تصویب آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی

به گزارش آقای ابوالفضلی، تهران (پانا) - پنجمین نشست کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی برگزار و در این نشست کار آنالیز آیین نامه داخلی کمیسیون به سرانجام و آیین نامه به تصویب اعضا رسید.

تصویب آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی

به گزارش خانه ملت، پنجمین جلسه کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی (اصل 85 قانون اساسی) عصر امروز (یکشنبه 16 آبان) با حضور اعضا برگزار گردید که در این نشست امروز کار آنالیز آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک سرانجام یافت و آیین نامه داخلی کمیسیون به تصویب اعضا رسد.

براساس مصوبه کمیسیون، ماده 15 به بعد آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک در جلسه امروز بدین توضیح اصلاح شد؛

ماده 15 نحوه رسیدگی به پیشنهادات:

الف- ابتدا کلیات طرح هر یک از مواد و اجزاء به وسیله یکی از دبیران قرائت می گردد. سپس پیشنهادهایی که در زمان مقرر در سامانه قانونگذاری ثبت شده است، به ترتیب حذف کل، اصلاح کل، حذف جزء (بند یا تبصره) و اصلاح جزء مطرح می گردد و در صورت وجود مخالف پیشنهاد، یک مخالف و یک موافق و پس از آن کارشناسان مرکز پژوهشها و نمایندگان دستگاههای دولتی و بخش خصوصی به مدت حداکثر 5 دقیقه نظر خود را بیان می نمایند و بعد از آن پیشنهاد دهنده مجدداً به مدت 5 دقیقه از پیشنهاد خود دفاع می نماید و سپس در خصوص پیشنهاد رأی گیری به عمل می آید. در این مرحله، پیشنهاد حذف کل یا جزء (بند با تبصره) تا قبل از ورود به ماده در کمیسیون پذیرفته می گردد.

تبصره بند الف ماده 15: بنا به تشخیص رئیس جلسه یا تقاضای حداقل 5 نفر از اعضای کمیسیون ، مخالفان و موافقان (حداکثر تعداد 3 نفر) می توانند به مدت برابر صحبت نمایند.

ب - چنانچه پیشنهاد ثبت شده ای مطابق جزء (1) وجود نداشته باشد و پیشنهادهای حذف کل یا جزء یا اصلاح کل نیز تصویب نگردد، اصل ماده به رأی گذاشته می گردد.

پ - در صورت عدم تصویب موارد مذکور در اجزاء (1) و (2)، مجددا پیشنهاد حذف در جلسه پذیرفته و در خصوص آن رأی گیری می گردد.

ت - پس از مراحل فوق، برای ماده مورد بحث با اصلاحات صورت گرفته رأی گیری به عمل می آید و در صورت عدم تصویب، پیشنهادهای نو در همان جلسه یا جلسات بعدی قابل طرح است.

ث - پس از تصویب هر یک از مواد یا اصلاح کل آن، پیشنهادهای الحاقی مرتبط و غیرمغایر با مصوبه به تشخیص رئیس جلسه، در صورتی که در مهلت مقرر در سامانه قانونگذاری ثبت شده باشد، قابل طرح است.

تبصره: در صورت درخواست هر یک از افرادی که در جزئیات حق اظهارنظر دارند، رئیس جلسه می تواند وقت آنان را به اندازه مقتضی تمدید نماید. تشخیص کفایت مذاکرات با رئیس جلسه است.

بعلاوه در ماده 16 مقرر شد قبل از رأی گیری کلیات طرح، نظرات نماینده بخش خصوصی و مرکز پژوهش ها شنیده می گردد و در صورت موافقت رئیس کمیسیون و یا درخواست 3 نفر از اعضا، نظرات سایر ذینفعان هم شنیده می گردد، سپس نماینده رسمی دولت اظهارنظر می نماید و در نهایت 3 نفر از نمایندگان مخالف و 3 نفر از نمایندگان موافق به ترتیب اظهارنظر می نمایند که مدت زمان صحبت آنها 5 دقیقه است.

ماده 17 آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی نیز بدین توضیح اصلاح شد که؛ مصوبات کمیسیون غیرقابل تنو نظر است، جز در صورت ابهام در مصوبات، یا مغایرت یا تعارض میان دو یا چند ماده یا اجزای یک ماده که با تشخیص رئیس کمیسیون و یا حداقل 10 نفر از اعضاء و موافقت دو سوم اعضای کمیسیون نظرات صحن قابل طرح است.

در ماده 18 مقرر شد که؛ محل تشکیل جلسات رسمی کمیسیون در محدوده مجلس شورای اسلامی باشد.

طبق ماده 19؛ آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در 19 ماده و 6 تبصره در جلسه روز یکشنبه مورخ 16 آبان 1400 به اتفاق آرای کلیه اعضای کمیسیون مشترک به تصویب رسید.

بعلاوه در ادامه نشست کمیسیون پس از تصویب آیین نامه داخلی، گزارشی از مرکز پژوهش های مجلس درخصوص تجربه بین المللی سایر کشورها در زمینه مدیریت فضای مجازی ارائه شد.

براساس گفته سیاهکلی سخنگوی کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، اعضای کمیسیون جلسه آینده پس از استماع ادامه گزارش مرکز پژوهش های مجلس وارد دستور کار رأی به کلیات طرح مذکور خواهند شد.

لازم به ذکر است این نشست به صورت زنده به وسیله سایت و درگاه اینترنتی خبرگزاری خانه ملت و بعلاوه اپلیکیشن تلوبیون پخش می شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تصویب آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید