ادامه سرقت سریالی سنگ قبرهای بهشت زهرا؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، عده ای با دزدیدن سنگ قبرهای استفاده شده، آن را تراش می دهند و دوباره با نصف قیمت به دیگران می فروشند.

ادامه سرقت سریالی سنگ قبرهای بهشت زهرا؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، روزنامه آرمان ملی نوشت: ظاهرا پس از جنجال هایی که در آذرماه امسال و طی سرقت سنگ قبرهای بهشت زهرا (س) به وجود آمد، این امر همچنان وجود دارد و طی چند روز گذشته افرادی که برای ذکر فاتحه به قطعه 212 بهشت زهرای تهران مراجعه کردند، در کمال تعجب شاهد سرقت سنگ مزار بودند. آذرماه امسال بود که مدیرعامل سازمان بهشت زهرای تهران درباره دزدی سنگ قبر گفته بود: مجموعه بهشت حضرت زهرا(س) بیش از هفتصد هکتار مساحت دارد. چند روزی است که انتظامات سنگ مزار را فعال کردیم و از ساعت هشت صبح تا 11 شب در حال فعالیت هستند. بیشتر سرقت ها در قبور چند طبقه رخ می دهد.

اما بر کسی پوشیده نیست که با افزایش مسائل مالی و قیمت سنگ قبر که کمتر از پنج میلیون تومان نیست، سارقان از پل ها، دستگاه های پرداخت در ایستگاه های بی آرتی، پیچ های چراغ برق های اتوبان و ... به سرقت سنگ قبر روی آورده اند؛ موضوعی که با واکنش اعضای شورای شهر نیز همراه بود و علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران، با اشاره به این که سازمان بهشت زهرا طرح های جدیدی برای حفاظت بیشتر از این آرامستان در نظر گرفته است، ادامه داد: در آرامستان بهشت زهرا متاسفانه اقدامات انتظامی و حفاظتی مناسبی را نداریم. فقط بخشی از بهشت زهرا به وسیله دژبانان ارتش حفاظت می گردد. موضوع حفاظت از بهشت زهرا احتیاجمند ساماندهی مجدد است اما بنده خبر دزدی سنگ قبر و فروش سنگ قبر دست دوم را تایید نمی کنم باید از سازمان بهشت زهرا پرسیده گردد.

سرقت سریالی سنگ قبرها

اما حالا شواهد نشان می دهد که ماجرای سرقت سنگ قبرها به یک اتفاق سریالی تبدیل شده و روز گذشته مشاهدات خبرنگار پارسینه حاکی از آن است که سنگ مزار شماری از متوفیان که در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده اند، از جا کنده شده و به سرقت رفته است. این حادثه در قطعات تقریبا قدیمی اتفاق افتاده و به نظر می رسد سارقان با آسودگی چندین قطعه سنگ را در بامداد چهارشنبه هجدهم اسفند ماه امسال به سرقت برده اند. با توجه به میزان و وزن این سنگ ها به نظر می رسد این کار به وسیله چند نفر یا یک تیم حرفه ای صورت گرفته و قاعدتاً برای حمل چندین سنگ به خارج از این آرامستان ضروری است که از خودرو استفاده گردد. لذا می گردد حدس زد سارقان از قبل از بسته شدن درهای بهشت زهرا کار خود را انجام داده و با خیال راحت از این که بازرسی نمی شوند از محل گریخته اند. یک شاهد عینی مدعی شده که چندی پیش سارقانی را مشاهده نموده که با خودروی سانتافه سنگ های سرقت شده را حمل نموده و از محل جرم گریخته اند!

سرقت سنگ های گران قیمت

در این میان، سنگ تراش ها و سنگ فروش ها می گویند، سارقان که با کارت ویزیت در سرتاسر بهشت زهرا قدم می زنند و کارت شان را به عزاداران می دهند، ظاهرا باید بخشی از یک باند باشند که سنگ ها را سرقت می نمایند. این، اما فقط گمان است.

بی غم که در جاده قدیم و چند کیلومتری بهشت زهرا مغازه سنگ فروشی دارد، به باشگاه آقای ابوالفضلی گفته است: قیمت سنگ و جلوگیری از واردات آن باعث شده که خیلی از خانواده ها توان خرید سنگ قبر را نداشته باشند، قیمت بعضی از سنگ قبرها به چند 10 میلیون تومان هم می رسد. مثلا سنگ مشکی برزیلی 18 میلیون تومان است. درست است که در ایران معادن سنگ وجود دارد اما وسایل استخراج از خارج وارد می گردد. تحریم و ... قیمت را افزایش داده است.

بی غم می گوید که مغازه دارها سنگ های دزدی را خریداری نمی نمایند: عده ای با دزدیدن سنگ های استفاده شده، آن را تراش می دهند و دوباره با نصف قیمت به دیگران می فروشند؛ هر چند مغازه دارها آن را خریداری نمی نمایند. ما برای تعویض سنگ از نزدیکان متوفی می خواهیم کارت شناسایی خود را نشان دهند تا سنگ او را با سنگ جدیدی جابه جا کنیم.

شیخی نیز که از سنگفروشان است می گوید این افراد معمولا خودشان باندهایی هستند که هم دزدی و هم سنگ تراشی و هم فروش را به عهده دارند و احتیاج به مراجعه به سنگ تراشی ندارند اما بازار دست دوم ها نیز در این میان خالی از اشکال نیست. او می گوید: هزینه بالای سنگ، باعث شده مردم به سنگ های دست دوم روی بیاورند؛ همان سنگ هایی که صاحبانش آنها را تعویض نموده اند. این سنگ ها تراشیده شده و به نسبت قیمت اصلی، با نصف قیمت به فروش می رسد. اما از فروش قسطی خبری نیست.

این را قنبری هم تأیید می نماید. او می گوید: فروش قسطی پیش از این، باعث خسارت هایی شده و دیگر روال نیست و کمتر کسی هست که چنین ریسکی انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ادامه سرقت سریالی سنگ قبرهای بهشت زهرا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه سرقت سریالی سنگ قبرهای بهشت زهرا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید