تا به امروز بیش از 2 هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده است

به گزارش آقای ابوالفضلی، تهران (پانا) - وزیر بهداشت گفت شرایط اُمیکرون در دنیا بسیار بحرانی است و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، درگیری بسیار شدیدی با اُمیکرون دارند و روزانه بیش از یک هزار و 500 نفر در آمریکا بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و کشورهای همسایه نیز درگیر هستند و ما بسیار نگران هستیم چون اُمیکرون قدرت انتشار بسیار زیادی دارد.

تا به امروز بیش از 2 هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده است

به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی در حاشیه اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور که در مجتمع شهدای سلامت مشهد مقدس برگزار گردید، گفت: وقتی آلودگی و سویه ای در یک کشور ایجاد می گردد، به کشورهای دیگر نیز سرایت می نماید و در کشور ما نیز به علت ورود و خروج مسافرین، اُمیکرون وارد کشور شده است.

وی اضافه نمود: با تست های تشخیصی صورت گرفته تا کنون بیش از دو هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده اما از همه بیماران، تست نمی گیریم بلکه به صورت اتفاقی این تست ها انجام می گردد و اندازه آلودگی در سطح جامعه، بیشتر از این موارد است. مراجعات سرپایی در دو هفته اخیر تقریبا 4 برابر شده و وقتی مراجعات سرپایی افزایش می یابد ممکن است موارد بستری و بیماران بدحال نیز افزایش یابد و نگرانی هایی در این زمینه داریم.

وزیر بهداشت اعلام کرد: توصیه ما به مردم این است که در اسرع وقت، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق نمایند. تا کنون حدود 13 میلیون نفر، دُز سوم را تزریق نموده اند و یکی از دلایلی که مرگ و میر بیماران کرونایی در این روزها در کشور کمتر است، واکسیناسیون گسترده ای بوده که خوشبختانه تا کنون حدود 89 درصد از جمعیت هدف، یک دُز و حدود 79 درصد نیز دو دُز را تزریق نموده اند.

عین اللهی تاکید نمود: ایمنی واکسن ها، محدود به زمان است و به صورت مادام العمر ما را بیمه نمی نماید و به همین دلیل کشورهای غربی که واکسیناسیون را زودتر آغاز نموده بودند، ایمنی در آنها کاهش یافته و شدیدا به مردم شان تزریق دُز سوم را توصیه می نمایند. در ایران عمده واکسن های تزریق شده مربوط به ماه های شهریور، مهر و آبان بوده که احتیاج است به سرعت، افرادی که سه ماه از واکسیناسیون شان گذشته، دُز سوم را تزریق نمایند.

وی تاکید نمود: یکی از مهمترین نگرانی های ما، عادی انگاری به وسیله مردم است و نباید تصور نمایند که همه چیز تمام شده است. مهمترین نکته بهداشت فردی، استفاده از ماسک است. ثابت شده که استفاده مداوم از ماسک، می تواند تا حد زیادی از ابتلا به اُمیکرون پیشگیری کند. متاسفانه در فضاهای جمعی می بینیم که بخشی از مردم، از ماسک استفاده نمی نمایند.

وزیر بهداشت اعلام کرد: امروز به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی دستور دادیم که مراکز درمانی باید آمادگی کامل برای مقابله با موج نو بیماری را داشته باشند چون ماه های بهمن، اسفند و فروردین را در پیش داریم. نیروهای بهداشتی و درمانی در طول دو سال گذشته زحمات زیادی کشیدند و تعدادی نیز شهید شدند اما آنها آمادگی خدمت به مردم را دارند اما مهمترین مساله، تشدید رعایت پروتکل ها به وسیله مردم است.

عین اللهی گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص اعمال محدودیت ها تصمیم گیری می نماید و وزارت بهداشت در این زمینه، پیشنهادات کارشناسی خود را مطرح می نماید. باتوجه به شرایط کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات لازم را می گیرد. اگر در اجتماعات، از ماسک استفاده و فاصله گذاری رعایت گردد، تا حدی می تواند از ابتلا به اُمیکرون جلوگیری کند.

وی تاکید نمود: به مردم عزیزمان اطمینان می دهیم که هر واکسنی مورد احتیاج باشد چه داخلی و چه خارجی را حتما تامین می کنیم. متاسفانه شایعاتی در فضای مجازی منتشر شده بود که واکسن خارجی دیگر به کشور وارد نمی گردد اما حقیقت این است که هر واکسنی که مورد احتیاج باشد را وارد می کنیم. تا امروز حدود 185 میلیون دُز واکسن کرونا تامین شده که حدود 152 میلیون دُز، وارداتی و بقیه ساخت داخل بوده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه در زمینه فراوری داخلی واکسن کرونا، رشد بسیار خوبی داشته ایم و واکسن های فخرا، پاستوکووک، کووایران برکت، کووپارس رازی و اسپایکوژن فراوریاتی داشته اند و این واکسن ها وارد سبد واکسیناسیون شده و واکسن نورا نیز در فاز سوم کارآزمایی بالینی واقع شده است. دانشمندان ایرانی کوشش بسیار ارزشمندی در این زمینه کردند و باتوجه به جهش های ویروس، فراوری واکسن داخلی، برای ما امیدوارنماینده و اطمینان بخش است.

عین اللهی اعلام کرد: در عمل ثابت نموده ایم که هر واکسنی مورد احتیاج باشد فارغ از داخلی یا خارجی بودن آن، تامین می گردد و شخص رییس جمهور در این قضیه مصمم است و شخصا وارد شده و بارها با روسای جمهور کشورهای مختلف از جمله چین، مذاکراتی داشته و دولت مصمم است که واکسیناسیون را با جدیت انجام دهد اما وقتی واکسن به اندازه کافی در کشور وجود دارد، مردم در تزریق دُز سوم به سرعت اقدام نمایند.

وی گفت: در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در خصوص برنامه های کلی وزارت بهداشت، بحث های کارشناسی انجام شد. در برنامه وزارت بهداشت که فردا رونمایی می گردد، دو شاخصه اصلی یعنی عدالت و تعالی مورد توجه قرار گرفته است که امیدواریم بتوانیم عدالت را در حوزه های مختلف از جمله درمان، آموزش و پژوهش در سراسر کشور ایجاد کنیم و به ارتقا و تعالی سلامت مردم و دانش علوم پزشکی از نظر علمی و معنوی یاری کنیم.

وزیر بهداشت تاکید نمود: در حال حاضر یکی از مسائل اصلی کشور، بحث کاهش رشد جمعیت است که آینده کشور را مورد تهدید قرار می دهد. قطعا وزارت بهداشت وظایف قانونی را در سیاست های جمعیتی انجام خواهد داد. در هیات دولت مصوب کردیم که هزینه های ناباروری به وسیله بیمه ها پرداخت گردد و این گام بزرگی در جهت تحقق سیاست های جمعیتی است چون هزینه ها در این حوزه زیاد است.

عین اللهی ادامه داد: متاسفانه در سالهای قبل در بعضی از مراکز بهداشتی و درمانی این تفکر ایجاد شده که فرزند کمتر زندگی بهتر که باعث تاسف است چون فرزندآوری به ویژه در قشر تحصیل نموده و افرادی که مشکل اقتصادی و معیشتی ندارند، مهم است و وظایف خود را در این زمینه انجام خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تا به امروز بیش از 2 هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به امروز بیش از 2 هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید