سریع درد شناخته شده اند. با جلوگیری از انتشار ترکیبات پیش التهابی و سیتوکین ها، مواد فعال موجود در این دانه ها در بسیاری از بیماری های رایج سلامت نقش فعالی دارند. مطالعه ای که در مجله تحقیقات و گزارش های استخوان منتشر شده است نشان می دهد که بتاکاریوفیلن (ترکیبی که در دانه های ریحان وجود دارد) به علت خواص ضدالتهابی آن، فعالیت ضد آرتروز برجسته ای دارد.

کاربردهای آشپزی تخم ریحان

  • استفاده اولیه از دانه های ریحان در بیشتر کشورهای آسیایی به عنوان یک عامل غلیظ نماینده برای نوشیدنی های خاص است، از آب میوه گرفته تا شیک های تغذیه ای و اسموتی ها.
  • وقتی این دانه ها را در آب یا مایعات دیگر بریزید، ژلاتینی و نرم می شوند. این نه تنها نوشیدنی ها را غلیظ می نماید، بلکه پتانسیل تغذیه ای آنها را نیز به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.
  • دانه های ریحان را می توان در شربت و میلک شیک نیز گنجاند و طعم نسبتا ملایمی دارند که با طعم های دیگر تداخلی ندارد. همانطور که گفته شد، آنها در درجه اول در غذاها و نوشیدنی های شیرین گنجانده شده اند.
  • تهیه نوشیدنی دانه ریحان در خانه بسیار ساده است. به سادگی 1/2 فنجان دانه ریحان را به اسموتی میوه یا لیوان آب اضافه کنید تا روز خود را غنی از مواد مغذی کنید.
  • ممکن است این غذای فوق العاده را به عنوان چاشنی سالاد نیز ببینید. آنها بعلاوه در سوپ ها، خورش ها، ماست و انواع پاستا به خوبی ترکیب می شوند.
  • ساده ترین راه برای مصرف این دانه ها اضافه کردن 1/2 فنجان به یک لیوان آب است. دانه ها تقریباً 10 برابر حجم اولیه خود متورم می شوند و آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی بیشتری را آزاد می نمایند و این باعث می گردد این روش بسیار سالم تری برای مصرف دانه ها نسبت به خوردن خشک آنها باشد.

عوارض جانبی دانه های ریحان

این دانه ها می توانند تعداد قابل توجهی از فواید سلامتی را به ارمغان بیاورند اما با عوارض جانبی اندکی مانند خطر خفگی و بعلاوه نوسانات بالقوه هورمونی همراه است.

زنان باردار: یکی از عوارض جانبی دانه های ریحان تاثیر بالقوه آنها بر سطح هورمون ها در بدن، یعنی استروژن است. این می تواند برای زنان باردار خطرناک باشد، زیرا می تواند قاعدگی را تحریک کند و ممکن است عوارضی برای نوزاد به همراه داشته باشد.

مسائل تیروئید: کسانی که از عدم تعادل تیروئید یا سایر مسائل هورمونی رنج می برند نباید قبل از صحبت با پزشک از این دانه ها استفاده نمایند.

خطر خفگی: به علت تأثیری که آب و مایعات روی این دانه ها دارند، نسبت نامناسب مایع به دانه ها می تواند منجر به یک توده ژلاتینی بزرگ گردد که به طور بالقوه بلع آن سخت است. به همین علت این دانه ها به افراد دارای مسائل بلع، بچه ها خردسال یا افراد مسن توصیه نمی گردد.

منبع:

organicfacts

منبع: هفت گنج

به "خواص تخم ریحان برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص تخم ریحان برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید