تولد روزانه 3 تا 5 کودک کم شنوا درکشور

به گزارش آقای ابوالفضلی، تهران (پانا) - رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت و سرپرست مرکز همکارسازمان جهانی بهداشت از ترسیم نقشه شنوایی کشور، سلامت شنوایی در ایران و کشورهای منطقه اطلاع داد.

تولد روزانه 3 تا 5 کودک کم شنوا درکشور

سعید محمودیان، به برنامه ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از گوش و شنوایی نوزادان و بچه ها در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: ادغام این برنامه در حال حاضر در سیستم سلامت کشور کلید خورده و از این پس جزو برنامه های بهداشتی کشور محسوب شده که استانداردهای خدمات آن تعریف شده و اجرا می گردد.

وی اضافه کرد: سالانه شاهد تولد 5 هزار نوزاد کم شنوا در ایران هستیم که 60 درصد از این موارد در نوزادی قابل پیشگیری هستند و می توان جلوی معلولیت این افراد را در آینده گرفت.

این متخصص اعصاب شنوایی و الکتروفیزیولوژی عضو هیأت علمی دانشگاه کم شنوایی را معلولیت خاموش نامید و گفت: در کشورهای پیشرفته زیر یکماه تمام کارهای درمان نوزادان کم شنوا اعم از شناسایی و درمان آنان انجام می گردد.

محمودیان ادامه داد: غربالگری نوزادان کم شنوا در زمینه درجه کم شنوایی، نوع و سمت کم شنوایی باید زیر یکماه انجام گردد. تشخیص به موقع کم شنوایی و ناشنوایی یکطرفه یا دوطرفه باید پیش از سه ماهگی انجام گردد.

وی مداخله درمانی به موقع پیش از 6 ماهگی را هدف دیگر برنامه دانست و گفت: در واقع قانون 136 بر غربالگری پیش از یک ماهگی، سه ماهگی و 6 ماهگی حاکم است.

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، مقاطع غربالگری شنوایی را ارزیابی سلامت شنوایی کودک در دو نوبت نوزادی و 3 تا 5 سالگی بیان کرد و بیان داشت: غربالگری همگانی شنوایی نوزادان در کشور هم اکنون انجام می گردد و در امسال غربالگری شنوایی دوره نوزادی در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی (شبکه) ادغام شده است.

محمودیان اضافه کرد: 466 میلیون نفر در دنیا با کم شنوایی معلولیت زا زندگی می نمایند که 6.8 درصد بار کلی بیماری (BGD) دنیا را تشکیل داده و بر اساس سال های سپری شده با ناتوانی (YLD) سومین عامل است.

وی با بیان این که دو سوم افراد کم شنوا در کشورهای در حال توسعه هستند، توضیح داد: بیش از 50 درصد از انواع کم شنوایی و ناشنوایی بزرگسالان و 60 درصد از انواع کم شنوایی و ناشنوایی بچه ها با اجرای برنامه های مراقبتی قابل پیشگیری هستند.

محمودیان، تولد روزانه 3 تا 5 نوزاد با کم شنوایی شدید در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس مقالات سواد مردم در زمینه گوش و شنوایی بسیار پایین است به طوری که 97 درصد آنان احتیاج به آموزش در این زمینه دارند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تولد روزانه 3 تا 5 کودک کم شنوا درکشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد روزانه 3 تا 5 کودک کم شنوا درکشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید