آپارتمان 50 متری در تهران چند؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، به طور میانه قیمت یک واحد 50 متری در تهران 1.5 میلیارد تومان است که البته در منطقه یک این عدد به بالای 3 میلیارد تومان و در منطقه 18 به کمتر از 700 میلیون تومان می رسد.

آپارتمان 50 متری در تهران چند؟

به گزارش ایسنا، با توجه به میانگین قیمت مسکن در تهران یعنی 30 میلیون و 44 هزار تومان در هر متر مربع، هم اکنون یک آپارتمان 50 متری در تهران تقریبا 1.5 میلیارد تومان قیمت دارد که البته در منطقه ها مختلف این عدد فرق دارد مثلا در منطقه یک آپارتمان 50 متری حدود 3 میلیارد و 100 میلیون تومان ارزش دارد و در منطقه 18 قیمت واحدی با همین متراژ به طور میانگین 672 میلیون تومان است.

به دلیل ناهمگن بودن مسکن، طبیعتا قیمت خانه ها در یک منطقه، یک محله و حتی یک کوچه فرق دارد. به طور مثال با وجود آنکه میانه قیمت یک آپارتمان 50 متری با لحاظ میانگین متری 30.7 میلیون تومان طبق آمار تیرماه 1400 در منطقه 4 به یک میلیارد و 536 میلیون تومان می رسد، روز 30 مردادماه 1400 در محله تهرانپارس شرقی واقع در منطقه 4 یک آپارتمان 51 متری 19 سال ساخت با پارکینگ و انباری، یک میلیارد و 90 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. در آگهی دیگری یک واحد 50 متری 20 سال ساخت با انباری در محله تهرانپارس شرقی 940 میلیون تومان به فروش می رسد.

در منطقه 10 هم که تیرماه امسال دومین منطقه پرتقاضا در بازار مسکن شهر تهران بود با توجه به میانگین قیمت متری 20 میلیون تومان، میانه قیمت یک آپارتمان یک میلیارد تومان است، اما در آگهی ها می توان نرخ های به مراتب کمتر را مشاهده کرد. به طور مثال امروز یک آپارتمان 51 متری 15 سال ساخت فول امکانات در منطقه 10 محله بریانک 910 میلیون تومان برای فروش، آگهی شده است. در آگهی دیگری آپارتمان 50 متری 20 سال ساخت بازسازی کامل دارای انباری 700 میلیون تومان به فروش می رسد.

اما اگر قصد خرید آپارتمان 50 متری کمتر از پنج سال را دارید و نقدینگی شما کمتر از یک میلیارد تومان است در منطقه ها 15 تا 20 می توانید به هدف خود برسید. در بسیاری از این منطقه ها حتی می توانید با این مبالغ واحد نوساز خریداری کنید. چند روز قبل در محله مسعودیه یک آپارتمان 50 متری چهار ساله با آسانسور و پارکینگ، بدون انباری به قیمت 948 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

در محله خلیج فارس واقع در منطقه 18 با مبالغی بین 700 تا 800 میلیون تومان می توان خانه دار شد. میانگین قیمت هر متر مسکن در منطقه 18 که ارزانترین محدوده در بازار مسکن شهر تهران محسوب می شود 13.4 میلیون تومان است. در آگهی های محله های این منطقه نرخ های بالاتر و پایین تر به وفور دیده می شود. در محله خلیج فارس یک آپارتمان 45 متری دارای آسانسور، بدون پارکینگ و انباری 730 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

به طور کلی واحد های 50 تا 60 متر با سهم 15.4 درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران در تیرماه 1400 رتبه اول را از نظر سطح زیربنا به خود اختصاص دادند. همچنین 28.8 درصد خرید و فروش ها مربوط به واحد های کمتر از 60 متر و 55.3 درصد مربوط به خانه های کمتر از 80 متر بود. آپارتمان های دارای مساحت بیش از 200 متر هم تنها 3 درصد قرارداد های خرید و فروش را به خود اختصاص داده است.

سرنوشت بازار مسکن چه می شود؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: چهار بازار اصلی در ایران شامل بورس، ارز، طلا و مسکن زمانی به رونق می رسند که منابع اقتصادی قابل توجهی وارد آن شود که فعلا چنین چیزی نمی بینیم. رشد این بازا ها تا حد زیادی به احیای مذاکرات سیاسی و تعاملات بین المللی بستگی دارد، اما مشخصا در مورد مسکن نمی توان به این زودی ها انتظار رونق داشت؛ چرا به که به اشباع قیمتی رسیده است.

عباس زینعلی اظهار کرد: رشد نسبی بازار های موازی مسکن همچون ارز و بورس به معنای رونق نیست. به هر حال این حوزه ها مدتی راکد بوده و الان به خاطر انتخاب دولت نو تکانی خورده که نرمال است، اما نمی تواند شروع یک دوره رونق تلقی شود. بازار های دیگر هم مثل مسکن در رکود به سر می برند تا یک اتفاق یا سیاست گذاری نو، بخصوص در حوزه های بین المللی رخ دهد.

وی اضافه نمود: معتقدم دولت رئیسی باید یک طرح فوری را برای بخش های سیاسی و اقتصادی ارایه دهد. مثلا با یک حرکت پرفشار، بخش های تولیدی را به تحرک وادار کند. همزمان مسائل سیاسی بین المللی را با جدیت دنبال کند تا فضای اقتصادی مقداری تلطیف شود. اگر جامعه اینطور برداشت کند که این اقدامات در جریان است احتمالا در شهریور نشانه های رونق در بخش های اقتصاد بروز پیدا می کند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه ادامه فرایند بلاتکلیفی کنونی ممکن است به خروج سرمایه ها از کشور منجر شود گفت: اگر سرمایه ها وارد حوزه ساخت و ساز وارد شود با توجه به پیشران بودن بخش مسکن برای اقتصاد و بازار مسکن خوب است. اما رشد ساخت و ساز به حجم معاملات بستگی دارد. سازنده به بازار نگاه می کند وقتی می بیند ممکن است برای سود، مدت ها در انتظار بنشیند طبیعتا اقدام به ساخت و ساز نمی کند. کما اینکه هم اکنون پروژه های زیادی را در سطح شهر تهران می بینیم که نیمه کاره رها شده است.

زینعلی شرح داد: کارخانجات تولید مصالح ساختمانی مثل سیمان و فولاد هم با توجه به نیازشان به ارز در شرایط رکودی ایران تمایل به صادرات دارند. دولت باید کاری کند که این واحد های تولیدی ابتدا به تامین نیاز داخلی بپردازند، اما پیش نیاز چنین مساله ای ایجاد تحرک در بازار مسکن است.

وی، ورود تقاضای موثر در بازار مسکن را منوط به افزایش قدرت خرید مردم دانست و گفت: دست متقاضیان به قیمت های فعلی نمی رسد؛ بنابراین یا باید نرخ ها تا مدتی ثابت بماند یا توان خرید از طریق تسهیلات و برخی ابزار های اقتصادی بالا برود، اما هم اکنون با توجه به قرار گرفتن دولت در دوره گذار، چنین شرایطی حاکم نیست.

منبع: فرارو

به "آپارتمان 50 متری در تهران چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان 50 متری در تهران چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید