آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، یکی از سوالات پرتکراری که از ما پرسیده می گردد آن است که آیا یک واحد خالی در ساختمان باید پول شارژ پرداخت کند؟ یا از پرداخت آن معاف است.

آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟

قبل از پاسخ به سؤال پیرامون شارژ واحد خالی ساختمان باید شارژ را برای شما شرح دهیم؛ بنابراین همراه مجله اینترنتی آقای ابوالفضلی باشید تا در ابتدا شارژ ساختمان و سپس شارژ واحد خالی ساختمان می پردازیم.

شارژ ساختمان

آپارتمان ها باتوجه به اندازه امکاناتی که دارند، هزینه هایی مانند حقوق نگهبان، قبوض، نگهداری تأسیسات، تعمیر بنا، نظافت محوطه ساختمان و … دارند. این هزینه ها به صورت ماهیانه باید به وسیله اعضا به مدیر ساختمان پرداخت گردد.

طبق ماده 4 قانون تملک آپارتمان ها: پرداخت حق شارژ ساختمان از سوی مالکین آن ها به صورت ماهانه الزامی است، چه از آن استفاده گردد چه اینکه خالی بماند.

شارژ واحد خالی ساختمان

طبق قانون آپارتمان نشینی، حق شارژ و تعمیرات ساختمان ارتباطی به بودونبود اعضای آن واحد ندارد. از ظرفی نکته مهم آن است که کالکان واحدهای خالی نیز هیچ اجباری برای پرداخت هزینه های متغیر مصرفی ندارند. به بیان دیگر این مالکان چون در واحد موردنظر سکونتی ندارند، پس سهمی از آب و گاز یا برق مصرفی ندارند بنابراین نیازی نیست پولی پرداخت نمایند.

پرداخت شارژ و یا هزینه های قسمت های مشترک آپارتمان وظیفه هر مالک است و طبق بند اخیر ماده 4 حتی اگر مالک آپارتمان را خالی گذاشته باشد و استفاده نکند موظف به پرداخت شارژ خواهد بود، مگر هزینه هایی که متغیر است و پرداخت آن بستگی به استفاده از آپارتمان دارد.

اما یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن اشاره کنیم آن است کف هنگام خریداری ملک حتماً مصوبات هیئت مدیره در مورد واحدهای خالی را جویا شوید، چرا که ممکن است هیئت مدیره تصمیم بگیرد از واحدهای خالی نیز این هزینه ها را دریافت کند.

بنابراین، اگر بخواهیم جمع بندی کنیم به این موارد باید اشاره کنیم:

  • دررابطه با این سوال باید بگوییم که حق شارژ و تعمیرات ساختمان ارتباطی به بود یا نبود مالکان واحد خالی نداشته و درهرحال پول شارژ باید پرداخت نمایند.
  • تنها هزینه ای که واحدهای خالی می توانند پرداخت ننمایند آب یا گاز است. به علت آنکه آنها از آب و گاز استفاده نکرده اند از پرداخت هزینه مشترک ساختمان این دو مورد معاف هستند.
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا دودی کردن شیشه خودرو مجازات دارد؟ را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا

به "آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید