احتمال ترمیم 50 درصدی حقوق کارکنان دولت؛ فوق العاده ویژه به چه کسانی می رسد؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، گویا ترمیم حقوق کارمندان دولت قرار نیست به همان ده یا پانزده درصدی که از مهرماه اعمال شده، محدود بماند؛ فوق العاده ویژه نام رمز دیگری ست برای ترمیمِ علیحده حقوقِ بخشی از زیرمجموعه های شاغل دولت به عبارتی، گروهی از کارمندان رسمی شاغل در نهاد ها و دستگاه های مختلف اداری و اجرایی.

احتمال ترمیم 50 درصدی حقوق کارکنان دولت؛ فوق العاده ویژه به چه کسانی می رسد؟

به گزارش ایلنا، با این حساب، به جز آن افزایش ده تا بیست درصدی که برای شاغلان صندوق های کشوری و لشگری از مهرماه براساس لایحه مصوب مجلس اعمال شد و مشمولان در آبان توانستند این افزایش به اضافه مابه التفاوت ماه قبل را دریافت نمایند، تا قبل از انتها امسال موج افزایش حقوق دیگری می تواند در کار باشد، بسته به اینکه یک نهاد یا دستگاه اجرایی تا چه مقدار توان گرفتن اعتبار از بودجه را دارد و براساس چه متر و معیاری کارمندان و نیرو های خود را دسته بندی می نماید؛ این افزایش می تواند تا مرز 50 درصد نیز باشد؛ رقمی قابل توجه که، چون ظاهراً به اختیار متولیان دستگاه های اجرایی کشور گذاشته شده، قرار است یک خبر حاشیه ای باشد و زیاد در متن غوغا نکند!

اعتبار 7 هزار میلیارد تومانی برای ترمیم مزد بعضی

نگاهی بیندازیم به اظهارات اخیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورا؛ او از اعتبار 7 هزار میلیارد تومانیِ جداگانه برای افزایش فوق العاده ویژه احکام حقوقی کارکنان دولت در قانون ترمیم حقوق ها خبر داده و اطمینان می دهد که این اعتبار به وسیله سازمان برنامه و بودجه به تمامی پیش بینی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در شرح بیشتر می گوید: دستگاه ها می توانند با مجوز دولت تا 50 درصد نیز تحت عنوان فوق العاده ویژه و کارآمدی احکام حقوقی بپردازند.

اینکه کدام دستگاه ها، براساس کدام اولویت و تا چه مقدار از این اعتبار 7 هزار میلیارد تومانی جداگانه بهره مند خواهند شد، موضوعی ست که به اولویت بندی نهاد های اجرایی کشور بستگی دارد؛ بدون تردید، گروه های مزدی مانند پرستاران حتی پرستاران بیمارستان های دولتی که مجبور شده اند به مبلغ ناچیز کارانه قاصدک به جای تعرفه گذاریِ 15 سال مسکوت مانده بسنده نمایند، جزو مشمولان این فوق العاده ویژه 50 درصدی نخواهند بود.

بی شک، خواص در دولت و دستگاه های اجرایی بیشترین نصیب را از این ترمیم فوق العاده و مثلاً حاشیه ای خواهند بود؛ همان هایی که احتمالاً از آذر 50 درصد دیگر افزایش حقوق خواهند داشت. حتی در خود زیرمجموعه های دولت، تبعیض وجود دارد؛ پرستاران 15 سال برای تامین اعتبار تعرفه گذاری خدمات پرستاری، قانونی که به تصویب کامل رسیده بود، دوندگی کردند و آخر سر هم اعتبار هزار میلیارد تومانی برای این کار اختصاص دادند که به گفته محمد شریفی مقدم فقط صرف پرداخت مبالغ ناچیزی به پرستاران شاغل در بخش دولتی و در بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه شد و سایر گروه های پرستاری از آن بی نصیب ماندند.

پرستاران از مهم ترین نیرو های زیرمجموعه دولت هستند که کار اساسی مراقبت از بیماران و ارائه خدمات درمانی را برعهده دارند؛ وقتی برای این ها فقط هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده اند، آن 7 هزار میلیاردی که کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مدعی اختصاص آن است، به راستی قرار است نصیب کدام نیرو ها در کدام دستگاه های اجرایی گردد؛ اولویت گذاری چگونه است؛ چرا این تخصیص اعتبار هیچ برون داد روشن و دقیقی ندارد؟

و، اما نادیده گرفته شدن قانون:

نه 90 هزار میلیارد تومان را دادند نه در شورایعالی کار مزد کارگران ترمیم شد!

از این ها گذشته؛ وقتی 7 هزار میلیارد تومان فقط برای فوق العاده ویژه بعضی دستگاه های اجرایی در کشور اختصاص داده می گردد تا حقوق نیرو ها به صورت گزینشی تا مرز 50 درصد ترمیم گردد، چرا 90 هزار میلیارد تومانِ قانون بودجه به تامین اجتماعی پرداخت نمی گردد؛ چرا اراده ای برای اجرای 25 درصد متناسب سازی به جامانده از سال قبل نیست؛ و چرا در شورایعالی کار اهتمام و اراده ای برای ترمیم مزد کارگران شاغل و بازنشسته مشمول قانون کار در نیمه دوم سال، حاکم نیست؟

احمدی (بازنشسته کارگری) در این رابطه می گوید: وقتی می توانند ماهانه 7 هزار میلیارد تومان برای بعضی کارکنان دستگاه های اجرایی اختصاص دهند، چرا هر ماه همین مبلغ به تامین اجتماعی پرداخت نشد؛ چرا 90 هزار میلیارد تومان که الزام قانون است پرداخت نشد تا لااقل همان بدهی معوق 5 ماهه بازنشستگان کارگری یکجا پرداخت گردد؛ با 90 هزار میلیارد تومان، هم اعتبار پرداخت معوقات فراهم می شد و هم اعتبار مورد احتیاج برای اجرای به جامانده متناسب سازی.

هنوز اراده ای برای پرداخت 90 هزار میلیارد تومانِ تامین اجتماعی وجود ندارد و این در شرایطی ست که با ورود به نهمین ماه از سال، هنوز 25 درصد متناسب سازی سال قبلِ بازنشستگان کارگری به جامانده است؛ فعالان صنفی بازنشستگان انتظار دارند این به جامانده نهایتاً تا دی ماه مشخص تکلیف گردد؛ و اینجا سوالاتِ بدون پاسخی وجود دارد: چرا این مقدار اینرسی و مقاومت برای تخصیص بودجه یک اعتبار پیش بینی شده در قانون وجود دارد؛ چرا دولت ابتدا به تکالیف قانونی عمل نمی نماید و بعد مزد بعضی از خواص را افزایش دهد؟

مساله بعدی، ضرورت ترمیم مزدِ مشمولان قانون کار در نیمه دوم سال است؛ ترمیم مزد به میزان سبد معیشت حداقلی نیز یک الزام اساسی ست که مدام نادیده گرفته می گردد. حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شورا های اسلامی کار کشور) معتقد است بایستی شورایعالی کار مزد کارگران را برای نیمه دوم سال ترمیم کند؛ دولت فقط به فکر زیرمجموعه های خودش است و می خواهد رضایت آن ها را با ترمیم های گوناگون جلب کند؛ هیچ توجهی به بحران معیشت کارگران ندارند؛ مزد کارگران در گروی تصمیم شورایعالی کار است و باید یک تصمیم کلی گرفته گردد؛ کارفرمایان تا تحت فشار و اجبار قرار نگیرند حاضر به افزایش دستمزد کارگران نمی شوند.

نتیجه گیری

گویا گفتمان هایی مثل جبران قدرت خرید و کالابرگ بدون هیچ ارجاع عینی به واقعیت، مختص کارگران است و فوق العاده ویژه و ترمیم حقوق، مختص خواص دولت و نهاد های اجرایی. در چنین چیدمانی باید پرسید آیا تخصیص سلیقه ای اعتبارات دولتی بدون توجه به اولویت گذاریِ جامعه هدف و باز تقسیم همین اعتبارات در نهاد ها و دستگاه های مختلف، راه چارهِ اصولیِ حل بحران معیشت است، بحرانی که قاعدتاً فقط خواص و کارکنان دولت را درگیر نکرده است.

منبع: فرارو

به "احتمال ترمیم 50 درصدی حقوق کارکنان دولت؛ فوق العاده ویژه به چه کسانی می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ترمیم 50 درصدی حقوق کارکنان دولت؛ فوق العاده ویژه به چه کسانی می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید