این ماهی های عجیب و غریب چرا این شکلی شده اند؟، عکس

به گزارش آقای ابوالفضلی، گجت نیوز نوشت: ماهی های اعماق دریا اغلب ظاهری عجیب و غریب و فضایی شکل دارند. اما چه دلایلی در ایجاد این تغییرات جالب نقش دارند؟

این ماهی های عجیب و غریب چرا این شکلی شده اند؟، عکس

ظاهر عجیب و غریب ماهی های اعماق دریا تا حد زیادی به علت شرایط محیطی خاصی است که در آن زندگی می نمایند. اعماق اقیانوس با نور کم و در بعضی موارد، بدون نور، فشار بالا، دسترسی کم به غذا و دمای سرد همراه است. بدین ترتیب برای زنده ماندن در این زیست بوم سخت، ماهی های اعماق دریا سازگاری های منحصر به فردی با محیط ایجاد نموده اند.

یکی از این سازگاری ها، توسعه فک های خاص برای شکار طعمه است. ماهی های اعماق دریا مانند افعی ماهی اسلون دارای آرواره های بزرگ با دندان های تیغ دار هستند که می توانند پنهان شوند و در موقعیت مناسب طعمه را شکار نمایند. علاوه بر آن، ماهی های دیگر مانند مارماهی پلیکان، از دهانی برخوردار هستند که می تواند طعمه های بزرگی که در بیابان های غذایی اعماق دریا یافت می شوند را شکار نموده و ببلعند.

بیش از 75 درصد ماهی های اعماق دریا فاقد توانایی فراوری نور از خود هستند. در این میان، بعضی از ماهی ها، مانند سگ دریایی سیاه ماده یا ماهی انگلر از نور درخشنده ای که در انتهای بخش متصل به سر خود قرار دارند، برای جذب طعمه استفاده می نمایند. بیولومینساس (شب تاب) هم چنین می تواند به عنوان یک مکانیزم پوشاننده برای مطابقت با نور اطراف و پنهان شدن از دشمنان احتمالی استفاده گردد.

هم چنین محیط اعماق دریا نیز فشار زیادی وارد می نماید که منجر به سازگاری هایی مانند بدن نرم و منعطف حباب ماهی ها است. حباب ماهی فاقد اسکلت قوی است که باعث می گردد بدن این گونه در برابر فشار خردنماینده اعماق دریا آسیب نبیند.

به طور کلی، ظاهر عجیب و فضایی شکل ماهی های اعماق دریا نتیجه سازگاری آنها برای زنده ماندن در شرایط شدید اعماق اقیانوس است. این سازگاری ها به آنها یاری می نماید، غذا پیدا نمایند، جفت جذب نمایند، در برابر شکارچیان دفاع نموده و در محیطی رشد نمایند که از آنچه که ما در خشکی به آن عادت داریم، بسیار فرق دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "این ماهی های عجیب و غریب چرا این شکلی شده اند؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ماهی های عجیب و غریب چرا این شکلی شده اند؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید