11 نشانه ای که می گوید خودمان را دوست نداریم

به گزارش آقای ابوالفضلی، گاهی بعضی از ما بنا بر دلایلی احساس می کنیم خود واقعی مان نیستیم و برای همین خودمان را سرزنش می کنیم. اینکه از خود رضایت نداریم و گمان می کنیم در جمع های مختلف شخصیتی جعلی داریم دلایل مختلفی دارد که در زیر می خوانید.

11 نشانه ای که می گوید خودمان را دوست نداریم

به گزارش همشهری آنلاین، اگر در زندگی احساس می کنید خارج از خلوت خود واقعی نیستید و در اجتماع شخصیتی جعلی دارید؛ دلایل مختلفی دارید که به آنها پرداخته ایم:

1. شما خارج از منطقه امن خود قرار دارید

گاهی اگر خارج از منطقه راحت و امن خودمان قرار بگیریم، حتی اگر احساس خوبی در ابتدا نداشته باشیم برایمان خوب است، زیرا می تواند نشانه رشد باشد. وقتی به خود فشار می آوریم تا در فضایی خارج از منطقه راحتی خود قرار بگیریم، اغلب برایمان سخت است که خود طبیعی مان باشیم و ممکن است حس واقعی بودن نداشته باشیم. اما قرار گرفتن در خارج از منطقه راحتی خودمان باعث می گردد که افراد توانمندتر و قوی تری شویم. حتی اگر احساس کنیم خودمان نیستیم و دروغ می گوییم.

2. شما درونگرا هستید

اگر فردی هستید که در محیط های اجتماعی احساس فرسودگی می کنید و ترجیح می دهید تنها باشید تا انرژی خود را دوباره به دست آورید، این احساس ساختگی که خودتان نیستید تجربه غیر معمولی نیست. اگرچه این احساس می تواند باعث ناراحتی شما گردد، هیچ ایرادی ندارد چون شما به طور طبیعی درون گرا هستید.

بسیاری از درونگراها در محیط های کوچک تر مثلا وقتی با یک دوست صمیمی صحبت می نمایند، احساس امنیت بیشتری می نمایند. اگر در گروه های بزرگ احساس ناراحتی می کنید و دروغ می گویید، اشکالی ندارد که زندگی اجتماعی خود را در محیط های صمیمی تر متمرکز کنید.

3. همواره می خواهید مردم را راضی نگه دارید

تغییر خود برای راضی کردن دیگران می تواند باعث گردد که احساس دروغگویی کنید. اگر خود را به خاطر دیگران تغییر می دهید تا آنها را راضی نگه دارید، احساس جعلی بودن و دروغگویی می کنید. گاهی اشکالی ندارد که تمایلات مردم پسند داشته باشید، ولی با یادگیری نحوه نه گفتن به دیگران می توانید این حس را تغییر دهید.

به عنوان مثال، اگر دوستی شما را مجبور به رفتن به مهمانی می نماید که ترجیح می دهید نروید، می توانید به او بگویید: سپاسگزارم بابت پیشنهادت، اما قبول نمی کنم.

4. شما سبک زندگی منفعلانه ای دارید

فعالیت های انفرادی مانند تماشای تلویزیون باعث می گردد افراد کمتر احساس اصالت و مفید بودن نمایند. مطالعات نشان داده اند که مردم معمولاً وقتی بیرون می روند و سبک زندگی فعال تری دارند، بیشترین احساس مثبت را به خود دارند. جهان را بگردید، با افراد نو دیدار کنید و فعالیت ها و تجربیات نو را امتحان کنید تا با حضور در این محیط ها، احساس واقعی تری نسبت به خودتان داشته باشید.

فعالیت هایی مانند گذراندن وقت در طبیعت، رفتن به موزه ها، یا مراقبت از دیگران می تواند باعث گردد که احساس مثبتی نسبت به خودتان داشته باشید.

5. شما تحت فشار اجتماعی زیادی هستید

برآوردن انتظارات دیگران در حالی که خودتان باقی بمانید می تواند سخت باشد. تعهدات فرهنگی و اجتماعی می تواند فشار زیادی بر شما وارد کند تا به روشی خاص عمل کنید، روشی که ممکن است با آنچه واقعاً هستید مطابقت نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر از یک فرهنگ نسبتاً سنتی هستید، ممکن است تمایل شما برای داشتن سبک زندگی منحصربه فرد با واکنش های منفی افراد زیادی روبه رو گردد. این موضوع می تواند باعث گردد احساس جعلی بودن و دروغگویی داشته باشید.

سعی کنید زمان بیشتری را با افرادی بگذرانید که در روزهای خوب و بد با شما بوده اند. یافتن گروهی از دوستان که به آنها اعتماد دارید یاری تان می نماید تا حس بهتری داشته باشید. افرادی که بدون توجه به اینکه چه کسی هستید دوستتان دارند، می توانند به شما فضایی بدهند تا خود واقعی تان باشید.

6. شما عزت نفس پایینی دارید

اینکه فکر می کنید جعلی هستید و خود واقعی تان نیستید می تواند به این معنی باشد که به خودتان سخت می گیرید. اگر فردی هستید که دائماً از خود انتقاد می کنید، ممکن است عزت نفس نداشته باشید. مقابله با عزت نفس پایین سخت است و باید سعی کنید با شناخت نقاط قوت، قابلیت ها و منحصر به فرد بودن خود، این حس را بهبود بخشید.

مهم ترین قدمی که می توانید برای بهبود عزت نفس خود بردارید این است که الگوهای افکار منفی خود را به چالش بکشید. وقتی متوجه می شوید که به چیزهای بی رحمانه ای در خصوص خود فکر می کنید، مانند چرا من یک آدم جعلی و دروغگو هستم؟ در این حالت یک قدم به عقب بروید. سپس، این افکار را با چیزهای مثبتی جایگزین کنید، مانند من فردی سازگار و قوی هستم.

7. شما بیش از حد بر خود واقعی بودن تان تمرکز نموده اید

خود واقعی بودن ممکن است آنقدر که فکر می کنید مهم نباشد. همه ما آدم های پیچیده ای هستیم و لایه های مختلفی داریم. لازم نیست از این بابت خجالت بکشیم. سعی کنید با این واقعیت کنار بیایید که مانند هر شخصی، بسته به شرایط، شخصیت خود را تغییر می دهید. این می تواند نشانه قدرت باشد نه ضعف.

اگر خود را خیلی در دام این افکار گرفتار کردید، سعی کنید با انجام کارهایی از این افکار دور شوید. به سالن سینما بروید، قدم بزنید یا برای خودتان یک غذای خوب درست کنید. با این کار تمرکزتان روی این موضوع کم می گردد.

8. شما احساس می کنید لایق دستاوردها و پیروزیت هایتان نیستید

سندروم ایمپاستر در بین افرادی که پیشرفت بالایی دارند رایج است، بنابراین مراقب آن باشید. اگر در فضایی پر از افراد پیروز به شایستگی های خود شک می کنید، غیرعادی نیست. اما به یاد داشته باشید که گاهی اوقات ما نمی توانیم تمام نقاط قوت خود را ببینیم، حتی زمانی که برای دیگران اثبات شده است.

با مهربانی بیشتر با خود، این سندروم شیاد را متوقف کنید. با تمرکز روی کار، خود در مسیر پیروزیت نگه دارید و مدام به این فکر نکنید که شایستگی کارهای پیروزیت آمیزتان را ندارید.

9. شما کمال گرا هستید

افراد کمال گرا خودشان را به علت عدم رعایت استانداردهای خود مجازات می نمایند. این استانداردها هم معمولا غیرمنطقی زیاد هستند، این موضوع می تواند منجر به شک زیادی نسبت به خودشان شوند، از جمله احساس اینکه واقعی نیستند و جعلی هستید. اما مهم است که فراموش نکنیم همه اشتباه می نمایند و هیچ کس نمی تواند کامل باشد. نرسیدن به استانداردهایی که برای خود مشخص نموده اید، نشانه این نیست که شما فرد بدی هستید.

10. شما تروما دارید

تروما (زخم روان) می تواند نحوه تعامل ما با دیگران را تغییر دهد. برای مثال، اگر در گذشته از نظر عاطفی آسیب دیده اید، ممکن است از دیگران کناره گیری کنید. این قطع ارتباط نتیجه یک ضربه روحی است و می تواند شما را به سمت احساس غیر واقعی و ساختگی سوق دهد.

باید با یک درمانگر برای تشخیص تروما و یافتن راه هایی برای غلبه بر آن یاری بگیرید. بسیاری از درمانگران درمان شناختی رفتاری را آغاز می نمایند که برای مدیریت احساسات منفی تان یاری می نمایند.

11. شما افسردگی دارید

افسردگی یک شرایط جدی است که می تواند باعث شک به خود گردد. افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می نمایند، اغلب احساس می نمایند نمی توانند خود واقعی خود را به جهان نشان دهند و در نتیجه، به طور منظم با احساس غیرواقعی و دروغگو بودن کنار می آیند. بهبودی از افسردگی می تواند به شما یاری کند که در زندگی روزمره خود این احساسات منفی را کاهش دهید.

منبع: فرارو

به "11 نشانه ای که می گوید خودمان را دوست نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نشانه ای که می گوید خودمان را دوست نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید